Sjedinjene Američke Države izgubile su najvišu ocenu suverenog kreditnog rejtinga prema Fitchu, koji je kritikovao rastuće budžetske deficite zemlje i eroziju upravljanja koja je dovela do ponovljenih sukoba oko ograničenja zaduživanja tokom poslednje dve decenije.
Kreditna agencija smanjila je ocenu SAD za jedan nivo, s AAA na AA+, slično kako je pre više od decenije učinio S&P Global Ratings. Smanjenje poreza i nove inicijative za trošenje novca su uz višestruke ekonomske potrese povećali budžetske deficite, dok dugoročni izazovi u vezi sa rastućim troškovima socijalnih davanja ostaju uglavnom nerešeni.
"Pad rejtinga Sjedinjenih Američkih Država odražava očekivano pogoršanje fiskalne situacije tokom sledeće tri godine, visoko i rastuće zaduženje javnog sektora i eroziju upravljanja u odnosu na vršnjake s ocenama AA i AAA tokom poslednje dve decenije", stoji u izjavi agencije Fitch.
Opširnije
Musk ne veruje Bidenu kad kaže da će povećati porez za bogate
Milijarder je u tvitu rekao da bi Bidenov predlog samo oštetio nižu i srednju klasu.
18.06.2023
Biden potpisao zakon o podizanju gornje granice američkog duga
Predsednik Joe Biden potpisao je zakon kojim se sprečava neispunjavanje finansijskih obaveza države, to jest bankrot.
03.06.2023
Predstavnički dom usvojio dogovor o javnom dugu SAD
Predstavnički dom usvojio je zakon o ograničenju američkog duga koji su iskovali predsednik Joe Biden i predsednik Predstavničkog doma Kevin McCarthy.
01.06.2023
Ministarka finansija Janet Yellen brzo je odgovorila na snižavanje ocene, nazvavši ga "proizvoljnim" i "zastarelim". Cene državnih obveznica su zbog umerene potražnje za sigurnim imovinama blago porasle na azijskom trgovanju nakon objave Fitcha.
"Odluka Fitcha ne menja ono što Amerikanci, investitori i ljudi širom sveta već znaju: da su vrednosni papiri ministarstva finansija i dalje vodeća sigurna i likvidna imovina u svetu i da je američka privreda snažna", izjavila je Yellen u saopštenju.
Fitch je već u maju upozorio da razmatra smanjenje kreditnog rejtinga zemlje, kada su demokrate i republikanci bili nesaglasni oko povećanja limita zaduživanja zemlje, a američko ministarstvo finansija je bilo samo nedeljama udaljeno od iscrpljenja novčanih sredstava.
Iako je ta kriza na kraju izbegnuta, Fitch je ipak naveo da su ponovljeni sukobi oko ograničenja zaduživanja i rešenja u poslednjem trenutku narušili poverenje u fiskalno upravljanje zemlje.
Izjava od utorka takođe pripisuje sniženje rejtinga zemlje brzo rastućem teretu duga, koji bi trebao da dostigne 118 odsto bruto domaćeg proizvoda do 2025. godine, što je više od dva i po puta od AAA-ove medijane od 39,3 odsto. Kreditna agencija predviđa da će odnos duga i BDP-a dalje rasti i dugoročno, čime će se povećati ranjivost Amerike na buduće ekonomske potrese, navodi se u izveštaju.
Nekoliko ekonomskih komentatora bilo je iznenađeno vestima. Mohamed El-Erian, glavni ekonomski savetnik kompanije Allianz i kolumnista Bloomberg Opiniona, izjavio je na društvenim medijima da je zbunjen mnogim aspektima objave, uključujući i vreme objave.
"Sjedinjene Američke Države suočavaju se s ozbiljnim dugoročnim fiskalnim izazovima", rekao je bivši ministar finansija Larry Summers u objavi. "Odluka kreditne agencije danas, dok privreda izgleda snažnije nego što se očekivalo, da snizi rejting Sjedinjenih Američkih Država bizarna je i nespretna."
Reakcija na tržištima
Prinosi na dvogodišnje američke državne obveznice pali su za jedan bazni bod, na 4,89 odsto na azijskom trgovanju, dok su prinosi na 10-godišnje američke obveznice blago porasli za jedan bazni bod, na oko 4,03 odsto. Dolar je oslabio naspram evra i jena.
Sniženje S&P-ovog kreditnog rejtinga SAD 2011. godine pokrenulo je prodaju rizične imovine poput deonica širom sveta, ali je paradoksalno povećalo potražnju za američkim državnim obveznicama kao utočištem.
"Pretpostavljam da će tržište biti podeljeno. S jedne strane, to je negativna oznaka na ugledu i poziciji SAD, ali isto tako, ako podstakne nervozu na tržištu i povlačenje od rizika, lako bi moglo dovesti do kupovine sigurnih luka kao što su američke državne obveznice i dolar", rekao je David Croy, strateg u grupi Australia & New Zealand Banking u Velingtonu.
Prinos na američki dug s rokom dospeća od 30 godina je u utorak porastao na najviši nivo u skoro devet meseci, dok je ministarstvo finansija SAD pripremalo povećanje emisije dugoročnih vrednosnih papira kako bi finansiralo rastući budžetski deficit.
U ponedeljak je ministarstvo finansija povećalo procenu neto zaduživanja za period od jula do septembra na bilion dolara, više nego što su neki analitičari očekivali i znatno iznad 733 milijarde dolara, koliko su predviđali početkom maja.
Reakcija iz Vašingtona
Odluka Fitcha sada SAD dodeljuje dve ocene AA+. To bi moglo da stvori problem za fondove ili prateće indekse koji imaju samo mandat za AAA ocene, otvarajući mogućnost prisilne prodaje radi usklađivanja.
Moody's Investors Service i dalje SAD dodeljuje svoju najvišu ocenu AAA.
Demokrate u Kongresu iskoristili su sniženje ocene kako bi okrivili republikance za otežavanje povećanja limita zaduživanja SAD ranije ove godine.
"Ovo je rezultat nameštene krize oko duga od republikanaca. Ponavljali su stavljanje punog poverenja i kreditiranja naše nacije na liniju i sada su odgovorni za drugo sniženje naše kreditne ocene", rekli su demokrati u Odboru za načine i sredstva u saopštenju.
Jack Pandol, predstavnik za medije kampanje Republikanske stranke u Zastupničkom domu, rekao je na društvenoj mreži X, ranije poznatoj kao Twitter, da je uzrok sniženja ocene "bidenomika".
(Ažurirano nivoima na tržištu i video intervjuom za Bloomberg Adria Connect.)
- U pisanju pomogli Matthew Burgess, Erik Wasson i Andrew Dunn.