Usred inflatornih pritisaka, krize životnog standarda i straha od recesije, naizgled kontraintuitivno - sektor luksuznih proizvoda cveta. Solidne performanse kozmetičkih ali prevashodno luksuznih proizvoda prvi talas su napravile krajem prošle godine, kada su pomakle vlasnika LVMH grupe Bernarda Arnaulta na vrh Bloombergovog indeksa milijardera. Ako je prošle godine taj pomak uslovljen upitnim biznis potezima Elona Muska, ovogodišnji povratak na tron je za Bernarda Arnaulta i luksuzne kompanije bio signal da su bar u tom sektoru - dobra vremena tu da potraju.
A odakle kreće talas? Prodaja LVMH-a je u prvom kvartalu 2023. porasla 17 odsto, duplo više nego što su analitičari očekivali. Rast je povela prodaja u Kini, gde su potrošači nakon dugog karantina spremni da troše na najbolje što tržište može da im ponudi. Sektor selektivne maloprodaje, koja podrazumeva LVMH-ov kozmetički lanac Sephora, samo u Kini je zabeležio 28 odsto rasta prodaje.
"Kineski potrošači izlaze iz strogog karantina koji je potrajao skoro dve godine i sada uživaju u nečemu što se može nazvati osvetničkim trošenjem - trošenjem novca koji su štedeli. Ovo je godina kineskog potrošača. I iz uspeha LVMH-a ali i Hermesa, možemo i da vidimo da su kineski potrošači vrlo izbirljivi", objašnjava novinar Bloomberg News, Kevin Simauchi.
Opširnije
Nomura i Bank of America očekuju veći privredni rast u Kini
Prema optimističnijim scenarijima, BDP Kine bi mogao rasti i više od 6,5 odsto u 2023.
21.04.2023
Luksuznim brendovima Srbija nije na radaru, dolaze TEDi i Flying Tiger
Platežna moć u Srbiji nije dovoljno velika da bi privukla luksuzne brendove da otvore prodavnice.
21.03.2023
Moet Hennessyju ponestaje šampanjca zbog velike tražnje
Izvršni direktor Philippe Schaus kaže da zbog velike tražnje padaju zalihe, ali će se ponovo napuniti početkom godine.
15.11.2022
Hermesova tašna Kelly prodata za 352.800 evra u Parizu
U maloprodaji tašna košta na desetine hiljada evra, ali ponuda je manja od tražnje pa se bogati okreću sekundarnom tržištu.
30.09.2022
Deonice LVMH-a skočile su preko 27 odsto od početka godine, ali solidno se pokazao i njen konkurent Hermes International, proizvođač Kelly i Birkin torbi, čije akcije su pod početka 2023. zabeležile rast od preko 33 odsto. Ali u uspehu ne moraju da uživaju samo deoničari. LVMH je iskoristio trenutak i prvi put od 2020. godine emitovao korporativne obveznice u vrednosti od 500 miliona evra, sa rokom dospeća u aprilu 2025. Vrednost investitorskih ponuda dostigla je četiri milijarde evra.
Šta se događa sa konkurentima? Investitori na oku drže Kering, čiji luksuzni brendovi uključuju i Gucci, Balenciaga i Saint Laurent. Gucci prolazi kroz važnu godinu tranzicije, nakon što je dužnost izvršnog direktora preuzeo Salvador Dasani, sa idejom da se čuvena modna kuća vrati svojim korenima.
"Nećemo videti Gucci kolekciju do druge polovine ove godine. Kada je reč o LVMH-u i Hermesu, još jedan razlog zašto beleže tako jaku prodaju jeste i skok tražnje za proizvodima od kože. Tražnja je velika, proizvođački kapaciteti ograničeni. Keringovi proizvodi imaju solidne performanse, ali za njih je ovo godina promena", kaže Simauchi.
"Godina kineskog potrošača" ukazuje i na promene na samom svetskom tržištu, ali i u fokusu investitora - koji se odmiče sa zapada.
"U Sjedinjenim Državama i Kanadi vidimo usporavanje kada je reč o potrošnji u sektoru luksuznih proizvoda. U Kini ima još mnogo prostora za rast - kineski potrošač ima novac i ima ušteđevinu. Dakle, mogli bismo videti određeni nivo polarizaciju - blagi pad potrošnje u Severnoj Americi i drastičan rast u Kini", zaključio je Simauchi.