Ekonomija

Biden obećao da će pojačati regulaciju bankarskog sektora

Izvor: Jordan Fabian i Josh Wingrove/Bloomberg

13. mart 2023, 19:47

On je obećao da će tražiti odgovornost krivaca za kolaps dve banke

"Vaši depoziti će biti tu kada vam zatrebaju", rekao je Biden u ponedeljak

Bloomberg

Predsednik SAD Joe Biden pokušao je da uveri uznemirene potrošače i tržišta da je američki finansijski sistem na čvrstim nogama. On je obećao da će tražiti odgovornost krivaca za kolaps dve banke i rekao da će podstaći Kongres da ojača regulaciju bankarskog sistema.

"Amerikanci mogu imati poverenja u to da je bankarski sistem bezbedan. Vaši depoziti će biti tu kada vam zatrebaju", rekao je Biden u ponedeljak u Beloj kući nakon što su kolaps banke Silicon Valley Bank (SVB) i banke Signature izazvale strah od potpune bankarske krize.

Predsednik je rekao da svi klijenti koji su imali depozite u obe banke mogu "da budu sigurni da će biti zaštićeni i da će od danas imati pristup svom novcu".

Akcije banaka su oslabile u ponedeljak, a indeks KBW Bank od 24 akcije najviše je pao od marta 2020. 

Biden je rekao da će zatražiti od Kongresa i regulatora "da ojačaju pravila za banke kako bi se smanjila verovatnoća da će se ova vrsta bankrota ponoviti i da bi zaštitili američka radna mesta i mala preduzeća".

Međutim, on nije precizirao nijedan predlog, a svaki pokušaj daljeg regulisanja banaka verovatno bi naišao na otpor u Predstavničkom domu, koji kontrolišu republikanci. Biden, čiji je ekonomski tim nedavno pretrpeo značajan obrt, već se suočava sa obračunom sa poslanicima Republikanske stranke oko podizanja gornje granice saveznog duga dok se priprema da pokrene planiranu kampanju za reizbor 2024.

Za poslednju veliku finansijsku reformu "Dodd-Frank Wall Street Reform and Consumer Protection Act" trebalo je više od godinu dana da bude usvojena, čak i kada su demokrate kontrolisale oba doma Kongresa i Belu kuću.

Biden je rekao da poreski obveznici neće snositi gubitke i da će oni koji su odgovorni za kolaps banaka odgovarati.

"Oni koji su investirali u banke neće biti zaštićeni", rekao je on. "Oni su svesno rizikovali i kada se rizik nije isplatio, investitori su izgubili novac. Tako funkcioniše kapitalizam."

Američke vlasti su u nedelju preduzele vanredne mere kako bi ojačale poverenje nakon bankrota banaka, uključujući novu zaštitu za banke za koju su zvaničnici Federalnih rezervi rekli da je dovoljno velika da garantuje depozite. Prošlonedeljni kolaps SVB finansijske grupe drugi je najveći bankovni propust u istoriji SAD, što izaziva zabrinutost oko nadzora industrije.