Privredna aktivnost u Kini opala je u decembru, i to više nego što su analitičari očekivali. Pad je došao nakon odluke kineskih vlasti da promene pristup kontroli širenja virusa korona, što je dovelo do povećanja broja slučajeva u velikim gradovima. Kompanije su zatvarale prodajna mesta, a ljudi su se češće odlučivali da ostanu kod kuće.
Zvanični indeks poslovnih aktivnosti (eng. purchasing managerds index - PMI) u proizvodnom sektoru pao je na nivo od 47 poena sa novembarskih 48, pokazuju zvanični podaci. Srednja vrednost dobijena u Bloombergovoj anketi je takođe bila viša i iznosila je 47,8 odsto.
Indeks koji meri aktivnost u građevinarstvu i uslužnom sektoru pao je sa 46,7 na 41,6 poena u decembru, što je dosta ispod očekivanja analitičara koji su predvideli vrednost od oko 45 poena. Iznos ispod 50 ukazuje na pad aktivnosti, dok sve iznad 50 pokazuje da je privredna aktivnost rasla. I jedan i drugi indeks nalaze se na svojim najnižim nivoima od februara 2020. godine.
Decembarski podaci nam pokazuju kako se druga najveća privreda sveta ponašala nakon što su vlasti napravile potpuni zaokret u svom dosadašnjem pristupu pandemiji poznatom i kao pristup nulte tolerancije prema virusu.
Mesečni podaci pokazuju da je privredna aktivnost gurnuta sa litice nakon što je povećanje broja inficiranih ljude primoralo da ostanu kod kuće i izbegavaju prodavnice, a i proizvodnja u fabrikama je bila ograničenog obima. Čak je došlo do poteškoća u funkcionisanju javne administracije.
"Proizvodnja i potrošnja su pale jer je situacija oko kovida znatno uticala na poslovanje kompanija, kako po pitanju zaposlenih, tako i po pitanju logistike", navodi se u izveštaju statističkog zavoda azijske države.
U decembru su ubrzani pad zabeležili indeksi koji mere obim proizvodnje, broj novih porudžbina i zaposlenost. Takođe je došlo do pada indeksa koji meri vreme potrebno dobavljačima za isporuku. To ukazuje na probleme u lancima snabdevanja.