Predsednik Federalnih rezervi Sjedinjenih Američkih Država Jerome Powell smatra da centralnoj banci treba znatno više dokaza da je inflacija usporila pre nego što bi krenula u relaksaciju monetarne politike.
Inflatorni rizici su i dalje asimetrični naviše iako su oktobarski i novembarski izveštaji o potrošačkim cenama bili dobrodošle vesti, rekao je Powell tokom pres-konferencije održane nakon objavljivanja odluke o podizanju kamatne stope za 50 baznih poena.
"I dalje treba da pređemo veliki deo puta", rekao je Powell, i ponovio poruku sa prethodnog sastanka o tome kako je sada mnogo bitnije koliko dugo će monetarna politika ostati restriktivna nego kojim tempom će se kretati kamatne stope.
Zvaničnici Feda predviđaju da će privredni rast SAD u 2023. iznositi 0,5 odsto i u 2024. godini. Osvrćući se na makroekonomske pokazatelje, Powell je rekao da će put ka prihvatljivoj inflaciji značiti i pogoršanje glavnih indikatora.
"Smanjenje inflacije će verovatno zahtevati duži period ispodprosečnog rasta i pogoršanje stanja na tržištu rada", rekao je Powell.
Govoreći o sledećem sastanku, koji je zakazan za prvi dan februara 2023. godine, Powell je rekao da je prerano da se govori o odlukama koje će tada biti prikladne. "Nemam sud o tome kakvo podizanje će biti dobra odluka za sledeći sastanak. Mislimo da zaoštravanje manjeg obima može da bude prikladno", dodao je bankar, ponovivši da će ishod sastanka zavisiti od dostupnih ekonomskih podataka.
Teško predvideti uticaj Kine
Na pitanje novinara Bloomberga o tome da li se zbog ponovnog otvaranja Kine može očekivati viša ili niža inflacija, Powell navodi da je posledice izlaska privrede azijske države iz pandemijskog režima teško predvideti.
Dešavanja u Kini mogu da dovedu do povećanja tražnje na svetskom nivou, što bi moglo da pogura inflaciju naviše, ali isto tako mogu da olakšaju situaciju po pitanju lanaca snabdevanja, što na cene deluje suprotno.
"Ponovno otvaranje Kine ne bi trebalo da ima realni uticaj na nas", zaključio je Powell.