Svet

Neočekivan pad i izvoza i uvoza Kine u oktobru

Izvor: Bloomberg News

07. novembar 2022, 11:18

Izvoz u dolarima pao je za 0,3 posto u oktobru.

Uvoz je takođe pao, pri čemu je pad od 0,7 odsto prvi pad od avgusta 2020.

Trgovinski suficit Kine iznosi 85,15 milijardi dolara.

Neočekivan pad i izvoza i uvoza Kine u oktobru

Bloomberg Mercury

Kineski izvoz i uvoz neočekivano su pali prvi put u više od dve godine, sa rastućim rizikom od recesije zbog koje će potrošači u inostranstvu kupovati manje, a domaći problemi, poput mera za sprečavanje širenja virusa i pada na tržištu nekretnina, pogađaju domaću potražnju.

Izvoz u dolarima pao je za 0,3 odsto u oktobru u odnosu na prethodnu godinu, saopštili su u ponedeljak iz carinske uprave, znatno ispod porasta od 4,5 odsto, koji su očekivali ekonomisti. Uvoz je takođe pao, pri čemu je pad od 0,7 odsto prvi pad od avgusta 2020. To je rezultiralo trgovinskim suficitom od 85,15 milijardi dolara.

Slabost izvoza nadovezuje se na domaće pritiske na ekonomiju koja se već nalazi u problemima zbog pada na tržištu nekretnina, zdravstvenih mera za sprečavanje širenja virusa korona i sve slabije potrošnje. Izvoz koji je do sada bio otporan na navedene izazove bio je velika podrška kineskoj privredi u poslednje dve godine zbog snažne međunarodne kupovine, ali čini se da se to preokrenulo jer je negativan uticaj pandemije sada preuzeo rat u Evropi, koji je izazvao rasprostranjenu inflaciju i nesigurnost.

"Slab rast izvoza verovatno odražava slabu spoljnu potražnju, kao i poremećaje u snabdevanju zbog širenja virusa", rekao je Zhang Zhiwei, predsednik i glavni ekonomista Pinpoint Asset Managementa. "Očekujem da će rast izvoza ostati slab u sledećih nekoliko meseci dok se svetska ekonomija usporava''.

Ovi podaci potvrđuju poruku iz korejskih trgovinskih brojeva prošle sedmice, koji su takođe pokazali prvi pad isporuka u dve godine kako potražnja za elektronskom opremom pada. Gotovo sve nacije u evrozoni zabeležile su dodatni pad proizvodnje u oktobru, dok je poslovna aktivnost u SAD pala četvrti mesec zaredom.

Izvoz u SAD i Evropu je pao, pokazuju podaci, kao i isporuke u Tajvan i Hongkong. Međutim, potražnja iz jugoistočne Azije i dalje je jaka, sa izvozom u region Asocijaciju nacija jugoistočne Azije (ASEAN), koji je šesti mesec porastao dvocifreno.

Vrednost izvoza aparata za domaćinstvo pala je najviše od bilo koje kategorije proizvoda u prvih 10 meseci ove godine, i bila je za 11,5 odsto manja u odnosu na godinu ranije, prema analizi koju je dostavila carina. Izvoz nameštaja, opreme za rasvetu i medicinskih uređaja takođe se smanjio u tom periodu.

Kineska potražnja

Pad uvoza bio je široko rasprostranjen, a obim uvoza iz Australije, SAD, Japana, Južne Koreje i Tajvana je pao. Uvoz rude gvožđa u prvih 10 meseci 2022. smanjio se u odnosu na prošlu godinu jer kontinuirani pad aktivnosti građevinskog sektora izgradnje uništava potražnju za čelikom i drugim građevinskim materijalima.

Šta kažu Bloombergovi ekonomisti...

''Iznenađujući pad kineskog izvoza u oktobru – prvi međugodišnji pad od maja 2020 – pruža jasan dokaz da svetska potražnja pada. Uz pad na tržištu nekretnina i strategije 'Covid-Zero', koja negativno utiče na rast, politički podsticaji biće ključni za nastavak oporavka", rekao je Eric Zhu, ekonomista.

Vlasti su prethodno upozorile da se očekuje dalje slabljenje zamaha.

"Rizik od usporavanja rasta potražnje u inostranstvu raste u četvrtom tromesečju", rekla je portparolka ministarstva trgovine Shu Jueting na redovnom sastanku prošlog meseca. Okolnosti za trgovinu postaju sve složenije za Kinu i neizvesnosti se i dalje povećavaju, rekla je, navodeći usporavanje svetske ekonomije i trgovinskog rasta.

Agresivno pooštravanje politike velikih razvijenih zemalja povećava strahove od svetske recesije koja bi dodatno naštetila potražnji za proizvodima proizvedenim u Kini. Američka centralna banka prošle sedmice je po šesti put ove godine povećala referentne kamatne stope. Očekuje se da će Evropa slediti taj primer.

Epidemija virusa korana i stroge mere kontrole u Kini predstavljaju još jedan veliki izvor zabrinutosti. Ograničenja kretanja na stranu, nepokolebljiva predanost nacije strategiji "Covid-Zero" ruši nade za bilo kakvo brzo poboljšanje ekonomske situacije, podstičući kineska domaćinstva da štede rekordnom brzinom i smanjuju potrošnju.

Kineske vlasti su na prošlomesečnom stranačkom kongresu ponudile malo naznaka planova za spašavanje posrnule ekonomije, što je izazvalo istorijski krah na berzi. Ulagačima treba jasnija ideja o tome hoće li Kina ublažiti svoj pristup nulte tolerancije u borbi protiv virusa i hoće li Kina pojačati podršku tržištu nekretnina u nadolazećim sedmicama, s planiranim nizom ključnih ekonomskih sastanaka.

 

Sve vesti iz rubrike Ekonomija

Ekonomija

sve vesti iz rubrike Ekonomija