Najcitiraniji srpski ekonomista Branko Milanović je za Bloomberg Adriju u Beogradu govorio je o tome jesu li jedina realna rešenja za probleme nejednakosti kratkoročna i o tome kako je kapitalizam ostao nepromenjen, uprkos tome što se sve drugo promenilo.
"Ovo je novo lice globalizacije. Kapitalizam kao sistem nije pogođen - nemamo alternativni sistem koji se pojavio jer se pojavila pandemija, ali imamo promenu u globalizaciji", rekao je on.
Milanović je objasnio da je do povlačenja globalizacije uglavnom došlo zbog drugačijeg percipiranja Kine od strane Amerike, ali kasnije i zbog sankcija koje su mnoge države uvele Rusiji.
"Globalizacija je bila bazirana na ideji da su kompanije u stanju da planiraju na dugi rok jer su sigurne da im niko neće uzeti imovinu. To je bila glavna stvar globalizacije - da možete da imate imovinu u Kini, Burmi, Ukrajini, Rusiji i da je sigurno i da će ti lanci funkcionisati. Sada sve to morate da preispitate", kazao je on.
Milanović je rekao da bi dalje tenzije između Kine i Amerike odvele globalizaciju u neku vrstu oseke, nakon plime koja je trajala preko trideset godina, sa izuzetkom 2008. godina kada je došlo do kratkotrajnog udarca globalizaciji.
"Sada se svet nalazi u situaciji u kojoj nije bio veoma dugo. Imamo tri vrste neizvesnoti - neizvesnost pandemije, rat između Ukrajine i Rusije i trgovinski sukob između Amerike i Kine", izjavio je Milanović i dodao da je dodatni problem inflacija koja se pojavila nakon više od tri decenije, kao i stagflacija koja sada je vrlo verovatna.
Govoreći o globalnoj nejednakosti, Milanović je rekao da se ona u toku pandemije povećala ako se posmatraju smrtnost, morbiditet ili pristup zdravstvenoj nezi.
"Ipak, imate situaciju sa Velikom Britanijom, Holandijom, Španijom, Italijom, a posebno Amerikom, koja je bila strahovito pogođena i gde su rezultati bili veoma loši, pa se ne može reći da su bogate zemlje dobro prošle, a siromašne loše. Afrika nije loše prošla u odnosu na Ameriku", rekao je on.
Prema njegovim rečima, 2020. godine je došlo do pada nejednakosti u dohocima u Americi zbog ogromnih transfera države koji su dostigli 20 odsto BDP-a.
Male države imaju mali manevarski prostor
Milanović je govorio i o situaciji u našem regionu i ocenio da male države imaju mali manevarski prostor i u velikoj meri zavise od onoga što se dešava u velikim državama Evropske unije, kao što su Italija, Nemačka i Francuska.
"Ako njima ide loše, mi objektivno imamo probleme. Male države ne mogu da imaju ekonomske poteze nezavisno od velikih", izjavio je Milanović.
Dodao je da naš region ostaje da gleda i da se nada da će se veliki konflikti ublažiti - da će se rat završiti, da će se rat između Amerike i Kine stabilizovati i pandemija okončati.
Profesor Milanović predaje na City University of New York, gostujući predavač je na UCL-u, a autor je samo dve knjige: "Globalna nejednakost" i "Kapitalizam".
Intervju sa Milanovićem emitovan je u serijalu Leaders for BBA.