Vrhunac toplotnog talasa u Srbiji očekuje se tokom ovog petka i subote, a Republički hidrometereološki zavod (RHMZ) inicirao je pokretanje procedure za prenos SMS hitnih informacija građanima usled ekstremnih temperatura.
Kako je saopšteno, visoka temperatura očekuje se širom južne, centralne i istočne Srbije. "Subota će biti najtopliji dan, a dnevni maksimumi u većini mesta na ovom području biće u intervalu od 40 do 43 stepena, uz mogućnost lokalnog dostizanja rekordnih vrednosti postavlјenih 24.07.2007. godine, kada je u Smederevskoj Palanci izmereno 44,9 stepeni."
Opširnije

Nauka više ne može da predvidi koliko će biti snažni naredni toplotni talasi
Prema novoj analizi, dve trećine smrtnih slučajeva tokom poslednjeg toplotnog talasa u Evropi povezano je s klimatskom krizom
19.07.2025

Cena vrućine već se meri i dolarima i životima, a prognoze nisu utešne
Toplotni talasi su sve jači, a naučnici upozoravaju na pesimistične scenarije za Stari kontinent.
06.07.2025

Da li putno osiguranje pokriva ekstremne vrućine?
Vremenske prilike su svuda nepredvidive, a polise putnog osiguranja mogu značajno da variraju.
04.08.2023

Hoćete da leti trošite manje struje? Uključite ventilator
I ventilatori troše električnu energiju, ali neuporedivo manje nego klima-uređaji.
22.07.2023
Prema RHMZ, u subotu posle podne na teritoriji centralne Srbije i u okolini Beograda možemo da očekujemo grmljavinu.
"Potrebno je da građani, kao i sve nadležne službe, budu u pojačanoj pripravnosti i na iznenadne oluje, koje će se na teritoriji Republike Srbije ubrzano formirati i kretati, posebno u periodu od večernjih sati u subotu sve do nedelјe uveče."
"Budite na oprezu i ostanite informisani"
Kako se navodi, u petak i subotu na području Beograda biće veoma toplo sa maksimalnim temperaturama od 37 do 39 stepeni, dok je već u petak u Leskovcu i Vranju u 14 časova izmereno neverovatnih 40 stepeni.
Tim povodom reaguje i Ministarstvo unutrašnjih poslova, objavivši građanima Srbije savete kako da se izbore sa nesnosnim vrućinama.
"Izbegavajte putovanja u najtoplijem delu dana. Uvek imajte dovoljno vode uz sebe. Redovno pravite pauze tokom vožnje. Nikada ne ostavljajte decu, starije osobe i kućne ljubimce u vozilu", navode oni na Instagramu.
Cena vrućine već se meri i novcem i životima
Podsetimo, ekstremne vrućine postaju sve češće i intenzivnije zbog klimatskih promena, stavljajući na test granice ljudskog tela. Svake godine zbog previsokih temperatura širom sveta umire hiljade ljudi. Ako misija usporavanja globalnog zagrevanja ne uspe, evropski gradovi bi do kraja veka mogli da zabeleže više od 5,8 miliona dodatnih smrtnih slučajeva povezanih s vrućinom, pokazuje studija objavljena u časopisu Nature Medicine. To je otprilike dvostruko više od današnjeg broja stanovnika Rima.
Beta/Dragan Gojić
Evropa je i ove godine već osetila opasne vrućine. Leto je počelo žestokim toplotnim talasom koji je temperature u nekim delovima podigao iznad 40 stepeni.
Kako je Bloomberg Adria nedavno pisala, "nemoguće" temperature, one koje prema ranijim statistikama jednostavno nisu mogle da nastupe, sada se ipak beleže. Naučnici su zato morali da prilagode svoje metode, priznajući da su ekstremi koje su pre isključivali ipak mogući.
I dok naučnici sve bolje razumeju kako nastaju ekstremi i koliko visoko temperature mogu da skoče, jedno je jasno - ti ekstremi više nisu retkost. Oni su sada deo naše stvarnosti. A kako zagrevanje nastavlja da pomera granice onoga što se nekada smatralo nemogućim, pitanje više nije može li se dogoditi, nego kada će se ponoviti.
Toplotni talasi postali su deo nove svakodnevnice, a ne tek povremena odstupanja. I dok naučni modeli pokušavaju da uhvate korak s onim što se već događa, društva će morati da pronađu načine kako izdržati vrućinu koja više ne dolazi samo leti - već sa sobom nosi i posledice koje ne nestaju s prvim zahlađenjem.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...