Putnik koji je 10. maja sleteo na Beogradski aerodrom "Nikola Tesla" u ručnom prtljagu nosio je više od lične garderobe, četkice za zube i suvenira sa putovanja. Iako je pokušao da izađe kroz prolaz označen sa "ništa za prijaviti", nije mu pošlo za rukom da prokrijumčari sat Rolex Cosmograph Daytona, vredan oko 16.000 evra. Samo dan kasnije, kod drugog putnika na beogradskom aerodromu zaplenjen je Rolex Datejust, čija se cena kreće od 10.000 do 14.000 evra. Oba sata zadržana su do okončanja postupka pred sudom, saopštila je Uprava carina.
Dok jedni plaču, drugi trljaju ruke - kada sudski postupak bude okončan, zaplenjena roba bi mogla se nađe na javnoj licitaciji, gde pravo učešća imaju svi punoletni državljani Srbije, stranci, ali i domaće i strane kompanije. Početne cene su nešto niže od realnih, a ponuda je šarolika - nakit, garderoba, aparati za kuću, elektronika, ali i automobili i poljoprivredne mašine. Međutim, postoji jedna caka - sve se prodaje u viđenom stanju. Uprava carina pred licitacije zakazuje termine za razgledanje, kada zainteresovani imaju priliku da se uvere u stanje proizvoda koji se nude.
Licitacije odnedavno samo putem aplikacije
Do pandemije virusa korona licitacije su se održavale uživo u carinarnicama širom Srbije, gde su se zainteresovani kupci okupljali radi nadmetanja. Od tada ih postepeno zamenjuju elektronske, a odnedavno se kupci nadmeću u potpunosti putem interneta, pomoću aplikacije za e-licitacije.
Opširnije

Carinske zaplene otkrivaju sliku regiona - muče nas siromaštvo, psiha i impotencija
Sudeći po carinskim zaplenama, region uz problem sa siromaštvom, odnosno pohlepom ima ozbiljnih problema s mentalnim zdravljem i potencijom.
12.11.2024

Carinske licitacije su put do vrednih 'rolexa' sa dobrim popustima
Ako imate nekoliko hiljada dinara za kauciju, na platformi Uprave carina možete da licitirate za zaplenjenu robu.
27.11.2023

Krijumčarenje ptica u Srbiji - od rezervnog točka do zoološkog vrta
Srbija, kao tranzitna zemlja na važnim evropskim koridorima, često se suočava s krijumčarenjem zaštićenih vrsta.
21.01.2025

Kako Rolex pravi novi sat - predstavljamo Oyster Perpetual Land-Dweller
Luksuzni brend satova koji retko dopušta da zavirimo iza scene, ekskluzivno nam je otkrio dug i mukotrpan proces koji je doveo do nastanka modela Rolex Oyster Perpetual Land-Dweller.
07.04.2025
"Donedavno su se kroz aplikaciju sprovodile prva i druga javna prodaja, dok se postupak prikupljanja pisanih ponuda i neposredne pogodbe sprovodio u carinarnicama. Sa unapređenjem aplikacije za e-licitacije, završna faza se takođe sprovodi elektronskim putem", kažu iz Uprave carina u pisanom odgovoru za Bloomberg Adriju.
Dok su kupci ranije morali da posećuju mrežu carinarnica, od Subotice na severu do Dimitrovgrada na jugu Srbije, sada mogu da licitiraju iz kućne fotelje.
Carinarnice određuju početnu cenu za robu i vozila u prvom i drugom krugu nadmetanja. Ukoliko se predmeti ne prodaju, Uprava carina omogućuje zainteresovanima da sami daju ponude za završni treći krug, ali cena ne može biti niža od 40 dosto početne cene na prvoj prodaji. Uprava carina je na licitacijama od 2019. do 2024. prikupila više od 667 miliona dinara (5,6 miliona evra), a celokupan prihod svake godine uplaćuju u budžet Republike Srbije.
Ko i kako može da učestvuje na licitacijama
Spisak zakazanih e-licitacija i šta se na njima nudi, Uprava carina objavljuje na zvaničnom sajtu. Osim fizičkih i pravnih lica, pravo učešća imaju i oni kojima je roba oduzeta. Zainteresovani moraju da otvore nalog na sajtu Uprave carina, kao i da pred licitaciju polože kauciju za predmet koji im je zapao za oko.
Na primer, na e-licitaciji zakazanoj za 15. maj zbirno se nudi gotovo 5.000 gornjih delova ženskog kupaćeg kostima po početnoj ceni od 344.750 dinara (2.937 evra), a kaucija je 103.425 dinara (880 evra). Za polaganje kaucije carinarnice propisuju rok, koji objavljuju prilikom oglašavanja predmeta za prodaju. Svima koji su iznos uplatili, Uprava carina izdaje odobrenje za učešće na licitaciji.
Iako su javna nadmetanja načelno otvorena za fizička i pravna lica, postoje ograničenja. Ukoliko se radi o trgovačkoj robi, naročito u većim količinama, mogu da učestvuju samo firme registrovane za povezanu delatnost – vredan nakit od zlata i dragog kamenja mogu da otkupljuju samo juveliri.
"U aplikaciji za e-licitacije na svakom pojedinačnom predmetu nalazi ikonica koja ukazuje na to, da li u konkretnom slučaju pravo učešća imaju i pravna i fizička lica", pojašnjavaju iz Uprave carina.
Najskuplja roba koja je do sada prodata na licitacijama bili su dragoceni metali prodati više od 7,8 miliona dinara (66,4 hiljade evra), kao i muški ručni sat Rolex m2100 koji je prodat za nešto više od četiri miliona dinara (34,1 hiljada evra), kažu iz Uprave carina.
Uprava carina Republike Srbije
Kada je reč o vozilima, najskuplji prodat automobil bio je Mercedes benz GLE63 za 5,1 milion dinara (43,4 hiljada evra), a slede traktor Same Dorado 86, koji je dostigao cenu od 2,6 miliona dinara (22,1 hiljada evra), kao i Mercedes benz e200D, prodat za 2,2 miliona dinara (18,7 hiljada evra).
Chanel, Cartier i iPhone - šta se sve prodaje na licitacijama
Na javnoj internet prodaji mogu da se nađu isključivo zaplenjena roba i vozila koja su pravosnažnim sudskim odlukama trajno oduzeta.
"Sud u pravosnažnoj presudi nalaže kako dalje treba da se postupi sa trajno oduzetom robom, pa ukoliko je presudom predviđeno da se roba izloži javnoj licitaciji, carinski organ će to organizovati", objašnjavaju iz Uprave carina.
Neretko se radi o luksuznim proizvodima – nakit, tašne, garderoba, aksesoari, ali i automobili. Međutim, tu su i razni drugi predmeti - carinarnica u Kladovu je u ponudi imala filter za kuhinjski aspirator, alat za sečenje pločica, ali i tablet marke Samsung Galaxy, a njihove kolege iz Subotice aparat za fotokopiranje i nekoliko telefona marke iPhone. Carinarnica u Šapcu u ponudi ima uglavnom automobile i motocikle, a neki od njih nisu u voznom stanju.
U narednom periodu, na licitaciji bi mogli da se nađu vredan nakit i tašne. Na aerodromu "Nikola Tesla" krajem aprila zaustavljen je putnik u čijem je prtljagu prilikom detaljne kontrole pronađena brendirana roba vredna preko 55.000 evra, kažu iz Uprave carina.
Među neprijavljenim stvarima su se našla dva prstena marke Bvlgari, ukupne vrednosti 27.200 evra, narukvica marke Van Cleef vredna više od 17.000 evra, kao i tri ženske torbe robnih marki Louis Vuitton, Miu Miu i Saint Laurent, čija je ukupna vrednost procenjena na gotovo 11.000 evra. Ranije tog meseca, kod jedne putnice zaplenjena je nova narukvica marke Cartier, vredna više od 8.000 evra, a kod drugog putnika Cartier prsten, čija je vrednost procenjena na oko 3.000 evra.
"Kako bi se takve situacije izbegle, obavezno je da putnici pri ulasku u zemlju sve vredne stvari prijave", podsećaju iz Uprave carina.
Uprava carina Republike Srbije Roba vredna oko 55.000 evra zaplenjena je na Aerodromu "Nikola Tesla" ranije ove godine
Uprava carina Republike Srbije
Oni koji razmatraju kupovinu luksuzne robe na licitacijama mogli bi da se zapitaju kako da znaju šta je original, a šta kopija poznatog brenda.
"Originalnost brendirane robe se utvrđuje na osnovu dokumentacije u trenutku privremenog oduzimanja", kažu iz Uprave carina. Uz luksuznu robu neretko se izdaju sertifikati o autentičnosti, koje carinici takođe zaplenjuju. "Osim toga, zainteresovani kupci mogu da pregledaju robu u terminu za razgledanje i da se sami uvere u njen kvalitet", dodaju iz Uprave carina. Iako je roba najrazličitija, kažu da sada nisu imali umetnička dela na javnoj prodaji.
Na javnim nadmetanjima nema šminke, parfema i kozmetike, jer ova roba uglavnom nema uverenje o zdravstvenoj ispravnosti, pa može da predstavlja opasnost po krajnje korisnike. Krajem marta, na prelazu Strazimirovci ka Bugarskoj zaplenjeno je više od 40 parfema i oko 500 pakovanja mleka za telo luksuznih robnih marki kao što su Chanel, Dior, Gucci, Prada, Tom Ford i Burberry. Slučaj je otkriven kada je na kontrolu pristigao kamion iz Turske, čiji je vozač rekao da nema ništa da prijavi, saopšteno je iz Uprave carina. Kozmetika je bila skrivena u fabričkim šupljinama kamiona, iza tapacirunga zadnjih i bočnih strana kabine, a biće uništena nakon okončanja sudskog postupka.
Na e-licitacijama se ne prodaju ni eksplozivne, otrovne, radioaktivne i zapaljive materije, kao ni lako kvarljiva roba, žive životinje, nafta i naftni derivati. Iako je nedavno na Batrovcima zaplenjeno 250 bojevih metaka, municija i oružje se takođe ne prodaju na licitacijama, već se predaju policiji u dalju nadležnost.
Na licitacijama takođe nema kvarljive robe, kao što je hrana, ali ima pokušaja šverca. Carinici su na Horgošu 10. maja zaplenili 727 kilograma goveđe pršute, 181 kilogram ćevapa, kao i 160 kilograma surutke i kajmaka. Zbog potencijalne opasnosti po zdravlje korisnika, Uprava carina je ovu robu predala Veterinarskoj inspekciji.
"Unos mesa i mlečnih proizvoda iz trećih zemalja u države Evropske unije je zabranjen", podsećaju iz Uprave carina. Kako dodaju, u Srbiju je dozvoljeno da se unese do jedan kilogram takvih proizvoda, ali moraju da budu u fabričkom pakovanju, kao i da imaju proizvođačku deklaraciju.
Uprava carina Republike Srbije
Ažurirano kroz ceo tekst