Sudeći po carinskim zaplenama, ceo naš region uz klasični problem sa siromaštvom, odnosno pohlepom ima ozbiljnih problema s mentalnim zdravljem i potencijom.
Alkohol, duvan, lekovi (prvenstveno sedativi, antidepresivi i sredstva za potenciju), droge svih vrsta, uključujući i pejote kaktuse – sve to redovno pronalaze carinske inspekcije, a osim izvozu u bogatije zemlje, deo je sigurno namenjen i "samolečenju" lokalnog stanovništva.
Od carinskih uprava Srbije i Hrvatske doznali smo mnogo zanimljivih detalja. Švercuje se sve i svašta, od gotovine, hrane i krivotvorene robe, do lovačkih trofeja i ugroženih biljaka i životinja.
Opširnije
(Ne)uspešne cake dunavskih krijumčara goriva
Od početka 2023. srpski carinici su na rekama onemogućili krijumčarenje oko 40 tona naftnih derivata.
17.08.2023
Kako je rusko gorivo preko Libije i Albanije završilo u Evropi
U septembru 2022, Queen Majeda, natovaren brodskim dizel uljem vrednim više od dva miliona dolara, napustio je libijsku luku Bengazi i krenuo za Porto Romano u Albaniji.
10.02.2024
Rekordna zaplena kokaina u ključnoj evropskoj luci
Belgijske vlasti zaplenile su rekordnu 121 metričku tonu kokaina u luci Antverpen-Briž 2023. godine, što je povećanje od 10 odsto u odnosu na prethodnu godinu.
17.01.2024
Geopolitika od Srbije pravi potencijalno žarište za šverc goriva
Sa eskalacijom situacije u Ukrajini prošle godine, stanje sa energentima počelo je da se komplikuje.
08.08.2023
Pomažu psi i moderna tehnologija
Carinici iz Srbije na naš upit gde se sve krije krijumčarena roba odgovaraju da bi im dosta lakše bilo da nabroje mesta u vozilima ili na ljudskom telu na kojima nikada ništa nije pronađeno. Cipele, čarape, posebni pojasevi oko struka, jastuci, čak i odeća koju putnici nose, u svemu tome su nalazili švercovanu robu.
"Za ilegalni prenos robe najčešće se koriste posebno stvoreni prostori, tzv. bunkeri, u kamionima, autobusima i automobilima, kao i koferima i torbama s ličnim prtljagom putnika. Krijumčari robu ponekad skrivaju u kutijama i staklenim posudama s hranom, originalnom pakovanju deterdženta, ali i keksa, čajeva, sokova, a zabeležen je i slučaj skrivanja droge u bocama od sapuna za pravljenje mehurića", odgovorili su iz Uprave carina Srbije.
Hrvatska Carinska uprava ističe da preko 55 drumskih graničnih prelaza na ulazu i izlazu u Hrvatsku, odnosno Evropsku uniju (EU) godišnje uđe ili izađe oko 56 miliona putnika, 23 miliona putničkih vozila, 240.000 autobusa te oko 2,3 miliona teretnih vozila.
Zato se carinski službenici u radu moraju potpomoći modernom tehničkom opremom kao što su mobilni RTG uređaji za skeniranje prevoznih sredstava i robe, zatim videoskopima, endoskopima i raznim ručnim alatima, dok im u detekciji duvana i droge posebno pomaže šest službenih pasa za detekciju.
Jedan od njih, simboličnog imena Karma, pre nekoliko meseci je u kombiju punom stolarije pronašao gotovo 300 hiljada komada duvana.
Srpska carina popularna na društvenim mrežama
Crno tržište i te kako je živahno u Srbiji. Domaća carinska uprava ima i vrlo popularan profil na Instagramu na kom redovno objavljuje zanimljive pronalaske svojih službenika.
Prošla godina im je bila rekordna po zaplenama, posebno kada je reč o količini zaplenjenih cigareta i duvana – ukupno su pronašli 112 miliona cigareta, preko 17.000 cigara, kao i više od 3,1 tone duvana.
Zaplenili su i 1,1 tonu raznih narkotika, više od 18 kilograma zlata, te više od pola miliona lekova, među kojima je najviše sedativa, antidepresiva i sredstava za potenciju.
Takođe su oduzeli više od 3,3 miliona evra gotovine u raznim valutama i 15 miliona evra u hartijama od vrednosti.
"Kao i svugde u svetu, švercuje se apsolutno sve za čim se u nekom trenutku pojavi povećana potražnja ili prilika da se zaradi na razlici u ceni. Opšte je poznato da se u kriznim periodima (kovid, ratni sukobi i sl.) najčešće pokušava krijumčariti roba koja ima univerzalnu i dugotrajnu vrednost, poput plemenitih metala, luksuznih satova i gotovine", pojasnili su iz srpske carinske uprave.
Među njihovim zanimljivim zaplenama ističu pokušaj šverca BMW-a u kamionu s deklarisanom robom, zatim oldtajmera oblepljenog najlonom na prikolici kombija te skupih vina skrivenih u nameštaju.
Hrvatski carinici su pak pronašli gotovo 800 kilograma kokaina skrivenog u kutijama s prijavljenom robom i u šupljinama konstrukcije kontejnera koji je u Hrvatsku pristigao iz Ekvadora.
Egzotične biljke i životinje
Hrvatski carinici su lane imali tri slučaja zaplene zaštićenih životinjskih i biljnih vrsta, dok su ih u prvih devet meseci 2024. zabeležili deset.
Najčešće je bilo reči o lovačkim trofejima autohtonih vrsta koje prirodno obitavaju na području Hrvatske i susednih država poput vuka i medveda te živim primercima kornjača čančara.
"Posebno bismo izdvojili zaplenu kože čaglja s glavom, a radi se o zapleni koju je evidentirala i baza podataka Svetske carinske organizacije. Od egzotičnih vrsta izdvojili bismo ovogodišnje pokušaje nezakonitog unosa ptice žutoćubi kakadu i biljaka zvezdasti i pejote kaktus. Sve nepravilnosti su otkrivene na ulazu u RH, odnosno EU", ističu iz hrvatske carinske uprave.
Samo napomena da je pejote kaktus izvor psihoaktivnog sastojka meskalina koji se već hiljadama godinama koristi u Južnoj Americi, a njegov zvezdasti brat mu je izgledom vrlo sličan.
Srpski carinici su krajem aprila ove godine u dva dana uspeli da spreče krijumčarenje tri zaštićene vrste zmije (dva pitona i jednog udava), jednog primerka zaštićene ruske kornjače i jedne zaštićene belotrbušne papige.
Pre nekoliko godina na prelazu Horgoš, u prtljažniku automobila otkrili su šest berberskih makaki majmuna (tri mužjaka i tri ženke) koji su, zahvaljujući intervenciji graničnih službi, odmah smešteni u Zoo-vrt Palić, a zatim trajno zbrinuti u specijalizovanom prihvatilištu u Španiji.