Frilenseri u Srbiji imaju rok do sutra, 30. aprila, da predaju poresku prijavu i plate porez za prvi kvartal 2024. godine.
Poreska uprava ne šalje rešenja radnicima na internetu, jer oni spadaju u kategoriju samooporezivanja i sami moraju da obračunaju svoje obaveze pomoću kalkulatora na sajtu Poreske uprave i plate ih podnošenjem prijave.
Za neblagovremeno podnošenje poreske prijave, predviđena je novčana kazna od 5.000 do 150.000 dinara. Ukoliko se sa prijavom kasni, frilenseri na ostvarene prihode treba da obračunju kamatu od dana dospelosti obaveze do dana plaćanja i tako izmire uvećanu poresku obavezu.
Opširnije
Poreznici posle izbora opet iznenadili frilensere
Prošle godine poslato 8.000 rešenja.
19.12.2023
Kraj trećeg kvartala nije i kraj poreske borbe pomoraca
Pomorci se i dalje bore da dobiju drugačiji tretman u Poreskoj upravi
29.09.2023
Poslednji dan za prijavu poreza, frilenseri traže produženje roka
U ponedeljak ističe rok da radnici na internetu prijave porez na dohodak preko platforme Frilenseri.com.
31.07.2023
Portal Frilenseri počinje da radi tri meseca nakon prve najave
Portal za prijavu poreza Frilenseri biće konačno u funkciji od 1. jula.
30.06.2023
Frilenseri gube strpljenje jer platforma za prijavu poreza ne radi
Zaposleni na internetu još uvek čekaju da profunkcioniše platforma za prijavu poreza Frilenseri.
24.05.2023
Frilenseri kažu da portal za prijavu poreza ne rešava sve probleme
Portal Frilenseri omogućiće građanima da prijave svoje poreske obaveze i izmire prihode koje ostvaruju.
31.03.2023
Automatska overa zdravstvenih kjižica
Inače, za sve kategorije frilensera Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) je omogućio automatsku overu zdravstvenih knjižica, objavljeno je na portalu www.frilenseri.purs.gov.rs. Kako je navedeno, knjižice se overavaju svakodnevno pomoću uvezanih informacionih sistema RFZO i Poreske uprave.
Posle isteka roka za prijavljivanje prihoda u prvom kvartalu, sledeće obaveze za frilensere nastupaju za drugi kvartal do 30. jula, za treći kvartal do 30. oktobra i za četvrti kvartal do 30. januara 2025. godine.
Dva modela oporezivanja frilensera
Radnici na internetu mogu da izaberu jedan od dva modela po kojima će im se obračunati iznos poreza i doprinosa za ceo prvi kvartal koji treba da plate. Prema modelu A, neoporezivi iznos je 103.296 dinara i nema normiranih troškova. Za doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje plaća se 24 odsto, za zdravstveno osiguranje 10,3 odsto, odnosno minimalno 5.497 dinara.
Porez na prihode prema ovom modelu iznosi 20 procenata. Frilenseri mogu da izaberu i model B pri obračunavanju obaveza za prvi kvartal i on sadrži normirane troškove od 34 odsto i neoporezivi iznos od 62.300 dinara. Porez je u ovom slučaju 10 odsto, a doprinosi za PIO 24 odsto na oporezivi deo prihoda. Plaćanje zdravstvenog osiguranja je isto za oba modela i iznosi 10,3 odsto, odnosno najmanje 5.497 dinara kvartalno.
Podsetimo, od 1. januara 2023. godine, važi novi režim samooporezivanja frilensera u Srbiji. Oni preko specijalizovanog portala podnose poreske prijave, a na raspolaganju im stoji i test samoprocene i procene prihoda, kao i kalkulator poreza na osnovu kojeg mogu obračunati svoje kvartalne obaveze.
Programeri, profesori stranih jezika, jutjuberi, tiktokeri, radnici na brodovima, naftnim ili onlajn platformama - kolektivno nazvani frilenseri - dugo su bili nevidljivi za poreski sistem Srbije i bez ikakvih prava. Kada ih je Poreska uprava obavestila pre oko tri godine da zna da oni postoje i da preko banaka ima mogućnost da prati sve uplate iz inostranstva, usledila su poreska rešenja za retoroaktivnu naplatu poreza. Zbog toga su izbili protesti, a potom se dve godine pregovaralo sa Ministarstvom finansija, da bi se na kraju dogovorili i usaglasili model oporezivanja.
Krajem 2022. godine frilenserima je uručeno oko 8.000 poreskih rešenja za 2017. godinu, a prošle godine su im uručena rešenja za 2018. godinu sa rokom plaćanja prve rate do 19. februara ove godine.Radnici na internetu koji su ostvarili prihode po osnovu ugovorene naknade od autorskih i srodnih prava i ugovorene naknade za rad, na koje se porez plaća samooporezivanjem, ovu obavezu mogu da plate u 120 jednakih mesečnih rata.
Poreska uprava retroaktivno pet godina može da naplati porez.