Trgovina Srbije sa svetom u januaru ove godine pala je u odnosu prošlogodišnji januar za 4,9 odsto. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku (RZS), Srbija je u prvom mesecu ove godine i izvezla i uvezla manje robe u odnosu na prethodni januar.
Ukupna spoljnotrgovinska robna razmena Srbije sa svetom u januaru je iznosila 4.817,3 miliona evra. Izvoz robe imao je vrednost od 2.142,4 miliona evra, što je pad od 1,6 odsto u poređenju sa januarom prethodne godine. Uvoz robe je imao vrednost od 2.675,0 miliona evra, što predstavlja smanjenje od čak 7,5 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Izražen u evrima, deficit je iznosio 532,7 miliona, što je smanjenje od 25,3 odsto u poređenju sa istim periodom prethodne godine.
Opširnije
PKS: Srbija oštećena za 150 miliona evra zbog zabrane izvoza na KiM
Privreda Srbije je od juna 2023, kada je zabrana uvedena, do 1. januara pretrpela štetu od oko 150 miliona evra, kaže Aleksandar Radovanović iz PKS.
22.01.2024
Nemačka ostaje najveći spoljnotrgovinski partner Srbije
Trgovina Srbije sa svetom prošle godine zabeležila je pad od 1,7 odsto u odnosu na godinu ranije.
31.01.2024
Srbija smanjuje trgovinu sa svetom uz deficit manji za 31 odsto
Trgovina Srbije sa svetom zaključno sa novembrom beleži pad od 1,6 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.
29.12.2023
Prvi suficit EU od 2021. uz pad i izvoza i uvoza
Vrednost izvoza i uvoza robe u Evropskoj uniji nastavlja da opada – izvoz se smanjuje treći kvartal zaredom, a uvoz četvrti kvartal zaredom.
23.11.2023
Saznajemo: Izvoz hrane bez carine u Kinu kreće odmah
Potpisivanje sporazuma o slobodnoj trgovini u utorak
13.10.2023
Pokrivenost uvoza izvozom je 80,1 odsto i veća je od pokrivenosti u istom periodu prethodne godine, kada je iznosila 75,2 odsto.
Spoljnotrgovinska robna razmena bila je najveća sa zemljama sa kojima Srbija ima potpisane sporazume o slobodnoj trgovini. Zemlje članice Evropske unije činile su u januaru 61,7 odsto ukupne razmene.
Naš drugi po važnosti partner jesu zemlje CEFTA, sa kojima smo u januaru ostvarili suficit u razmeni koji je rezultat uglavnom izvoza: električne energije, nafte i naftnih derivata, žitarica i proizvoda od njih, pića i električnih mašina i aparata.
Nakon što je Nemačka i prošle godine ostala najvažniji spoljnotrgovinski partner Srbije, tako je, prema podacima, ostalo i u januaru ove godine.
Naime, glavni spoljnotrgovinski partneri, kada je reč o izvozu u januaru, bili su Nemačka, Italija, Mađarska, Bosna i Hercegovina, a najveće iznenađenje jeste to što je Češka dospela u top pet zemalja po izvozu srpske robe. Srbija je u januaru ove godine najviše uvozila iz Nemačke, Kine, Mađarske, Italije i Rusije.