Sjedinjene Američke Države (SAD) postale su Srbiji partner broj jedan u razmeni informaciono-komunikacionih tehnologija (IKT), a odmah iza nje su Švajcarska i Velika Britanija. To je znak da se Srbija u svetu pozicionirala kao ozbiljna tehnološka zemlja, izjavila je premijerka u tehničkoj vladi Ana Brnabić.
"Neverovatna stvar. SAD su postale nama broj jedan partner u razmeni usluga. Pre ovakvog rasta i razvoja IKT sektora mi to nismo imali, mi nismo imali tu kopču sa SAD", rekla je Brnabić na Kopaonik biznis forumu.
Opširnije
Autonomna vozila nivoa pet dobiće dozvolu u Srbiji 2027.
Očekuje se da će izvoz IKT usluga iz Srbije 2027. godine iznositi oko 10 milijardi evra, rekla je Ana Brnabić na Samitu vlada u Dubaiju
13.02.2024
Nova realnost: IT sektor raste 30 odsto, a ne 3 puta
Programeri frilenseri ne rade na projektima zbog smanjenih investicija u startapove u Americi.
06.06.2023
Broj IT-jevaca u Srbiji bi mogao da se duplira brže nego što se misli
Broj IKT stručnjaka u Srbiji mogao bi da se udvostruči za nepune tri godine, a očekuje se da će veliki doprinos tome dati priliv ruskih IT-jevaca.
13.10.2022
Tehnološki sektor u Srbiji opreznije zapošljava, zaposleni manje fluktuiraju
Kada pogledamo podatke sa layoffs.fyi, deluje da je najgore za tehnološki sektor prošlo.
15.11.2023
Istakla je da je IKT sektor postao jedna od ključnih stavki za srpski privredni rast, a tom rastu poslednjih godina, kako je rekla, doprinela je upravo diverzifikacija Srbije i otvorenost u saradnji sa svim zemljama.
"Nama je u razmeni roba neprikosnoveni partner Nemačka, u razmeni usluga neprikosnoveni partner SAD, dok je najveći izvoznik iz Srbije Kina. Vi vidite kolika je to diverzifikacija, ona nije došla slučajno, i upravo je ta diverzifikacija za nas velika sigurnost", ukazala je Brnabić.
Srbija je, kako je rekla, prošle godine prvi put prestigla i Bugarsku u izvozu IKT usluga. Prema njenim rečima, u 2023. Srbija je imala godišnji izvoz IKT 3,44 milijarde evra, dok je Bugarska imala 3,3 milijarde evra. Dodala je da se ta zemlja, kada je ušla u EU, pozicionirala kao zemlja sa jakim IKT sektorom.
"To je neverovatan uspeh. Koliki smo iskorak napravili u odnosu na 2016. Tada je izvoz IKT usluga iz Bugarske bio 33 odsto veći nego naš", rekla je Brnabić.
Sledeći koraci su, kako je rekla, ulaganje u veštačku inteligenciju i biotehnologiju, kako bi Srbija ostala konkurentna u tehnološkom svetu i kako bi privukla još više stranih investicija, odnosno kompanija koje se bave istraživanjem i razvojem.
Ukazala je da je ekonomija Srbije 2016. godine bila bazirana na radno intenzivnim investicijama, a da danas uspeva sve više da dovodi tehnološke investicije i da je danas postala ekonomija koja se bazira na inovacijama i koja može da stvori dodatnu vrednost.
Upravo je, kako je rekla, ekonomski napredak koji je Srbija napravila u vreme kovid pandemije bio baziran na rastu iz IKT sektora.
"Godine 2021, koja je i dalje bila pandemijska, samo tokom te godine svako drugo radno mesto stvoreno u Srbiji bilo je u IKT sektoru", dodala je Brnabić.
Koreja u fokusu
Brnabić je istakla da je najveći procenat investicija u Srbiji dolazi iz Evropske unije, kao i da je sve veći procenat onih koji dolaze iz Azije.
"To je odlično, zato što kada pogledate sve globalne indikatore, vi ćete videti da EU u svakom smislu usporava, dok Azija raste, i tu ne mislim samo na Kinu", rekla je Brnabić.
Navodi da je Srbija u 2023. godini imala 30 odsto investicija iz Kine, da sve bolje političke i ekonomske odnose ostvaruje i sa Japanom koju ističe kao veoma bitnog budućeg partnera Srbije zbog novih tehnologija, biznis etike, menadžmenta. "Sve što oni nama donose je dodatna vrednost."
Međutim, istakla je da će sledeći fokus vlade biti na Koreji. Podsetila je da je Srbija krajem 2023. potpisala sporazum o međusobnoj zaštiti i promociji investicija sa Korejom, kao i da je Srbija jedna od 10 zemalja koje je Koreja uzela u razmatranje za potpisivanje sporazuma o slobodnoj trgovini.
Koreja bi, kao je navela, dala još veći doprinos Srbiji u tehnološkom razvoju, naročito u oblasti biotehnologije.