U Beogradu je u ponedeljak održan Srpsko-grčki poslovni forum, koji je okupio 360 poslovnih ljudi, a među gostima je bio i grčki premijer Kyriakos Mitsotakis.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da će se naša zemlja truditi da privuče što više grčkih kompanija kako bismo postigli ubrzani rast i pripremili se za Specijalizovanu međunarodnu izložbu EXPO 2027 u Beogradu jer nemamo za to dovoljno svojih kapaciteta.
Zamolio je grčke finansijske institucije, posebno banke, da ponovo pokažu interesovanje za srpsko tržište jer su se promenile prilike u Srbiji.
Opširnije
MAT: Država u 2024. treba da uštedi oko 400 miliona evra
Javni dug je u koridoru rasta od dva do četiri odsto na srednji i dugi rok
09.02.2024
Osnovano preduzeće za EXPO i propisane subvencije za hotelijere
Vlada Srbije osnovala je preduzeće Expo 2027, koje će organizovati specijalizovanu međunarodnu izložbu.
22.11.2023
Zašto EXPO 2027 ne podleže javnim nabavkama?
Fiskalni savet ne smatra da su ulaganja u EXPO 2027 nužno neisplativa, niti da održavanje tog događaja treba dovoditi u pitanje, ali traži finansijske analize.
24.10.2023
EXPO 2027: prilika za ceo region
Specijalizovana izložba EXPO 2027 održaće se u Beogradu.
09.10.2023
"Garantovaćemo političku, pravnu i svaku drugu sigurnost u Srbiji, a za to su najbolja garancija stabilne javne finansije koje će u budućnosti biti još bolje", rekao je Vučić.
Robna razmena Srbije i Grčke 750 miliona evra
Premijer Grčke je ocenio da je poslovni forum prilika za novu poslovnu saradnju uoči EXPO 2027 u Beogradu.
"Naše prisustvo je još jedan dokaz da je prijateljstvo Srbije i Grčke istorijski čvrsto ukorenjeno i da je 2024. godina prilika da se napravi veliki ekonomski skok u našim odnosima", rekao je on, podsetivši da je ukupna robna razmena dve zemlje bila oko 750 miliona evra, ali i da može da bude veća.
Od grčkih kompanija koje učestvuju na forumu, tražio da obrate pažnju na napredak koji je postigla Srbija.
"Srbija ima ambiciozne planove jer želi da dostigne 100 milijardi evra BDP-a do 2027. i to pruža velike prilike za ulaganje i saradnju u raznim sektorima: infrastrukturi, nekretninama, energetici, upravljanu otpadom. Uveren sam da će grčke kompanije iskoristiti priliku i postati deo uspeha koji će ostvariti srpska privreda", kazao je grčki premijer.
On je podsetio da je Grčka izašla iz produžene ekonomske krize, pa je uspela da 2022. godine izvoz premaši 70 milijardi evra, dok je nezaposlenost posle 14 godina spuštena ispod 10 odsto.
Izneo je da Grčkoj u poslednje četiri godine otvoreno 114.000 novih radnih mesta, te da je procenat Grka koji su imali platu između 1.000 i 3.000 evra porastao sa 33 odsto na 42 odsto.
Mitsotakis je istakao da su od velikog značaja saobraćajni koridori koji sa centralnom Evropom povezuju Srbiji i Grčku preko Severne Makedonije.
"Vidim Srbiju kao moćnu, izvoznu zemlju. Mi želimo da veći deo izvoza prolazi kroz Grčku i zato nam je bitno da imamo savremene puteve i železničku mrežu. Naš cilj je unapređenje železničke mreže do Soluna", rekao je premijer Grčke.
Istakao je da Grčka može da Srbiju snabdeva prirodnim gasom i da ga skladišti za nju.
"Želimo da pomognemo Srbiji u tranzicionom periodu. Grčka je među prvih 10 zemalja u svetu po proizvodnji električne energije iz obnovljivih izvora: više od 50 odsto naše energije proizvodi se iz obnovljivih izvora i želimo da to znanje prenesemo Srbiji", kazao je grčki premijer.
Ministar finansija Srbije Siniša Mali je rekao da je EXPO 2027 "ne samo čast već i razvojna šansa", a da je "od EXPO širi program 'Skok u budućnost' zbog kojeg će dodatne investicije iznositi 17-18 milijardi evra u sve sfere", rekao je Mali.
Slede ulaganja u biotehnologiju i veštačku inteligenciju
Narednih godina će se, kako je rekao, ulagati u inovacije, veštačku inteligenciju, biotehnologiju, industrijske parkove, izgradnju auto-puteva i pruga.
Zbog EXPO, naveo je Mali, "gradiće se grad" blizu beogradskog aerodroma "Nikola Tesla" jer se očekuje tri miliona posetilaca iz 100 zemalja.
Mali je rekao da će se za potrebe EXPO graditi 1.500 stanova - rezidencijalni deo, stadion, centar za vodene sportove. Sve mora da se završi do kraja 2026. godine i on očekuje da se "nadovežu" privatni investitori.
Naveo je da će se graditi pruga od centra Beograda do EXPO, da se gradi prva linija metroa, a da očekuje da sledeće godine počne izgradnja i druge linije, da će se na Novom Beogradu graditi železnička stanica, a da se gradi autobuska stanica.
Istakao je da će se na prostoru Beogradskoj sajma, u Hali 1 graditi Beogradska opera.
Zamenik ministra spoljnih poslova Grčke Kostas Fragogiannis je podsetio da 250 grčkih kompanija radi u Srbiji i zapošljava hiljade ljudi.
Iz Grčke su na Poslovni forum, kako je rekao, došle najveće banke, kompanije za izgradnju infrastrukture, iz sektora energetike i "podeliće iskustvo" sa kompanijama iz Srbije.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, spoljnotrgovinska razmena dve zemlje prošle godine iznosila je 792,3 miliona evra. Uvoz u Srbiju iz Grčke je iznosio 493,3 miliona evra i bio je 2,4 odsto manji nego godinu ranije, a izvoz je bio 299 miliona evra, odnosno 5,7 odsto veći nego 2022.
Srbija je prošle godine u robnoj razmeni sa Grčkom imala deficit od 194,3 miliona evra, a pokrivenost uvoza izvozom je iznosila 60,6 odsto.
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić izjavio je da je sa grčkim kolegom Christosom Stylianidisom dogovorio da zajedno pokušaju da omoguće da do leta zaživi sistem integrisane naplate putarine između dve zemlje.