U 2023. godini, sektor usluga smeštaja i ishrane u Srbiji doživeo je značajan rast, sa procenjenim rastom ugostiteljstva od 8,8 odsto. Broj noćenja turista takođe je porastao za 1,9 odsto. Prema rezultatima ankete o radnoj snazi u trećem kvartalu 2023. godine, stopa zaposlenosti iznosila je 50,7 odsto, dok je stopa nezaposlenosti bila devet odsto.
Zanimljivo je napomenuti da su plate u ugostiteljstvu dospele u sam vrh, dostižući i više od 150 hiljada dinara, u zavisnosti od lokacije i tipu objekta.
U razgovoru s ugostiteljem i vlasnikom restorana Saša Bar, Aleksandrom Škipićem, istražili smo trenutnu situaciju u sektoru u Srbiji, posebno fokusirajući se na plate, dostupnost radne snage i perspektive za 2024. godinu.
Izazovi u sektoru: nedostatak kvalifikovane radne snage
Škipić ističe da je period posle pandemije izazvao konfuziju u ugostiteljstvu, posebno u vezi s platama i radnom snagom. Plate neprestano rastu, ali kvalitet radne snage nije u skladu s ovim povećanjem. Nedostatak radne snage postaje ozbiljan problem, utičući na to da se plate formiraju prema uslovima tržišta, kojih, kako Škipić navodi, nema dovoljno. "Nikada nije bilo ovako, period posle 2022. godine i ovo je već neka druga godina nestabilnosti i mi na neki način tražimo pravac da shvatimo šta se zaista događa. Plate, naravno, rastu faktički iz meseca u mesec i taj trend ne znam kada će se završiti", rekao je on.
Otvoreno tržište prema Severnoj Makedoniji i Albaniji
Škipić na pitanje šta očekuje od otvaranja tržišta prema Severnoj Makedoniji i Albaniji osvrnuo se na dosadašnje iskustvo sa Hrvatskom. Izvestan je nedostatku kvalifikovane radne snage iz tih zemalja te izražava sumnje u to da će otvaranje tržišta doneti značajne promene u dostupnosti radne snage u Srbiji. "Mi smo već imali te udare sa Hrvatskom godinama unazad. Tamo se tržište koliko toliko smirilo, i manje se ide u Hrvatsku nego što ste se išlo ranije. Bio je to egzodus od 2017. pa nadalje. Radna snaga koja dolazi sa strane nije adekvatna radna snaga sa Kube, poslednje vreme Indonezija, Filipini. I to je uglavnom prateća radna snaga, perači sudova, pomoćni kuvari, u sali skoro da nema nikada nijednog stranca", kaže Škipić.
Strani radnici u ugostiteljstvu
Govoreći o trenutnom prisustvu strane radne snage, Škipić ističe da su stranci retki u ugostiteljstvu, posebno u restoranima koji su popularni u Beogradu. Iako postoje agencije koje dovode radnike iz različitih zemalja, on primećuje da stranci često koriste Srbiju kao prolaznu tačku pre nego što se upute dalje ka zemljama Evropske unije.
Jedan od problema u privlačenju strane radne snage jeste dugotrajni proces dobijanja radnih dozvola, koji često traje i do šest meseci. Škipić ukazuje na to da mnogi stranci napuštaju zemlju nakon dobijanja dozvole, što dodatno komplikuje situaciju s radnom snagom.
Izazovi za poslodavce i zaposlene
Razgovarajući o zahtevima koje imaju budući zaposleni, Škipić ističe da je izazovno zadovoljiti obe strane - poslodavce želeći kvalitet za povećane plate, dok zaposleni želeći zadržati što više svog dela zarade. "Prilično je izazovno i s jedne i s druge strane. Mi poslodavci želimo za plate koje su od 2019. godine u svim sektorima, pričam i za konobare i za kuhinjsko osoblje, otišle skoro 35 do 40 odsto, što uopšte nije malo, da dobijemo više kvaliteta za neki novac koji smo dali. A opet, s druge strane, zaposleni pokušavaju na neki način, jer su svesni da nemamo mnogo izbora na neki način da ipak daju nešto manje."
Perspektive za 2024. godinu
Škipić zaključuje da je 2024. godina stabilizacije. Nakon dve godine kontrolisanog haosa uzrokovanog pandemijom, očekuje se da se sektor smeštaja i ishrane stabilizuje. "Sektor hoteli, restorani, kafei, poprilično raste. Raste toliko da nisam siguran ko su ti ljudi koji će na kraju zaista biti gosti svih silnih objekata koji se otvaraju konstantno. Ono što znam, podatak iz HORES-a od pre par godina, da se mnogo više restorana na kraju zatvara nego što se otvara", rekao je on.
Međutim, ističe da je neophodno da ugostitelji i zaposleni zajedno rade na unapređenju kvaliteta usluga kako bi se očuvala konkurencija na tržištu.