Kina pokreće istragu o antidampinškim merama za alkoholna pića poput brendija iz Evropske unije (EU), u relativno kratkom vremenskom roku pošto je EU jesenas pokrenula istragu o subvencijama za električna vozila (EV).
Istraga će se fokusirati na brendije koji dolaze u kontejnerima manjim od 200 litara iz EU, saopštilo je kinesko ministarstvo trgovine u petak. Pokrenuta je na zahtev domaćeg udruženja proizvođača alkohola, navedeno je u saopštenju.
Kina je do novembra 2023. uvezla alkohol od destilovanog grožđanog vina u vrednosti od 1,57 milijardi dolara, dok je istovremeno izvezla EV vrednih oko 12,7 milijardi dolara u EU, što ukazuje na to da su joj cilj pregovori sa Briselom.
Opširnije
Piće poznato zahvaljujući Bori Milutinoviću donelo bogatstvo kineskom tajkunu
IPO ZJLD Group uvećaće bogatstvo Wua Xiangdonga između tri milijarde i na više od četiri milijarde dolara.
29.04.2023
Von der Leyen: Neophodna istraga kineskih subvencija za EV
Evropska unija treba da istraži kinesku podršku električnim vozilima i ogromne subvencije koje daje toj industriji.
20.09.2023
Kina razmatra poreske olakšice za proizvođače jer ekonomija usporava
Kineski ekonomski oporavak posle kovida gubi zamah, jer najnoviji podaci pokazuju da izvoz i investicije slabe, tržište nekretnina se sporo oporavlja i nezaposlenost mladih rekordno raste
29.05.2023
"Francuska je najviše izložena istrazi o brendiju", rekao je Bruce Pang, glavni ekonomista u kompaniji Jones Lang LaSalle Inc. "Kina pokušava da izvrši pritisak na najvećeg zagovornika istrage EU o kineskim električnim vozilima."
Akcije francuskih destilerija su pale, pri čemu je Remy Cointreau pao za čak 9,2 odsto, dok je Pernod Ricard pao za 5,8 odsto. Ove kompanije prodaju francuski brendi pod imenima kao što su Remy Martin, Martell i Hennessy u Kini.
Peking je i ranije koristio trgovinu kako bi postigao svoje političke ciljeve. Istraživao je uvoz stranih alkoholnih pića kada su se pogoršale geopolitičke tenzije sa Australijom, što je rezultovalo uvođenjem antidampinških carina na australijska vina. Kako su se odnosi poboljšavali, Kina je popuštala sa ograničenjima.
"Kina pokazuje Evropi kako bi mogao da izgleda odgovor ako uvede carine na kineska električna vozila", rekao je Noah Barkin, stariji savetnik u kompaniji Rhodium Group. "Ovaj potez bi najviše pogodio zemlje proizvođače vina poput Francuske - i to verovatno nije slučajnost. Vlada Macrona je najjače podržavala istragu EU o subvencijama Kine za proizvodnju električnih vozila."
Iako Kina predstavlja značajno tržište za evropska alkoholna pića, koja se suočavaju sa oštrim padom potražnje u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), to je mala količina u zemlji koja uglavnom konzumira lokalno alkoholno piće po imenu baiđu.
S obzirom na to da se konjak smatra premijum proizvodom u Kini i prodaje se po znatno višim cenama od lokalnog alkohola, optužba za damping je "prilično nategnuta", rekao je Gilles Gubout, menadžer portfelja u kompaniji Axa Investment Managers u Parizu. "Ovo je čista odmazda zbog električnih vozila."