Industrijska proizvodnja u Srbiji u avgustu ojačala je u odnosu na prošlogodišnji prosek za 0,6 odsto, a godišnji rast predvodio je sektor rudarstva.
Indeks industrijske proizvodnje je u odnosu na avgust 2022. porastao za 5,8 odsto.
Tekući desezonirani indeks za avgust 2023. godine, u odnosu na jul 2023. godine, pokazuje rast od 1,9 odsto za celu industriju, a za prerađivačku industriju rast od 1,2 odsto.
Opširnije
Građevinarstvo nosi privredeni rast u drugom kvartalu
Poljoprivreda je imala rast od 9,3 odsto.
31.08.2023
Srbija manje trguje sa svetom, ali je i deficit manji za trećinu
Ukupna spoljnotrgovinska robna razmena Srbije u prvih osam meseci 2023. godine iznosi 43.288,7 miliona evra.
29.09.2023
Prema sektorima, najviše je međugodišnje porastao sektor rudarstva (17 odsto), sektor snabdevanja električnom energijom, gasom, parom i klimatizacija (16,6 odsto), a sledi prerađivačka industrija sa rastom od 2,4 odsto. S druge strane, sektorski pad su zabeležili trajni proizvodi za široku potrošnju (7,8 odsto), netrajni proizvodi za široku potrošnju (dva odsto) i kapitalni proizvodi (1,8 odsto).
Ako se unutar sektora posmatraju oblasti, najjače su bile proizvodnja hemikalija i hemijskih proizvoda (44 odsto), proizvodnja računara, elektronskih i optičkih proizvoda (36,8 odsto) i eksploatacija ruda metala (36,7 odsto), a najslabije su prošli štampanje i umnožavanje audio i video zapisa (17,6 odsto), proizvodnja odevnih predmeta (15,8 odsto) i nameštaja (15,3 odsto).
U evrozoni industrijska proizvodnja usporava, što koči ekonomski rast, piše Bloomberg. Pad industrijske proizvodnje u evrozoni od 1,1 odsto u julu usledio je nakon podataka koji su pokazali da proizvodnja usporava u Nemačkoj i Italiji, a ubrazava u Francuskoj i Španiji.
Nemačka se pokazala kao posebno slaba tačka, na šta je uticala manja potražnja iz Kine i dugotrajna energetska kriza. Nemački industrijski problemi verovatno su dovoljno akutni da tokom tekućeg tromesečja uspore privredu, smatraju prognostičari. To bi moglo da ostavi određene posledice na Srbiju i region, kojima je Nemačka važan trgovinski partner. Prema podacima analitičara Bloomberg Adrije, tokom proteklih 15 godina, 76 odsto izvoza iz Adria regiona može se objasniti dinamikom nemačkog bruto društvenog proizvoda.
"Iako se glavni srpski trgovinski partneri bore sa domaćim problemima u vezi sa proizvodnjom (Nemačka, Italija i Kina), prilivi stranih direktnih investicija iz prethodnih perioda doprinose optimističnijim izgledima u industriji dok se proizvodni kapaciteti šire. Sve u svemu, industrija je i dalje u uzlaznom trendu, beležeći veću proizvodnju nego u godinama pre pandemije", naveli su naši analitičari u nedavnoj analizi.
Ipak, najnoviji podaci pokazuju da Kinezi opet kupuju dok se industrija oporavlja, što bi mogao biti dobar znak za oporavak Evrope. Kineska ekonomija pokazala je znakove jačeg oporavka u septembru, prema analizi firme koja prati svetsku ekonomiju koristeći satelitske podatke.