Cena gasa na svetskom tržištu dostigla je novi rekord i danas košta skoro 2.000 dolara za 1.000 kubnih metara. Uz današnji rekord, stiglo je i obaveštenje Srbijagasa da je cena u Srbiji za pojedine potrošače već poskupela, a da će za neke tek poskupeti.
Od 1. jula, kako je saopšteno iz Srbijagasa, cena te sirovine je veća za 12 odsto za kupce na slobodnom tržištu. Kupci na slobodnom tržištu predstavljaju sve one kupce čija je potrošnja veća od 100.000 kubnih metara. Tu se uglavnom ubrajaju preduzeća, a reč je oko 1.100 takvih kupaca.
Srbijagas je najavio da će od prvog avgusta za krajnje kupce koji imaju pravo na javno snabdevanje gas poskupeti za devet odsto. To znači da će računi za građane koji se greju na gas biti za devet odsto skuplji. Gas u Srbiji koristi oko 304.000 domaćinstava.
Opširnije
Poskupeo gas, cene na slobodnom tržištu više za 12 odsto
Srbijagas obavestio kupce na javnom snabdevanju da će se cena prirodnog gasa uvećati.
07.07.2022
Analitičar: Cena ruskog gasa za Srbiju oko 600 dolara
Novi ugovor sa Gazpromom još nije potpisan, pregovori su u toku, a predsednik Vučić kaže da bi trebalo da ugovor bude ozvaničen u narednim danima.
06.06.2022
Cena gasa u Evropi raste kako Rusija smanjuje isporuku
Cene prirodnog gasa u Evropi skočile su nakon što je Rusija smanjila snabdevanja preko Severnog toka.
16.06.2022
Za snabdevanje javnih snabdevača gas će od prvog avgusta biti skuplji za 28,94 din/m3. U Srbiji postoji 31 javni snabdevač. Pored JP Srbijagas i Yugorosgaz a.d, delatnost distribucije prirodnog gasa i upravljanja distributivnim sistemom za prirodni gas obavlja još 29 preduzeća, od kojih je najveći broj u vlasništvu opština i gradova, deo je u mešovitom, a deo u privatnom vlasništvu.
U godišnjem izveštaju iz 2021. godine Agencije za energetiku Srbije navodi se da je bruto potrošnja prirodnog gasa bila 2.885 miliona kubnih metara, za 15 odsto više nego u 2020. godini. Potrošnja je u industriji porasla za 15 odsto, u toplanama za 11 odsto, a u domaćinstvima je porasla za gotovo 21 odsto. Domaćom proizvodnjom zadovoljeno je samo 7,9 odsto potrebnog gasa, što je manje nego 10,7 odsto, koliko je ovaj procenat iznosio u 2020, a ostatak je obezbeđen iz uvoza.
Najveći deo prirodnog gasa je obezbeđen uvozom iz Rusije po dugoročnom ugovoru. Za kupce u Srbiji, prirodni gas od Gazproma nabavlja preduzeće Yugorosgaz a.d. (akcionari su Gazprom 50 odsto, JP Srbijagas 25 odsto i Central ME Energy and Gas, Beč 25 odsto).
Uvoz prirodnog gasa iz Rusije po dugoročnom ugovoru je u 2021. godini iznosio 2.294 miliona kubnih metara i realizovao se iz transportnog sistema Bugarske. JP Srbijagas je tokom 2021. godine uvozio prirodni gas od još tri snabdevača, i te količine su preuzete iz transportnog sistema Mađarske, piše u godišnjem izveštaju Agencije za energetiku Srbije.
Prema ranijim izjavama srpskih zvaničnika, Srbija će i naredne tri godine uvoziti gas iz Rusije. Tada je rečeno da će Srbija od Rusije kupovati gas po ceni od oko 400 dolara za 1.000 kubnih metara. Količina koja će se uvoziti je 2,2 milijarde kubnih metara godišnje, dok će Srbija dodatnih 800 miliona kubnih metara morati da obezbedi na tržištu.