Rast kamatnih stopa i jaka i uporna inflacija, kao i pogoršanje uslova u širem okruženju u prvom kvartalu ove godine nisu presudno uticali na poslovanje srpske privrede, koja prvo tromesečje završava na pozitivnoj teritoriji, pokazuju prvi podaci.
Prihodi su i u prva tri meseca rasli brže nego rashodi u onom delu privrede koji ne obuhvata preduzetnike i finansijski sektor, a kao najotporniji pokazao se sektor saobraćaja i skladištenja.
Poslovni prihodi preduzeća u Srbiji su u prvom kvartalu 2023. godine porasli za 9,7 odsto u odnosu na isti period prethodne godine, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku (RZS). Istovremeno, rashodi su bili veći za 8,3 odsto.
Opširnije
Kontinuirani pad maloprodaje: treći uzastopni mesec izazova
Promet robe u maloprodaji u aprilu pao je za 6,1 odsto ako se iz računice isključi uticaj inflacije.
31.05.2023
Prosečna plata u Srbiji nastavila da pada
Medijalna neto zarada za mart 2023. godine iznosila je 64.363 dinara.
25.05.2023
Kompanije koje kroz AI donesu vrednost ekstremno će profitirati
AI će napraviti preokret u svim industrijama generalno, nezavisno od delatnosti.
02.06.2023
Rekordna realizacija uvećala profit Metalca
Neto dobit porasla je za 3,5 odsto, na 616,3 miliona dinara.
01.06.2023
Gledano u odnosu na prethodni kvartal, privreda je tradicionalno zabeležila pad, što je uobičajeno za prvi kvartal u godini.
Najveći rast prihoda ostvario je sektor saobraćaja i skladištenja (32,5 odsto), dok je poljoprivreda, šumarstvo i ribarstvo sektor koji je ostvario najslabije rezultate i ujedno jedini sektor koji je pao (12,3 odsto).
Informaciono-komunikacioni sektor nadmašio je generalni prosek prihodima koji su porasli za 13,1 odsto u odnosu na isti period prethodne godine, međutim, IT sektor rastao je manje od šireg sektora kome pripada tj. sektora informisanja i komunikacija, čiji prihodi su skočili 21,2 odsto.
Rashodi
Što se rashoda tiče, i poslovni rashodi u nefinansijskoj poslovnoj privredi u prvom kvartalu 2023. godine bili su veći,
U IKT sektoru rashodi su bili veći za 10 odsto u odnosu na isti period prethodne godine. Podaci od pre godinu dana pokazali su veliki rast tog sektora jer su tada prihodi porasli za 35,5 odsto u odnosu na prvi kvartal 2021, a rashodi za 43,5 odsto.