Ekonomija

Kontinuirani pad maloprodaje: treći uzastopni mesec izazova

Autor: Hana Stevović

31. maj 2023, 16:11

U aprilu maloprodaja pala za šest odsto nakon martovskih devet odsto

Pada potrošnja prehrambenih i neprehrambenih proizvoda

Manji pad u kategoriji goriva

Depositphotos

Promet robe u maloprodaji u aprilu pao je za 6,1 odsto ako se iz računice isključi uticaj inflacije, što pokazuje da građani Srbije usled ekonomskog usporavanja možda pate od smanjene kupovne moći.

Taj pad iznosi 4,5 odsto u stalnim cenama (koje računaju uticaj inflacije) ako se poredi period januar - april prošle i tekuće godine. Potrošnju su u ta četiri meseca više smanjili stanovnici sa juga Srbije (5,4 odsto) nego stanovnici prosečno bogatijeg severa (4,2 odsto).

Kupovna moć građana zavisi od niza faktora, uključujući dohodak, cene proizvoda, inflaciju, poreze, kamatne stope, nivo zaposlenosti i ukupno stanje privrede. Kada se ti faktori pogoršavaju, potrošači mogu biti oprezniji u svojim potrošačkim navikama i smanjiti svoju potrošnju.

Najnoviji podaci pokazuju da je privredni rast Srbije iznosio 0,7 odsto u prvom kvartalu ove godine, što znači da je privredna aktivnost pala u odnosu na poslednje tromesečje prošle godine za 0,2 odsto. Takođe, usled visoke inflacije, referentna kamatna stopa je povećavana na 13 sastanaka dok nije ostala na nivou od šest odsto.

Iako je inflacija u Srbiji u aprilu konačno usporila nakon dve godine, ona je još uvek povišena, te međugodišnji rast cena od 15,1 odsto i dalje vrši pritisak na potrošače. Posebno veliki rast imala je hrana koja je na godišnjem nivou poskupela za 24,3 odsto. 

Ovo su samo neki od faktora koji utiču na potrošnju stanovništva, ali da su se visoke cene preslikale na statističke podatke pokazuje i pad prometa u maloprodaji za hranom, pićem i duvanom (6,1 odsto). Veliki pad u aprilu zabeležili su i neprehrambeni proizvodi (8,3 odsto).

S druge strane, pad cena jeste zabeležen za goriva i maziva za motorna vozila, ali to je i kategorija koja je u maloprodaji zabeležila najmanji pad (2,8 odsto međugodišnje u aprilu) od svih kategorija koje prati Republički zavod za statistiku.

Aprilski pad sledi nakon još većeg martovskog, koji je realno iznosio devet odsto. Iako je april pokazao malo poboljšanje, ovo je treći mesec zaredom da indeks pada.