Kada je reč o inflaciji, novi izveštaj Narodne banke Srbije (NBS) nije nam doneo optimističnu promenu u pogledu 2023, ali iz centralne monetarne institucije navode da bi rast cena na željeni nivo mogao da dođe ranije nego što se očekivalo pre tri meseca, kada je NBS poslednji put pravila proekcije.
Prema centralnoj februarskoj projekciji, inflacija će ostati na visokom nivou u prvom kvartalu, nakon čega će uslediti pad. Još brže usporavanje rasta cena možemo da očekujemo u drugoj polovini godine, a vraćanje u okvire cilja od tri do 4,5 odsto možemo očekivati sredinom 2024, navodi se u izveštaju predstavljenom u utorak.
Prema srednjem scenariju, prosečna inflacija će ove godine iznositi 12,3 odsto, dok bi u nepovoljnijem slučaju rast cena u 2023. u proseku iznosio 13,4 odsto. Prema optimističnijem scenariju, stopa inflacije će u 2023. iznositi 11,3 odsto.
Projekcije rasta BDP u 2022. i 2023. u poslednjoj anketi smanjene sa tri odsto na 2,3 odsto i 1,8 odsto.
28.01.2023
Autor: Branislav Urošević
Kako je na pres-konferenciji objasnila guverner NBS Jorgovanka Tabaković, neizvesnost u pogledu kretanja rasta cena, ali i privrednog rasta, manja je nego što je bila u novembru.
"Procenjujemo da je sada izvesnije da će ona biti ostvarena u navedenom periodu", rekla je Tabaković.
U prethodnom izveštaju rečeno je da će se rast cena u ciljani raspon vratiti "do kraja perioda projekcije", što bi značilo da će se rast cena stabilizovati tri meseca ranije u odnosu na prethodnu prognozu.
Podsećamo, stopa inflacije je u novembru i decembru iznosila 15,1 odsto, što je bio prvi put da inflacija ne ubrza od jula 2021. godine.
BDP između dva i tri odsto u 2023.
Projekcije privrednog rasta u najnovijem izveštaju takođe nisu menjanje u znatnoj meri. Kao i u novembarskom izveštaju, NBS očekuje da će bruto domaći proizvod (BDP) Srbije u ovoj godini biti uvećan između dva i tri odsto, dok će u 2024. taj rast iznositi između tri i četiri odsto.
"Pod pretpostavkom oporavka svetske ekonomije, a time i eksterne tražnje od druge polovine ove godine, kao i usled planirane realizacije investicionih projekata, pre svega u oblasti putne, železničke, energetske i komunalne infrastrukture, od 2024. očekujemo ubrzanje rasta bruto domaćeg proizvoda na raspon od tri do četiri odsto, a zatim povratak na pretpandemijsku putanju rasta od oko četiri odsto godišnje", navodi se u izveštaju.
U formulaciji upotrebljenoj u novembarskom izveštaju, drugačije je bio definisan samo rast za 2024. godinu (3,5 odsto umesto raspona od tri do četiri odsto).
Neto izvoz će u 2023. negativno doprineti bruto domaćem proizvodu, rekla je Tabaković, i dodala da će pozitivan uticaj neto izvoza doći u 2024. godini zbog veće eksterne tražnje.
NBS je na prethodnoj sednici Izvršnog odbora podigla referentnu kamatnu stopu za 25 baznih poena. Podizanje kamatne stope je jedanaesto uzastopno uvećanje cena zaduživanja. Ciklus zaoštravanja monetarne politike centralne banke počeo je u aprilu 2022, a referentna kamatna stopa je od tada podignuta za ukupno 450 baznih poena.
U samom izveštaju, ali ni u obraćanju guvernera, nije bilo naznaka o budućim potezima na planu cena zaduživanja. "NBS će nastaviti da prati i analizira trendove na međunarodnom robnom i finansijskom tržištu i da procenjuje da li ima potrebe za dodatnim zaoštravanjem monetarnih uslova i u kom obimu", rekla je Tabaković.
"Pritom, uzimaćemo u obzir činjenicu da je potrebno vreme da se ispolje puni efekti prethodnog zaoštravnja monetarnih uslova, kako bi se obezbedila optimalna kombinacija svih instrumenata ekonomske politike radi smanjenja inflacije i očuvanja cenovne stabilnosti, a da pritom obezbedimo i kontinuitet privrednog rasta", dodala je.
Rastuća svetska nestabilnost, protesti koji se mesecima održavaju u Srbiji i potencijalne sankcije NIS-u nametnuli su pitanje kako sniziti inflaciju i kamatne stope i održati očekivani rast domaće privrede.
"Šta znači ova saradnja za Privrednu komoru? Ona otvara vrata trgovini, investicijama i poslovnim vezama. To stavlja Srbiju na još jednu globalnu platformu za kompanije i investicije širom sveta. Dakle, reč je o pridruživanju najvećoj međusobno povezanoj poslovnoj mreži na svetu i postavljanju Srbije na svetsku mapu", kaže Robin van Puyenbroeck.
Zvaničnici Federalnih rezervi (Fed) zadržali su kamatne stope nepromenjenim u sredu, na trećem sastanku zaredom i istakli da vide sve veći rizik i od više inflacije i od rasta nezaposlenosti.
Na istoku Evrope radi se između 37 i 43,1 sat nedeljno, s izuzetkom Estonije (36,5 sati). Najdužu satnicu u nedelji imaju stanovnici Turske (43,1 sata), Srbije (41,3 sata) i Grčke (39,8 sati).
Unesite svoju imejl adresu na koju ćemo Vam poslati link za obnovu lozinke.
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik naloga, kliknite na "Pošalji prijavu putem e-pošte" da biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Pratite link i moći ćete da upravljate uređajima povezanim s vašim nalogom.