Vlada Srbije usvojila je na sednici u četvrtak novu uredbu o ograničenju visine cena osnovnih životnih namirnica.
Ovim je praktično produženo važenje prethodno donetih mera, pa tako cena jestivog suncokretovog ulja ostaje ograničena na istom nivou, to jest ne sme prelaziti 219,99 dinara po litru, belog kristal šećera 114,99 dinara po kilogramu i brašna tipa T-400 u iznosu od 84,7 dinara po kilogramu.
Podsetimo, cena ulja ograničena je na nivo od 219,99 dinara po litru u oktobru ove godine. Pre toga je takođe bila limitirana, ali na nivoima od 15. novembra 2021, što je svakoj prodavnici omogućavalo da drži svoju maksimalnu cenu ulja. Navedena cene šećera je na već pomenuti nivo bila ograničena u oktobru, a pre toga na snazi je bila mera kojom šećer nije mogao preći 109,99 dinara po kilogramu. Ograničena cena šećera, s druge strane, ista je već mesecima.
Opširnije
Situacija na tržištu stigla do tužbe, peleta nema ni za lek
Cena peleta u Srbiji je ograničena na 38.000 dinara.
19.10.2022
Skoro 40 privrednika radilo nelegalno sa peletom, zaplenjena roba
Inspekcija proverava rad stovarišta, fabrika peleta, prodajnih mesta kako bi se istražilo da li posluju u skladu sa zakonom.
25.08.2022
Srbija zabranila izvoz peleta, ograničila cenu usled energetske krize
Cena peleta ne sme prelaziti 38.000 dinara po toni u svim pakovanjima, saopštila je Vlada Srbije.
04.08.2022
"U cilju sprečavanja većih poremećaja i očuvanja životnog standarda stanovništva, Vlada je izmenjenom Uredbom ograničila cene derivata nafte, a imajući u vidu da su povećani troškovi poslovanja privrednih subjekata koji obavljaju promet derivatima nafte, odlučeno je da se poveća iznos marže koji oni mogu da zaračunaju, kako bi se teret krize što ravnomernije rasporedio na sve učesnike na tržištu", navodi se u zvaničnom saopštenju.
Na sednici je izmenjena odluka kojom se na još 15 dana, privremeno, zabranjuje izvoz evrodizela EN 590, dok je Vlada Odlukom o privremenom ograničenju izvoza peleta od drveta omogućila izvoz tog proizvoda do 31. januara 2023. godine, u okviru određene kvote koja iznosi 24.000 tona.
Uz to, doneta je i izmenjena uredba o produženju roka za podnošenje zahteva za subvencionisanu dodelu sigurnosnih ramova za traktore do 26. decembra 2022. godine, zbog velikog broja zainteresovanih građana.