Usporavanje privrednog rasta Srbije na međugodišnjem nivou nije iznenađenje, ali se kvartalni pad privredne aktivnosti ne može posmatrati kao pozitivan pokazatelj za period pred nama, smatra profesor na fakultetu FEFA Milan Nedeljković.
To znači da će rast bruto domaćeg proizvoda Srbije u 2022. godini teško dostići 3,5 odsto, koliko su predviđali iz Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), ali takođe i projekcije za sledeću godinu dovodi u pitanje.
"Naravno, ima puno neizvesnosti, ali deluje kao da će 2,5 odsto biti pozitivniji scenario kako stvari trenutno stoje", rekao je Nedeljković za Bloomberg Adriju.
Opširnije
BDP Srbije pao u trećem kvartalu
Bruto domaći proizvod je porastao za jedan odsto u trećem kvartalu, za 0,1 procentni poen manje od fleš procene.
30.11.2022
Profiti u kineskoj industriji opali zbog kovida, cene pale
Industrijski profiti od januara do oktobra pali su za tri odsto u odnosu na godinu ranije, pokazali su u nedelju podaci Nacionalnog biroa za statistiku.
27.11.2022
Recesija u evrozoni mogla bi biti blaža od očekivane
Kompanije u evrozoni vide naznake da kriza malo popušta kako se čini da blago usporava rast inflacije.
23.11.2022
Nedeljković napominje da je nivo investicija još jedan razlog za brigu, ne samo zbog neposrednog uticaja na BDP već i zbog daljih projekcija privrednog rasta. Kao i za sam BDP, profesor dodaje da smanjen nivo investicija ne treba da iznenađuje kada se u obzir uzme nivo neizvesnosti na tržištu.
Dodatni problem predstavlja rast cena, koji je u oktobru u Srbiji na međugodišnjem nivou dostigao 15 odsto. Inflacija će predstavljati sve veći problem što duže ostane visoka, dodaje Nedeljković.
"Udar na privredni rast nije odmah jer nećete odmah osetiti da imate manju potrošačku moć. Ali kako inflacija u dužem periodu ostaje visoka, to će se progresivno jače odražavati na privrednu aktivnost", zaključio je.
Sa profesorom smo razgovarali i o mogućem odgovoru Narodne banke Srbije, ali i Evropske centralne banke i Federalnih rezervi Sjedinjenih Američkih Država.
Opširnije u videu.