Projekcije Vlade Srbije i Narodne banke Srbije (NBS) po pitanju privrednog rasta u ovoj godini su previše optimistične, ocenio je za Bloomberg Adriju profesor na Ekonomskom fakultetu Slobodan Aćimović.
Aćimović je procenio da bi rast bruto domaćeg proizvoda na kraju 2022. godine mogao da iznosi oko 2,5 odsto.
Ovo je posledica vezivanja izvoza za jedno tržište, u ovom slučaju to je tržište Evropske unije, usled čega mora doći do pada privredne aktivnosti kod nas ako je on nastupio u EU.
"Ako smo dominantno vezani za jedno tržište, onda ćemo, naravno, i mi da usporavamo", navodi ekonomista.
Zato je jedino rešenje diverzifikacija izvoza i razmišljanje na duži rok, što će ujedno biti zadatak ministarstava u novoj vladi koja se bave ekonomijom, ocenjuje naš sagovornik.
Ovakav sistem bi trebalo da doprinese uređivanju javnih finansija u Srbiji, pogotovo ako se uzme u obzir broj ljudi zaposlenih u javnim kompanijama i institucijama.
"Konačno treba da startuje ozbiljan informatički sistem koji će imati sve zaposlene u javnom sektoru na jednom mestu i konačno će se znati ko gde radi i za koju platu", rekao je Aćimović, dodajući da je broj zaposlenih u javnom sektoru veći od pola miliona.
Aranžman sa MMF-om, čiji detalji će biti poznati u decembru, donosi pozitivne promene i sa aspekta kontrole finansijkih tokova u vremenima kada je teško predviđati buduće stanje u privredi, tvrdi naš sagovornik.
Za više detalja, pogledajte ceo intervju.