Američke carine na uvoz robe iz Meksika, Kanade i Kine trebalo je da počnu da se primenjuju danas, ali su se najpre Donald Trump i predsednica Meksika Claudia Sheinbaum dogovorili da budu odložene za mesec dana, a potom su i Kanadi pomerene za 30 dana posle razgovora američkog predsednika i kanadskog premijera. Svet je širom otvorio oči, jer bi Trumpove carine mogle bi da pokrenu pravi trgovinski rat.
Donosimo pet stvari koje treba da znate ovog utorka
Ko kupuje srpske obveznice i kome se isplati
Na aukciji 23.januara prodato je 93 odsto emisije desetogodišnjih državnih obveznica.Strani investitori pokazali su veliko interesovanje za obveznicama Republike Srbije, još u danima pre održavanja aukcije, što je dovelo do pritisaka na jačanje dinara, kažu za Bloomberg Adriju u Narodnoj banci Srbije (NBS).
U centralnoj banci ističu da su investitori iz inostranstva deo obveznica otkupili na primarnoj aukciji, a da je moguće da će dodatno povećati ulaganja i kroz sekundarno trgovanje.
"Njihovo snažnije interesovanje uočili smo u danima pre održavanja aukcije, kada su pripremali svoju poziciju, odnosno u većem obimu kupovali dinare na domaćem tržištu, što je u periodu uoči aukcije generisalo aprecijacijske pritiske na dinar", objašnjavaju u NBS.
Najam građevinske opreme raste, a zarada ostaje visoka
Građevinske kompanije neretko ulaze u konzorcijum s drugim građevinskim kompanijama ne bi li obavile projekat izvođenja radova koji često prevazilazi kapacitete pojedinačnih firmi. Zašto se odlučuju na taj korak?
Pre svega, ispred građevinskih kompanija se nalaze velika kapitalna ulaganja u opremu, što u početku može biti preveliki izdatak. U zavisnosti od broja projekata u budućnosti i njihove veličine, zavisiće i povrat na ulaganja, odnosno profitabilnost kompanija u kratkom roku biće pod pritiskom početnih kapitalnih izdataka.
Pred njima su u tim situacijama tri opcije - da opremu iznajme, kupe ili da je uzmu na lizing. Analiza pokazuje da najam građevinske opreme posebno postaje popularan u Srbiji, uz dvocifrene stope rasta.
Kakva je sudbina 500 najvećih kompanija u SAD
Američke akcije se trenutno suočavaju sa mnoštvom rizika, od visoke koncentracije do geopolitičkih nesigurnosti, tako da su i dalje u opasnosti od značajnog pada, kaže Marko Kolanović, bivši šef strategije JPMorgana.
S&P 500 trenutno trguje iznad 6.000 bodova i dostigao je novi vrhunac pre dve nedelje, ali Kolanović vidi mogućnost pada od 1.000 poena ili više. "Mislim da ćemo se vratiti na oko 5.000 ove godine", rekao je ovaj stručnjak u Bloombergu na Odd Lots podkastu.
Potencijalne turbulencije zbog novog političkog okruženja mogle bi sniziti indeks "mnogo niže, na oko 4.000, mislim da postoji neka verovatnoća za to", a više o ovoj temi saznajte na LINKU.
Čovek koji (ponovo) vedri i oblači
U ponedeljak su, u poslednjem trenutku, odložene američke carine Meksiku. Istovremeno, američki dolar nastavlja uzlaznu tendenciju uz rast carina, a investitori ne gube vreme, već kupuju najdominantniju svetsku valutu pred pad tržišta i potencijalni početak trgovinskog rata Donalda Trumpa sa Meksikom, Kanadom, Kinom, EU i UK.
Bloombergov indeks američke valute ojačao je više od jedan odsto ranije u ponedeljak, dok su terminski ugovori na S&P 500 pali za gotovo dva odsto. U svetlu scenarija koji čeka Kanadu, kanadski dolar je oslabio na najniži nivo od 2003. godine.
Situacija nije mnogo bolja ni na kripto tržištu, kojem je Trump inače veoma naklonjen. Nakon najavljenih Trumpovih carina, bitcoin je pao ispod 100 hiljada dolara, XRP je oslabio za 25 odsto, a solana je zabeležila pad od devet odsto. Međutim, među svima njima ether je u ponedeljak pretrpeo najveći gubitak u gotovo četiri godine.
Sledi...
Sastanak Donalda Trampa i premijera Izraela Benjamina Netanyahua.
U Beču demonstracije protiv ekstremne austrijske desnice.