Kraj godine ne donosi dobre vesti za vozače u Srbiji. Po svemu sudeći, gorivo će od 1. januara plaćati više, i to zbog odluke Amerike da uvedu sankcije NIS-u.
Iako ambasador SAD u Srbiji Christopher Hill kaže da cilj sankcija nije Srbija, već Rusija, vozačima to ništa ne znači. Kada budu stali na pumpu da natoče gorivo, u novčaniku će im ostati manje novca, pa će prema tome meriti koliko ih se tiču odluke velikih svetskih sila.
Da ne pominjemo koliko će poskupljenje benzina povući i ostale cene naviše jer je transport sastavni deo troškova većine kompanija.
Opširnije
Beograd želi metro, Scholz litijum, a vi - pet stvari za danas
Beogradski metro – priča koja se čeka decenijama, dobila je novi epilog, a dok metro ne postane stvarnost, pažnju nemačkog lidera privlači druga tema – rudarski potencijali Srbije.
11.12.2024
Kostić kupio Hipotekarnu banku u Podgorici - pet stvari za danas
Srbija je ove godine među najbrže rastućim privredama Evrope, ali trenutni princip po kom jača bruto domaći proizvod (BDP) uskoro će postati neodrživ.
10.12.2024
Imamo gosta koji ne planira da ide kući i još pet stvari za danas
AI oblikuje budućnost, Narodna banka Srbije donela odluku koja zlatne rezerve čuva kod kuće, a direktne strane investicije beleže rekord.
06.12.2024
Kako će se kriza u nemačkoj industriji odraziti na Srbiju - pet stvari koje treba da znate
Kriza u evropskoj auto-industriji vlada već neko vreme, a sve je izvesnije da će se ona preliti i na Srbiju.
05.12.2024
Razloge za nezadovoljstvo u Srbiji, i to već nedeljama, imaju i studenti. Protesti akademaca povodom nesreće u Novom Sadu svakodnevno se nastavljaju iako je objavljena prethodno najavljena dokumentacija povezana s padom nadstrešnice Železničke stanice u kom je poginulo 15 osoba, što je bio jedan od zahteva studenata.
Očigledno je da se dodatno zahuktavaju jer je nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije najavio za petak, 20. decembar, potpunu obustavu nastave i pozvao sve prosvetne radnike da se tog dana pridruže studentima i građanima u odavanju pošte poginulima u nesreći.
Gorivo će poskupeti zbog sankcija NIS-u
Evropska unija je u nekoliko navrata na različite načine najavljivala uvođenje sankcija NIS-u, ali su Amerikanci presekli i rešili da oni to urade od Nove godine. Srbija je jedna od malobrojnih zemalja u Evropi koja Rusiji nije uvela sankcije. Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić kaže za Bloomberg Adriju da je u ovom trenutku Rusija na tapetu zapadnih zemlja i da je ovo logičan potez.
NIS naftu koja nije domaćeg porekla doprema putem naftovoda Janaf. Iako je Hrvatska kompanija Jadranski naftovod početkom ove godine sklopila ugovor s NIS-om o transportu 10.000.000 tona nafte, plus-minus deset odsto do 31. decembra 2026. godine, ukoliko dođe do sankcija, dotok nafte biće prekinut. Ovaj scenario potvrdio je i ministar finansija Siniša Mali.
Počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković rekao je da bi prevoz nafte ili derivata baržama, ako se zabrani transport Janafom, bio skup, a to bi ozbiljno uticalo na povećanje cena derivata.
Studenti u svetu sprovode Gen Z proteste, a zašto u Srbiji još uvek protestuju
Studentski protesti povodom nesreće u Novom Sadu nastavljeni su i pošto je objavljena prethodno najavljena dokumentacija povezana s padom nadstrešnice Železničke stanice kada je poginulo 15 osoba, a dve su teško povređene. Mada s političkog vrha stižu poruke da su taj i ostali zahtevi studenata ispunjeni, ni akademci, ali ni druge društvene grupe ne dele taj stav.
U Beogradu i drugim mestima su i u utorak studenti u 11.52 odali poštu poginulima u padu nadstrešnice, organizovane su blokade saobraćajnica, a u Novom Sadu se protestnom šetnjom išlo do Skupštine Vojvodine, gde su studenti blokirali izlaze iz zgrade te javne institucije. Razlog za novosadski skup je to što među 25 tačaka dnevnog reda nema nijedne o studentskoj borbi i smrti 15 osoba.
Pet ski-destinacija koje su jeftinije od popularnih skijališta
Za one koji uveliko razmišljaju gde će na skijanje ove sezone, Bloomberg Adria preporučuje i dalje prestižne, ali nešto jeftinije, popularne ski-destinacije.
Ski-centri očekuju rekordan broj posetilaca ove godine. Ipak, možete imati sve - fantastične staze, odlične ponude i obilje snega ako izaberete alternativne destinacije u neposrednoj blizini nekih od najpoznatijih svetskih skijališta.
Kurševel i obližnji Mežev koliko su skupi, toliko su izuzetni, ali vas bolja ponuda čeka na suprotnoj strani skijaške oblasti Évasion Mont Blanc. Tu ćete naći skijalište u mestu Sen Nikola de Veros i u njemu novi hotel "Armancette" s povoljnim cenama. Takođe, još jedna preporuka - Krested Bjut. Iako je tu atmosfera više rustična nego otmena, otkako je počeo da stiče imidž luksuzne destinacije, posebno privlači strastvene ljubitelje skijanja željne da testiraju svoje veštine.
Fed će preseći u sredu
Američka centralna banka u sredu treba da smanji kamate, kako svi očekuju, a analitičaru kažu i da tržišta nastavljaju svoj zamah rasta do 2025. godine.
Prema trenutnim prognozama, postoji više od 90 odsto verovatnoće da će Fed smanjiti kamatne stope za 25 baznih poena. Sve drugo bi bilo veliko iznenađenje, kaže Niko Maričić iz InterCapitala, koji smatra da ovog puta sastanak centralnih bankara ne bi trebalo previše da uzdrma tržišta.
Sledi...
U sredu se očekuje odluka o kamatnoj stopi Federalnih rezervi, nakon koje sledi konferencija za novinare s predsednikom Feda Jeromeom Powellom. U Briselu se održava Samit EU i Zapadnog Balkana uz učešće predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen.
Na portalu Bloomberg Adria pročitajte šta rade menadžeri kada im je mozak na "off", kao i koji domaći privrednici su dobili najviše subvencija za otvaranje radnih mesta i koliko kineskih vozila je prodato u Srbiji.