Srbija, izuzetak od pravila. Barem kada se radi o sklapanju poslova između kineskih i evropskih firmi. Tako Kinezi u oblasti OIE projekata u Srbiji bez problema sarađuju i sa domaćim, ali i sa evropskim partnerima.
I načelnica Centra za studije "Pojasa i puta" Katarina Zakić kaže da je u pitanju trenutno jedinstvena situacija u Srbiji, gde postoji saradnja domaćih, EU i kineskih kompanija na projektima vezanim za OIE, što nije situacija u drugim zemljama.
S druge strane, na tržištu kapitala Srbije Naftna industrija Srbije (NIS) za prvu emisiju korporativnih obveznica u vrednosti od preko 5,85 milijardi dinara očigledno cilja velike igrače. Naime, najmanji iznos za ulaganje u korporativne obveznice NIS-a je 100.000 evra.
Opširnije
Šta se dešava iza kulisa Crnog petka - pet stvari za danas
Dok vi merkate popuste, Stellantis pokreće proizvodnju električnih automobila u Kragujevcu, a domaći Nelt najavljuje velike investicije i akvizicije.
29.11.2024
Tajna uspeha najbrže rastuće IT kompanije - pet stvari za danas
Uvek zanimljive novosti u IT industriji navele su nas da otkrijemo koja je najbrže rastuća IT firma u Srbiji
28.11.2024
Mišković: Prodaćemo deo biznisa u 2025. godini – pet stvari za danas
Neuspeh je sastavni deo biznisa, i vrlo je bitan za razvoj kompanije, istakao je vlasnik Delte
25.11.2024
Preduzetnici u Srbiji ne mogu da dobiju stambeni kredit - pet stvari koje treba da znate danas
Nijedna banka u svojoj ponudi nema stambeni kredit za preduzetničku radnju, a preduzetnici mogu da se prijave za dobijanje investicionog kredita.
21.11.2024
Kada se radi o tržištu nekretnina, došlo je do pada prodaje poslovnog prostora u Srbiji. Tako je za poslovni prostor u prvom polugodištu 2024. godine ukupno izdvojeno 150 miliona evra, dok je u istom periodu prošle godine vrednost prometa poslovnog prostora iznosila 178 miliona evra.
O ovim i drugim temama kojima se Bloomberg Adria juče bavila, čitajte u nastavku.
Rivalstvo Kine i Zapada u oblasti OIE ne važi u Srbiji
Kako jačaju tendencije zaokreta ka ekološki prihvatljivim rešenjima širom sveta, ekonomska konfrontacija Zapada i Kine postaje prisutna i na polju takvih projekata - ponajviše u domenu električnih vozila (EV) jer su kineski modeli zbog nižih cena pretnja i američkim i proizvođačima iz Evropske unije (EU), pa se Zapad brani visokim carinama na vozila iz Kine.
U takvom okruženju naša zemlja, koja iz godine u godinu jača odnose s Kinom, dok istovremeno ostaje na evropskom putu, pokazuje se kao zanimljiv teren za poslovne veze ove azijske države sa evropskim.
Kineske i evropske firme počele su zajedno da ulažu u projekte obnovljivih izvora energije (OIE) u Srbiji. Procenjuje se da je vrednost OIE projekata u Srbiji kojima učestvuju Kinezi oko pet milijardi dolara.
NIS obveznicama cilja velike igrače
Za prvu emisiju korporativnih obveznica Naftne industrije Srbije (NIS) u vrednosti od preko 5,85 milijardi dinara očekuje se da će interesovanje pokazati prvenstveno domaći institucionalni investitori.
Period za upis i uplatu počeo je 29. novembra i traje do 13. decembra. Izdaje se 585.500 dugoročnih (rok dospeća je pet godina i emitent nema pravo da ih otkupi pre isteka tog perioda) obveznica pojedinačne nominalne vrednosti od 10.000 dinara. Pritom, kupci mogu biti isključivo pravna ili fizička lica, koji stiču obveznice u najmanjem iznosu od 100.000 evra u dinarskoj protivvrednosti.
Pad prodaje poslovnog prostora u Srbiji
Vrednost prometa poslovnog prostora pala je na 150 miliona evra, a rad od kuće dosta doprinosi tome. Beograd prednjači sa 1,4 miliona kvadrata poslovnog prostora.
Aleksandar Radivojević, ekonomista FREN-a, Ekonomskog fakulteta u Beogradu, ovakva kretanja na tržištu ne ocenjuje kao negativna.
"Prodaja poslovnog prostora u poslednjih nekoliko godina zabeležila je visoke iznose i veliki broj kupoprodajnih ugovora. Donekle je logično da tolika količina novca na tržištu smanji ponudu poslovnog prostora, jer je veliki broj atraktivnih lokacija prometovan u tim godinama, ali i tražnju, jer je veliki broj kupaca zadovoljio svoju potrebu", objašnjava Radivojević za Bloomberg Adriju.
Posle Tavaresa, Stellantis kreće u borbu za opstanak
Carlos Tavares, borbeni šef Stellantis NV, jedva je zadržao posao nakon šokantnog upozorenja o profitu krajem septembra, koje je razotkrilo probleme proizvođača automobila Jeep, Fiat, Chrysler i Peugeot.
U to vreme, on je razrešio dužnosti šefa finansija i ubedio odbor kompanije da mu dozvoli da ostane na mestu direktora do kraja svog ugovora 2026, ali kako se ispostavilo - nije opstao ni do kraja ove godine.
Novi izvršni direktor biće imenovan u prvoj polovini 2025. godine.
Sledi...
U sredu biće poznat indeks koji meri stanje sektora usluga u Kini. Ovaj indeks je važan jer pruža uvid u ekonomsku aktivnost u uslužnoj industriji, koja je značajan deo kineske ekonomije.
Takođe, saznaćemo kakva je i ekonomska aktivnost u uslužnom sektoru evrozone, kao i indeks cena proizvođača.
Predsednica ECB Christine Lagarde nastupiće pred komitetima Evropskog parlamenta, a u sredu i OECD objavljuje ekonomski pregled.
U Beogradu se nastavlja održavanje dvodnevnog Samita Globalnog partnerstva za veštačku inteligenciju (GPAI). Tokom Ministarskog samita, koji se organizuje u sredu, očekuje se da bude usvojena Beogradska deklaracija. Ona bi trebalo da promoviše inovativnu primenu veštačke inteligencije, veštačku inteligenciju koja štiti intelektualnu svojinu, ali i da zagovara da primena veštačke inteligencije bude takva da obezbedi smanjenje digitalnog jaza između razvijenih i manje razvijenih zemalja.
Na portalu Bloomberg Adria danas čitajte i o klasteru 3 na čije otvaranje Srbija čeka, o ekspanziji stranih radnika, kao i o krizi u nemačkoj industriji koja, nažalost, nagriza i Srbiju.