Pokojna kraljica Elizabeta II će nesumnjivo biti upisana velikim slovima u istorijske knjige, a značajan je bio i njen doprinos ekonomiji Velike Britanije. U nedeljama nakon kolapsa kompanije Lehman Brothers, kraljica se sastala sa akademicima. Postavila im je jednostavno pitanje: "Kako niko nije mogao da predvidi takav kolaps?" Time je postavila pitanje koje je gorelo u glavama ne samo stanovnika Ujedinjenog Kraljevstva već i celog sveta.
Sada kada se Britanija seća kraljičine vladavine, privreda je u problemima, kao što se to dešavalo mnogo puta tokom njene vladavine. Bila je na čelu monarhije tokom prosperitetnih godina i tokom kriza, tokom trgovinskih ratova, naftnih šokova i na kraju, ali ne i najmanje važno, tokom finansijske krize koja je potresla svet pre deceniju i po.
Trenutna situacija, kada Englesku brine visoka stopa inflacije od preko 10 odsto, po mnogo čemu liči na onu iz 1952. godine, kada je kraljica Elizabeta II preuzela monarhiju. S druge strane, danas je privreda ostrva gotovo neprepoznatljiva, jer je za 70 godina doživela rast gotovo nezamislivih razmera.
Kada je kraljica započela svoju vladavinu, u Engleskoj su još uvek postojala ograničenja u prodaji putera, slanine i mesa jer je privreda patila od posledica Drugog svetskog rata. U to vreme, britanska ekonomija je bila pet puta manja nego danas.
Duži životni vek, veća rodna ravnopravnost
Ljudi rođeni 1952. godine imali su u proseku veća primanja od svojih sugrađana. Sedamdesetogodišnjaci danas imaju sedam godina duži životni vek nego njihovi prethodnici kada su se rodili. Takođe, unapređena je i rodna ravnopravnost, jer žene sada čine oko polovinu radne snage, u odnosu na trećinu, koliko je iznosio taj procenat pedesetih.
Danas, kralj Čarls preuzima zemlju u kojoj se privreda zasniva na uslugama, a proizvodnja i trgovina više nisu toliko važne kao što su bile 1952. Najbolji primer napretka koje je Britanija napravila u proteklih sedam decenija je tržište nekretnina.
Kraljevska porodica donosi 1,7 milijardi dolara godišnje
Prosečna cena kuće 1950-ih bila je oko 2.000 funti, što bi danas iznosilo 60.000 funti, a danas je prosečna cena nekretnine u Velikoj Britaniji rekordnih 274.000 funti. Kraljica i kraljevska porodica takođe su doprineli ekonomskom procvatu. Zbog njene velike popularnosti i prepoznatljivosti u svetu, oko kulta kraljice izrasla je čitava industrija koja godišnje doprinosi bruto domaćem proizvodu sa 1,7 milijardi dolara.
Ali koliko britansku javnost košta održavanje kraljevske porodice? Četiri i po funte godišnje po stanovniku, dakle dobrih 290 miliona funti. Za Britance održavanje monarhije nije samo stvar tradicije, već je i odličan posao.