Francuska ekonomija se vratila rastu početkom godine, ali je pokazala mali zamah dok se upuštala u teže okruženje obeleženo globalnim trgovinskim tenzijama.
Bruto domaći proizvod u prvom kvartalu porastao je za 0,1 odsto u odnosu na prethodna tri meseca, nakon pada od 0,1 odsto u periodu od oktobra do decembra, saopštila je agencija za statistiku Insee.
Rast je u potpunosti bio podržan povećanjem zaliha, dok je domaća tražnja stagnirala, a trgovina imala negativan doprinos. Skroman ukupni rast bio je u skladu s očekivanjima analitičara koje je anketirao Bloomberg.
Opširnije

Trump od Macrona napravio poslednjeg predsednika Evrope
Ideje o francuskom nuklearnom kišobranu za Evropu i formiranju „koalicije voljnih” da uspostavi mir u Ukrajini, učinile su predsednika Francuske Emmanuela Macrona glavnom pokretačkom snagom u Evropi
21.03.2025

Ko je novi Macronov premijer i hoće li mu Le Pen pružiti šansu
Francois Bayrou, lider francuske centrističke partije Demokratski pokret (MoDem) četvrti je premijer Emmanuela Macrona za manje od godinu dana.
13.12.2024

Budućnost evra još neizvesnija nakon pada francuske vlade
Trgovci sada razmatraju budućnost zajedničke valute nakon što je spor oko budžeta gurnuo Francusku u još veću političku krizu.
05.12.2024

Koliko Francuza je pogođeno najavljenim porezom?
Privremeni porezi u Francuskoj pogodiće 0,3 odsto domaćinstava.
03.10.2024
Ovi podaci dolaze uoči objave BDP-a Nemačke, Italije i evrozone, koji će izaći u sredu u toku dana. Očekuje se da će blok od 20 zemalja prijaviti rast koji je ostao nepromenjen na 0,2 odsto u prvom kvartalu.
Međutim, takve procene ekonomskog zdravlja Evrope pružaju malo uvida u uticaj carina koje je uveo predsednik Donald Trump, od kojih je većina najavljena tek 2. aprila. Mnoge su trenutno takođe pauzirane u iščekivanju ishoda pregovora.
Bloomberg
U Francuskoj su preokreti i pretnje Sjedinjenih Američkih Država u trgovinskoj politici izazvali potrese zbog kojih je vlada smanjila prognozu rasta za ovu godinu sa 0,9 odsto na 0,7 odsto. Uz slabiju ekonomiju, uvedene su i nove mere štednje kako bi se obuzdao budžetski deficit.
Šta kaže Bloomberg Economics...
"Poslovne ankete ukazuju na to da ovaj oporavak privredne aktivnosti već gubi zamah na početku drugog kvartala. Sektor usluga i dalje zaostaje, dok se čini da se prerađivačka industrija priprema za uvođenje tarifa. Očekujemo slab rast BDP-a od 0,1 odsto u drugom kvartalu, budući da stroži finansijski uslovi i efekti carina utiču na investicije. U celini, naša osnovna prognoza je da će rast proizvodnje u 2025. godini iznositi 0,5 procenata"
- Jean Dalbard i Eleonora Mavroeidi
Na rast je već ranije negativno uticala politička kriza, koja je odložila primenu fiskalnih mera za 2025. godinu i povećala neizvesnost u vezi s mogućim poreskim povećanjima. Podaci za period januar–mart objavljeni u sredu pokazuju pad investicija iz privatnog, javnog i sektora domaćinstva, kao i pad izvoza od 0,7 odsto.
U odvojenom izveštaju agencije Insee navodi se da je potrošnja domaćinstava u martu pala za jedan procenat u odnosu na prethodni mesec, dostigavši najniži nivo od novembra 2014. godine, isključujući nestabilne vrednosti tokom pandemije.
Ekonomisti su očekivali porast potrošnje domaćinstava od 0,1 odsto, što je tradicionalni pokretač francuske ekonomije. Insee je takođe revidirao podatke za februar naniže za 0,1 poen, na -0,2 odsto.
- u saradnji sa Harumi Ichikura, Joel Rinneby, and Ainhoa Goyeneche.