Bruto devizne rezerve Narodne banke Srbije (NBS) na kraju aprila iznosile su 14.113 miliona evra i bile su za oko 182 miliona evra niže nego na kraju marta.
Iz centralne banke saopštili su da se deviznim rezervama na tom nivou obezbeđuje pokrivenost novčane mase M1 od 135 odsto i pet meseci uvoza robe i usluga, što je, kako navode, skoro dva puta više od standarda kojim se utvrđuje adekvatan nivo pokrivenosti uvoza robe i usluga deviznim rezervama.
M1 je jedan od osnovnih monetarnih agregata, koji uključuje kratkoročna dinarska sredstva – gotov novac u opticaju i depozite po viđenju privrede i stanovništva.
Neto devizne rezerve (devizne rezerve umanjene za devizna sredstva banaka po osnovu obavezne rezerve i drugim osnovima) na kraju aprila iznosile su 11.538 miliona evra i u odnosu na kraj marta bile su niže za 38,8 miliona evra.
Na smanjenje bruto deviznih rezervi i u aprilu su, u najvećoj meri, uticale aktivnosti NBS na međubankarskom deviznom tržištu (177 miliona evra), koje su, kako navode iz centralne banke, bile neophodne radi očuvanja stabilnosti na domaćem deviznom tržištu.
Pored toga, dodaju da su smanjenju deviznih rezervi doprineli i neto odlivi po osnovu uobičajenih aktivnosti banaka u vezi devizne obavezne rezerve (133 miliona evra), kao i odlivi usled neto razduženja države po osnovu kredita (108 miliona evra), ostalih plaćanja za potrebe države i drugih osnova (ukupno 143 miliona evra).
Devizni prilivi ostvareni su po osnovu upravljanja deviznim rezervama, donacija i po ostalim osnovima (ukupno neto 92,4 miliona evra).
Neto tržišni efekti su u aprilu bili pozitivni i iznosili 287,8 miliona evra i ostvareni su najviše po osnovu jačanja dolara u odnosu na evro na međunarodnom tržištu (u aprilu je dolar ojačao u odnosu na evro za oko pet odsto).
Obim realizovane trgovine devizama na međubankarskom deviznom tržištu u aprilu iznosio je 677 miliona evra i bio je za 155 miliona evra veći nego u prethodnom mesecu.
U prva četiri meseca ove godine, u međubankarskoj trgovini realizovano je ukupno 2.304 miliona evra.
Iz centralne banke kažu da se nakon snažnih deprecijacijskih pritisaka u prethodnom mesecu, stiuacija na strani tražnje za devizama na domaćem deviznom tržištu stabilizovala.
Podsećaju da su u martu bili pritisci zbog visoke tražnje za devizama uvoznika energenata, ali i visokom tražnjom građana za efektivnim stranim novcem u uslovima pojačane globalne neizvesnosti oko krize u Ukrajini.
Ističu da se situacija stabilizovala zahvaljujući, pre svega, odgovornom ponašanju Narodne banke i blagovremenom i adekvatnom delovanju u smeru očuvanja stabilnosti na domaćem finanijskom tržištu.
Dinar je u aprilu nominalno ojačao prema evru (za 0,1 odsto), dok je od početka godine nominalno oslabio za 0,1 odsto.
Narodna banka je na međubankarskom deviznom tržištu u aprilu prodala 155 miliona evra, dok je od početka godine neto prodala 2.270 miliona evra, radi održavanja relativne stabilnosti dinara prema evru.