Procenjuje se da je u Ukrajini od početka rata izgubljeno 4,8 miliona radnih mesta, što je oko 30 odsto ukrajinske radne snage pre početka sukoba, navodi se u novom izveštaju Međunarodne organizacije rada (ILO).
Studija procenjuje da bi se gubici zapošljavanja povećali na sedam miliona ako bi se rat nastavio. Međutim, ako bi se borbe odmah prekinule, brz oporavak bi bio moguć, uz povratak 3,4 miliona radnih mesta. To bi, kako se navodi u izveštaju, smanjilo gubitak zaposlenosti na 8,9 odsto.
Ukrajinska ekonomija je teško pogođena ruskom agresijom. Od početka sukoba, 24. februara, više od 5,23 miliona izbeglica pobeglo je u susedne zemlje. Izbeglice su uglavnom žene, deca i osobe starije od 60 godina.
Od ukupne izbegličke populacije, oko 2,75 miliona je radno sposobno. Od toga je 43,5 odsto, ili 1,2 miliona, ranije radilo i izgubilo je ili napustilo posao.
Kao odgovor na ovaj poremećaj, vlada Ukrajine je uložila velike napore da održi nacionalni sistem socijalne zaštite operativnim garantovanjem isplate naknada, uključujući interno raseljenim licima, kroz korišćenje digitalnih tehnologija.
U izveštaju se navodi da kriza u Ukrajini takođe može dovesti do poremećaja radne snage u susednim zemljama, uglavnom u Mađarskoj, Moldaviji, Poljskoj, Rumuniji i Slovačkoj. Ako se rat nastavi, ukrajinske izbeglice bi bile prinuđene da duže ostanu u egzilu, što bi dodatno pritiskalo tržište rada i sisteme socijalne zaštite u tim susednim državama i povećavalo nezaposlenost u mnogima od njih.