Premijerka Giorgia Meloni rekla je da vidi prostor za brži rast italijanske ekonomije ove godine od proseka Evropske unije (EU), uprkos predviđanjima izvršne vlasti bloka o lošijim rezultatima za Italiju.
Prva žena na ovoj funkciji u Italiji, govorila je u četvrtak na dugoj konferenciji za medije, koja je prvobitno bila planirana za kraj godine. Dva puta je odlagala konferenciju iz zdravstvenih razloga.
"Ne znamo kako će se ekonomija razvijati ove godine, ali rast će biti iznad evropskog proseka", rekla je Meloni novinarima u Rimu. Povodom kretanja kamatnih stopa Evropske centralne banke (ECB), ona je dodala: "Verujem da ove godine možemo da predvidimo pad kamatnih stopa".
Opširnije
Šta je Musk poručio na festivalu Giorgije Meloni u Italiji
Kada je Giorgia Meloni prvi put organizovala godišnji politički festival, njeni glavni gosti bili su kolege iz njene male, krajnje desničarske stranke.
16.12.2023
Italija izlazi iz kineske inicijative 'Pojas i put'
'Pojas i put' treba da ojača kinesku privrednu prisutnost širom sveta, a posebno su u fokusu bili Afrika, Azija i istočna Evropa.
06.12.2023
Stellantisova 'panda' biće novi impuls italijanskim investicijama
Ove godine manji izvoz iz Srbije u italiju za 10 odsto
04.12.2023
Premijerka Italije u poseti Beogradu, Vučić najavio dolazak italijanskih finansijskih ustanova
Italijanska premijerka Giorgia Meloni u nedelju je posetila Beograd
03.12.2023
Italija na korak do investicionog smeća
Kreditna agencija Moody's stavila se u nezgodnu poziciju time što je Italiju smestila na korak do toga da njen rejting proglasi smećem (junk), ističe jedan od vodećih bivših analitičara za kreditne agencije.
15.11.2023
Italija će plaćati da se migranti pošalju u Albaniju
Italija će finansirati dva centra za migracije koje će uspostaviti u Albaniji, dogovorili su se ove nedelje Meloni i Rama.
07.11.2023
Meloni je ušla u 2024, izbegavši pretnju smanjenja rejtinga državnog duga na smeće (engl. junk), a raspon prinosa na nemačke i italijanske obveznice bio je blizu najnižeg od kada je preuzela funkciju premijera. Italija je takođe izbegla ukore Evropske komisije zbog popuštanja svog fiskalnog stava, iako je dodatna potrošnja značila da njen deficit kao procenat bruto domaćeg proizvoda neće pasti ispod granice EU do 2026. godine.
Evropska komisija, izvršna ruka EU, očekuje da će rast bloka ove godine iznositi 1,3 odsto, prema njenoj najnovijoj prognozi. Za Italiju predviđa rast od svega 0,9 odsto.
Banka Italije snizila je prognozu rasta treće najveće privrede u evrozoni za narednu godinu zbog pooštrenih monetarnih i kreditnih uslova za porodice i kompanije.
Očekuje se da će bruto domaći proizvod porasti za 0,7 odsto u 2023. i samo 0,6 odsto u 2024. To ostavlja Meloni da se muči da pronađe resurse da ispuni obećanja glasačima dok u isto vreme nastavlja da smanjuje nivoe duga koji su na neverovatnih 140 odsto ekonomske proizvodnje.
Meloni je branila porez na banke, rekavši da je njena vlada prva italijanska vlada koja se pozabavila nepravednim maržama. Ona se suočila sa neuspehom u svom obećanju da će prikupiti tri milijarde evra novih poreza od bankarske industrije nakon što su neki od najvećih zajmodavaca u zemlji rekli da će izbegavati plaćanje poreza.
Meloni je ponovila planove Italije da proda imovinu u vrednosti od 20 milijardi evra kako bi smanjila svoj dug. Ona je rekla da bi njena vlada mogla da proda još jedan udeo u Poste Italiane SpA, a da ne izgubi kontrolu nad kompanijom, kao i da će razmotriti privatizaciju nacionalne železničke usluge Ferrovie dello Stato SpA.
Njena premijerska pozicija je bila obeležena kontroverzama poslednjih nedelja, a njeni desničarski koalicioni partneri podeljeni su oko pitanja kao što su zakon o budžetu i odnos vlade sa Briselom uoči izbora za Evropski parlament u junu.
Stranka Giorgije Meloni "Braća Italije" i njen najveći partner "Liga" glasali su za odbijanje ratifikacije fonda Evropske unije za spas prošlog meseca, izazivajući populistički sukob sa partnerima u bloku. Forza Italia, mlađi koalicioni partner, bila je uzdržana od glasanja o Evropskom stabilizacijskom mehanizmu.
Premijerka je rekla da će prioriteti za italijansko predsedavanje Grupom sedam, koje je upravo počelo, uključivati veštačku inteligenciju i Afriku - poslednje pitanje u skladu sa njenim pokušajima da se uhvati ukoštac sa ilegalnom imigracijom iz celog Mediterana.