Evropska centralna banka (ECB) poslala je jasnu poruku da joj je inflacija i dalje glavni fokus, bez obzira na potrese u bankarskom sistemu, a analitičari Bloomberg Adrije prognoziraju da će i u idućim mesecima nastaviti sa dizanjem kamatnih stopa za dodatnih 50 do 75 baznih poena.
Iz ECB su poručili da su spremni da obezbede likvidnost u slučaju potrebe, kako bi pomirila najaktuelnije interese koji se vezuju za probleme dveju velikih banaka izvan svoje jurisdikcije, SVB i Credit Suissea.
"Takav scenario po našem mišljenju ipak nije osnovni jer očekujemo da će se kroz neko vreme zabrinutosti oko finansijske stabilnosti smiriti. Da trenutnu situaciju stavimo u pravi kontekst, SVB je zabrinuo mnoge, a to je banka koja je skoro 70 odsto manja nego što je bio Lehman Brothers pred bankrot. Credit Suisse je u tom kontekstu materijalniji, jer je 'samo' 10 odsto manja banka od Lehman Brothersa. Međutim, ono što uliva poverenje je brza reakcija švajcarske centralne banke (SNB), pogotovo ako se setimo da je ona još 2008. godine stabilizovala švajcarski UBS, koji je tada bio ekvivalentno četiri puta veća banka nego što je danas Credit Suisse", pojašnjavaju naši analitičari.
Opširnije
Ekonomisti više ne očekuju da će stope ECB dostići 4 odsto
Promena u prognozama nakon kolapsa dve banke.
17.03.2023
Francusku očekuje ubrzanje bazne inflacije, nova briga za ECB
Francuska nacionalna statistička agencija u sledeća tri meseca očekuje ubrzanje rasta bazne inflacije.
16.03.2023
Lagarde: Evrozoni ne preti kriza likvidnosti
Lagarde precizirala kako bi ECB vagala između potrebe da se smanji inflacija i spreči kriza bankarskog sektora.
16.03.2023
ECB ipak održala reč, podigla kamate za 50 bp
ECB je na sastanku održanom početkom februara i najavila podizanje od pola procentnog poena.
16.03.2023
Inflacija u evrozoni u februaru blago pala na 8,5 odsto
Godišnja stopa inflacije u evrozoni u februaru je iznosila 8,5 odsto.
17.03.2023
Smatraju da će ECB nastaviti sa dizanjem kamatnih stopa za dodatnih 50 do 75 baznih poena idućih meseci i balansirati između kontinuirane potrebe da se obuzda inflacija (za koju ECB procenjuje da se neće smanjiti ispod ciljanih dva posto pre 2026. godine), a opet osigura stabilnost finansijskog sistema.
"ECB mora da pazi da ne donese manje stezanja od Feda jer bi rizikovala slabljenje evra i tako kroz kanal povećanih uvoznih troškova otežala proces obuzdavanja inflacije", zaključuje naš analitički tim.