Poslednji skokovi potrošačkih cena i inflatornih očekivanja verovatno će podstaći zvaničnike Federalnih rezervi da razmotre najveće povećanje kamatnih stopa od 1994. kada se sastanu ove nedelje, iako je predsedavajući Jerome Powell ranije nagovestio manje povećanje kamatnh stopa.
Američki centralni bankari završavaju dvodnevni sastanak u sredu, a odluka će biti objavljena za 14 časova u Vašingtonu. Powell je na konferenciji za novinare nakon sastanka početkom maja nagovestio da će Fed nastaviti sa povećanjem stope za pola poena u junu i julu, sve dok se ekonomski podaci ne budu vratili na očekivanja. Bio je to neobično precizno navođenje predsednika Feda.
Međutim, u proteklih nekoliko dana, brojevi o inflaciji su iznenađujući, te su investitori promenili očekivanja, na povećanje od 75 baznih poena na ovonedeljnom sastanku, pokazuju cene u fjučersima kamatnih stopa. Ta očekivanja su ojačala u ponedeljak po podne nakon izveštaja u "Wall Street Journalu", koji sugeriše da je sada u igri povećanje više od očekivanog.
Akcije su nastavile da padaju u utorak ujutru u Aziji nakon što su potonule, zajedno sa porastom prinosa na obveznice. Učesnici na tržištu su nastavili da prihvataju rastuća očekivanja o oštrijim porastima kamate Feda, sa azijsko-pacifičkim indeksom akcija MSCI Inc. koji je pao za više od 1,5 odsto i berzama u Japanu, Kini i Hongkongu u crvenoj zoni. Američki fjučersi su se stabilizovali nakon trodnevnog pada S&P 500 od skoro devet odsto.
Ekonomisti velikih kompanija sa Wall Streeta su brzo promenili svoja očekivanja. Goldman Sachs Group Inc. i Nomura Holdings Inc. u ponedeljak su prešle na prognozu povećanja od 75 baznih poena ove nedelje i na sastanku Feda krajem jula. JPMorgan Chase & Co. je takođe prognozirao 75 baznih poena na ovonedeljnom sastanku, pridruživši se Barclais Plc i Jefferiesu, koji su u petak modifikovali svoje projekcije na veće povećanje.
Powell i njegove kolege, suočeni sa oštrim kritikama zbog sporog uklanjanja stimulansa za vreme pandemije i dozvoljavanja inflaciji da raste najbržim tempom u poslednjih 40 godina, više puta su govorili da će učiniti sve što je potrebno da snize cene.
Dok je šef Feda najavio povećanje od 50 baznih poena u junu i julu, on se takođe zaštitio rekavši da to će to zavisiti od toga da li se ekonomija razvija u skladu sa očekivanjima.
Podaci su u petak ujutro pokazali da je indeks potrošačkih cena porastao za 8,6 odsto u maju u odnosu na godinu ranije, što je novi najviši nivo u poslednjih 40 godina. Brojevi su nadmašili sve procene i naglasili dalje širenje, znak da pritisci cena postaju ukorenjeni u ekonomiji.
I podaci Univerziteta u Mičigenu od petka pokazali su da je raspoloženje američkih potrošača početkom juna palo na najniži nivo u istoriji. Ispitanici su takođe rekli da očekuju inflaciju od 3,3 odsto u narednih pet do 10 godina, najviše od 2008. i porast sa tri odsto očekivanja u maju.
To je posebno zabrinjavajuće za Fed, koji se tešio činjenicom da su dugoročna očekivanja inflacije ostala stabilna. Svako odstranjivanje očekivanja rizikuje da pritisci na cene postanu dodatno ugrađeni u ekonomiju, jer će potrošači koji očekuju veće cene takođe zahtevati veće plate. Ako kompanije plaćaju više zaposlenima, moraće da naplaćuju više cene, nastavljajući ciklus.
U ponedeljak se taj rizik ponovo pojavio u anketi njujorškog Feda, koja je pokazala da su se srednja očekivanja inflacije za godinu dana unapred popela u maju na 6,6 odsto, što je najviše očitavanje od početka istraživanja u junu 2013. Međutim, tri godine projekcije unapred ostale su stabilne na 3,9 odsto.
Taktička promena
Taktički, povećanje od 75 baznih poena bi predstavljalo komunikacijski pomak za Powella, koji je više voleo da najavi poteze unapred i prihvati postepenost. Ta strategija je omogućila Fedu da se oslanja na strožu politiku, ali je dozvolila tržištima da ocene rizik od bržeg ili sporijeg kretanja kako podaci pristižu.
Povećanje od 75 baznih poena moglo bi ipak povećati kredibilitet, pokazujući da je Fed ozbiljan u pogledu borbe protiv inflacije. Takođe, rizikuje da zbuni tržišta u planiranju budućih poteza, ako investitori znaju da su zvaničnici voljni da promene smernice.
"Kada Fed počne da se kreće u zoni povećanja od 75 poena, bilo bi teško zaustaviti se, a kombinacija ovoga i Fedovog pristupa inflaciji, čini se kao da bi to mogao biti recept za recesiju", napisali su iz kompanije Evercore ISI’, Krishna Guha i Peter Williams svojim klijentima.
Pomak od 75 baznih poena bi takođe mogao narušiti kredibilitet Feda, naglašavajući koliko su loše prognoze Feda u oporavku nakon pandemije.
Sastanak u junu uključuje nove prognoze stope u narednih nekoliko godina. Međutim, nedavno su te prognoze zastarele kako su se pojavili novi podaci.