Danny Blanchflower, bivši guverner Banke Engleske (BoE), rekao je da će kolaps cena nekretnina primorati centralnu banku Ujedinjenog Kraljevstva (UK) da brzo zaokrene proces zatezanja i počne da smanjuje kamate stope.
Blanchflower, profesor ekonomije na univerzitetu Dartmouth, rekao je da će BoE morati "da reaguje na stvarno loše podatke" jer se prethodna povećanja stopa sve više odražavaju na privredu.
Tokom svog mandata u Odboru za monetarnu politiku BoE, između 2006. i 2009, Blanchflower se zalagao za niže kamatne stope više od većine drugih bankara. Rekao je i da je trebalo da BoE smanji kamatne stope na prošlonedeljnom sastanku, kada je Odbor podržao 10. uzastopno povećanje.
Opširnije
BoE podigla kamatnu stopu na 4 odsto, najviši nivo od 2008.
Ovo je deseto uzastopno podizanje, a cene zaduživanja su na najvišem nivou od 2008. godine.
02.02.2023
Inflacija u Velikoj Britaniji skočila više od očekivanog na 11,1 odsto
Veća inflacija je i veći pritisak na Banku Engleske da podigne kamatne stope.
16.11.2022
Guverner BoE: UK nije potrla štetu od poreskog plana
Bailey je rekao da posledice 'mini-budžeta' neće nestati same po sebi.
03.11.2022
Tržište nekretnina naglo je usporilo nakon euforičnih vrhunaca u vreme pandemije, s mesečnim padom cena i padom odobrenih hipotekarnih kredita.
"Svedoci smo pada cena kuća", rekao je Blanchflower u intervjuu za Bloomberg Radio u utorak. "Ubrzo ćete videti kako se pojavljuju stvarno loše stvari jer privreda sve brže usporava, a centralna banka i tržišta će onda odgovoriti na to", rekao je za Bloomberg Radio.
"Dok sam bio u BoE, moj posao je bio da razmišljam o tome kakva će inflacija biti za otprilike 18 meseci do dve godine kasnije, a stope se menjaju sada jer je potrebno vreme da bi se postigao učinak."
"Ono što bi trebalo da ljudi očekuju jeste kolaps tržišta nekretnina, usporavanje privrede, a razlog je to što ova povećanja kamatnih stopa, koja su znatno visoka, zapravo još nisu uticala na privredu", zaključio je Blanchflower.