Strane direktne investicije (SDI) su prošle godine iznosile gotovo 1,6 biliona dolara, što znači oporavak ulagačkih aktivnosti i povratak na pretpandemijske nivoe. Međutim, teško je da će se to nastaviti i ove godine.
Podstaknut nizom spajanja i preuzimanja, brzim rastom međunarodno finansiranih projekata i izdašnim podsticajnim paketima, globalne SDI porasle su za 64 odsto od 2020. godine, navodi se u izveštaju "World Investment Report", koji je u četvrtak objavila konferencija Ujedinjenih naroda o trgovini i razvoju (UNCTAD).
Iako su sve regije osetile oporavak, rast je primarno bio koncentrisan u razvijenim zemljama gde su SDI porasle za 134 odsto. Strane investicije u zemljama u razvoju porasle su 30 odsto i iznosile rekordnih 837 milijardi dolara, objavio je UNCTAD.
Najviše stranih investicija prošle godine ulilo se u Sjedinjene Američke Države, Kinu, Hongkong, Singapur, Kanadu, Brazil, Indiju, Severnu Afriku, Rusiju i Meksiko.
U Srbiju je stiglo 4,5 milijardi dolara u SDI, što je najbolji rezultat u zemlji zabeležen od 2011. godine, prema podacima UNCTAD-a. Rast u odnosu na prvu pandemijsku godinu bio je 31,5 odsto.
U izveštaju se navodi i kako su ulaganja multinacionalnih kompanija na inostranim projektima prošle godine bila i dalje za petinu ispod pretpandemijskih nivoa, a "greenfield" ulaganja u zemljama u razvoju i dalje su gotovo nepostojeća.
Održivi razvoj
Ulaganje u ciljeve održivog razvoja (SDG) u prošloj je godini, međutim, snažno poraslo. Nakon što su u pandemijskoj 2020. ulaganja u održivost bila znatno pogođena, međunarodne investicije u SDG segmentu ove su godine skočile za 70 odsto. Tom su oporavku najviše doprinela ulaganja u obnovljive izvore energije i energetsku efikasnost. Vrednost tih investicija je u 2021. trostruko premašila pretpandemijske nivoe.
Vrednost međunarodno finansiranih projekata iz sektora zelene energetike porasla je za 74 odsto, na 121 milijardu dolara, broj takvih projekata posebno je značajno porastao u Aziji. Prošle su godine potpisana i rekordna 1.262 nova SDG projekta vredna 656 milijardi dolara.
Neizvesna 2022.
Ove godine ulagačka klima drastično se promenila s obzirom na to da je rat u Ukrajini doneo poskupljenja hrane i energenata te ulagače naveo na oprez. Tome su doprineli i uticaji pandemije, ali i ekonomska kretanja – povećanje kamatnih stopa u najvećim privredama, negativno raspoloženje na finansijskim tržištima i potencijalna recesija.
Već su vidljivi prvi znakovi posustajanja ulagačkih aktivnosti u ovoj godini. Preliminarni podaci za prvo tromesečje ove godine pokazuju kako je, globalno, 21 odsto manje najava za "greenfield" projekte, 13 odsto manje planiranih stranih spajanja i preuzimanja, a međunarodno finansiranih projekata je četiri odsto manje.
"UNCTAD smatra kako je rast postignut u 2021. godini neodrživ u ovoj godini, te da će SDI kriva krenuti da pada ili će se u najboljem slučaju zadržati na sadašnjem nivou", navodi se u izveštaju.