Evropski parlament ove nedelje usvojio je novu direktivu koja definiše pravila izveštavanja o održivosti za nekih 50.000 preduzeća u Evropskoj uniji, značajno povećavajući broj kompanija koje su u obavezi da vode računa o ESG izveštajima.
Direktiva o izveštavanju o korporatvnoj održivosti (eng. Corporate Sustainability Reporting Directive - CSRD) sada je usvojena a očekuje se da će ovu legislativu Savet potvrditi krajem novembra. Pre CSRD-a obavezu izveštavanja o ESG u EU imalo je 11.700 kompanija a taj broj je sada bliže 50.000.
"Evropa pokazuje svetu da je moguće obezbediti da finansije, u najužem smislu te reči, ne vladaju svetskom ekonomijom," rekao je izveštač Pascal Durand u toku debate u parlamentu.
Opširnije
U Srbiji verovatno veći ugljenični otisak EV nego benzinaca
Nalazimo se na početku nove tranzicije koja će obeležiti narednih nekoliko decenija, rekao je Uroš Milosavljević, pridruženi partner u KPMG.
28.10.2022
Sasja Beslik: Balkan nema kapaciteta za ESG tranziciju
Na Balkanu je malo kompanija koje imaju kapaciteta za izdavanje zelenih obveznica, kaže stručnjak iz oblasti održivog investiranja Sasja Beslik.
27.10.2022
ESG obveznice sve popularnije, ali teško nalaze svoje mesto u regionu
Nekoliko zemalja u regionu veoma uspešno izdalo zelene obveznice, ali niz poteškoća u regionu otežava razvoj tržišta, napominje tim analitičara Bloomberg Adrije u svom najnovijem istraživanju.
24.10.2022
Startap sa srpskom osnivačicom automatizuje ESG izveštavanje
Specifičnost Codio Impacta je u tome što je ovaj startap kroz softversko rešenje uvrstio sva moguća pitanja na koja treba da se odgovori u ESG izveštaju – i to ne samo prema jednoj metodologiji.
25.10.2022
Greenwashing sve veći problem, uz reputacioni nosi i finansijski rizik
ESG principi nisu samo trend, već nužnost u razvoju održivijeg sveta. No, treba paziti na zamke poput greenwashinga.
18.10.2022
Stručnjaci veruju da će ova regulativa postati zlatni standard izveštavanja o ESG i da će pomoći mnogima koji izveštavaju pošto su se do sada oslanjali da mnogo labavija pravila u ovom domenu.
CSRD se odnosi i na kompanije koje nisu registrovane u EU ali imaju promet veći od 150 miliona evra u okviru bloka. Međutim, ovo neće biti veliko iznenađanje za kompanije koje se već pripremaju za ovakav razvoj događaja.
Bankari ipak vode domen ESG
U Srbiji i celom regionu, mnoge multinacionalne kompanije i veliki izvoznici već su počeli da izveštavaju o održivosti jer ih ka tome guraju kako matice iz inostranstva tako i partneri iz bankarskog sektora, a delimično i lokalno zakonodavstvo.
"Sektor finansija će usmeriti ostale grane da se okrenu ESG-u," rekla je za Bloomberg Adriju Biljana Braithwaite, jedna od osnivačica inicijative Sustineri Partners. "Taj efekat je apsolutno neizbežan. Finansijska industrija odobrava kredite preduzećima, omogućava osiguranje i ulaže u akcije firmi, tako da će regulativa koja se odnosi na finansijske institucije direktno i indirektno zahtevati da se preduzeća koja učestvuju u ekonomiji prilagode novim standardima. Ovaj efekat ima izuzetno široko dejstvo jer se širi kroz 'supply chain', tako da će regulativa iz Evropske Unije već imati uticaj na zemlje Zapadnog Balkana", dodaje Braithwaite.
Šta dolazi
EU je najavila usvajanje CSRD-a za 28. novembar a njena primena će važiti od 2024. do 2028. godine posle čega bi pravila trebalo da postanu još oštrija.
Evropska unija predvodi svet u pravilima ESG izveštavanja i gura zelenu agendu u jeku klimatske krize, napominjujući da je ulaganje u zelene izvore energije ključno i za diversifikaciju usred energetske krize.
Pravila iz CSRD-a prvo će se odnositi od 1. januara 2024. godine na velika preduzeća sa više od 500 zaposlenih, zatim će se od 2025. proširiti i na one sa više od 250 zaposlenih i/ili sa prometom sredstava od 40 miliona evra i/ili 20 miliona vrednom imovinom - njihovi izveštaji moraju biti podneti do 2026. godine.
Posle toga, mala i srednja preduzeća i drugi privredni subjekti takođe će morati da izveštavaju, a mala i srednja preduzeća imaju mogućnost da se isključe iz CSRD-a do 2028. godine, navodi se u saopštenju Evropskog parlamenta.