Rishi Sunak dobio je podršku finansijskih tržišta u svojim prvim danima kao premijer, pa čak i neke povoljne anketne brojeve britanske javnosti. Njegova prva sedmica na vlasti možda će biti izazovnija.
Ekonomska politika novog premijera naći će se pred testom jer Banka Engleske (BoE) donosi ono što bi moglo biti najveće povećanje kamatnih stopa u više od 30 godina, a vlada nastoji popuniti rupu od više milijardi u državnim finansijama pre fiskalnog izveštaja za sledeći mesec.
U međuvremenu, i dalje se postavljaju pitanja o bezbednosnim kršenjima Suelle Braverman, ministarke unutrašnjih poslova, dovodeći u sumnju Sunakovu političku procenu kada ju je ponovo imenovao na tu funkciju.
Sve to predstavlja težak izazov za Sunaka, koji je ekonomsku kompetentnost i integritet stavio u središte svog govora. Uprkos previranju koje je izazvala njegova prethodnica Liz Truss, ankete za Observer prošlog vikenda pokazale su da su Sunak i njegova stranka poništili vođstvo laburista u pogledu toga kome birači najviše veruju u upravljanju ekonomijom. Poništio je i rekordnu prednost opozicije u anketama o glasanju.
Ipak, ti skokovi mogu da nestanu kada se Sunak suoči sa ekonomskom realnošću rastućih troškova zaduživanja i rizikom od produžene recesije. Te opasnosti bi BoE mogao razotkriti u četvrtak, kada predstavi ekonomske prognoze zajedno sa svojom poslednjom odlukom o stopi.
Ekonomisti i investitori očekuju da će britanska centralna banka trećeg novembra podići referentnu kamatnu stopu za tri četvrtine procentnog poena na tri odsto - najviše od 2008. godine i najveće pojedinačno povećanje u poslednje 33 godine.
Domaćinstva već plaćaju više, za nove hipoteke, a preduzeća se žale na sve veće cene kredita. Umesto da bude u poziciji da ponudi dugoročnu pomoć i politike za poticanje rasta, Sunak se bori da smanji potrošnju i vrati fiskalni kredibilitet zemlje nakon katastrofalne administracije Liz Truss.
Mediji su za vikend dali uvid u odluke koje Sunak i njegov ministar finansija Jeremy Hunt moraju doneti kako bi osigurali 50 milijardi funti kroz povećanje poreza i smanjenje potrošnje pre jesenjeg izveštaja 17. novembra.
Telegraph je izvestio da vlada razmatra zamrzavanje budžeta za inostranu pomoć na još dve godine, povlačeći se od plana za 2020. godinu kojim bi se vratili na nivoe međunarodne razvojne potrošnje pre virusa korona, dok The Sun tvrdi da se neki ministri u kabinetu zalažu za porez građanima koji nisu Britanci, a koji žive u inostranstvu i poseduju imovinu u Britaniji.
"Financial Times" navodi da Sunak razmišlja o oslobađanju od plana ograničenja prihoda od energije, koji je predložila njegova prethodnica i da umesto toga proširi neočekivani porez na proizvođače, dok je Times rekao da plan kojim bi se uveo sličan porez za banke trenutno nije aktuelan.
Jadi Suelle Braverman
Ako kašnjenje vladinog fiskalnog plana, koji je zakazan za sutra, znači da se ekonomske odluke zasada mogu malo odložiti, pitanja o ministru unutrašnjih poslova postaju sve hitnija.
Sunak se našao na udaru kritika zbog ponovnog imenovanja Suelle Braverman kako iz opozicione Laburističke stranke, tako i od nekih saveznika torijevaca. Laburisti su pozvali vladu da javno iznese svoju reviziju kršenja sigurnosti i osudili ponovno imenovanje kao "grub dogovor" koji je bio nadoknada za njenu podršku Sunaku tokom smene Liz Truss.
Braverman je podnela ostavku 19. oktobra nakon što je potvrdila slanje osetljivih informacija e-mailom sa svog ličnog računa i rekla da je to "brzo" prijavila čim je shvatila da je došlo do narušavanja sigurnosti. Ipak, Sunak ju je ponovo imenovao šest dana nakon njene ostavke kada je zamenio Truss.
BBC je izvestio da je, pre nego što je priznala kršenje pravila, Braverman od primaoca imejla tražila da izbriše i ignoriše poruku. Takođe je saopšteno da je možda prošlo nekoliko sati pre nego što je prijavila narušavanje sigurnosti.
Ministar u kabinetu Michael Gove branio je u nedelju njeno ponovno imenovanje, rekavši da javnost i mediji ne bi trebalo da žure u presudama. Rekao je da bi objavljivanje više detalja samo po sebi moglo biti pretnja nacionalnoj sigurnosti, ali da mu je drago što je Sunak dao drugu šansu Suelli Braverman i da je ona "apsolutno" političarka od integriteta.
Braverman je takođe pod pritiskom kako tenzije rastu zbog skoka u broju migranata koji prelaze Lamanš iz Francuske, uprkos obećanju vlade da će suzbiti dolaske. Centar za migrante pograničnih snaga napadnut je u nedelju vatrenim bombama. Niko nije povređen, iako se napadač ubio nakon što je bacio tri zapaljive bombe, preneo je Reuters.
Ministarka unutrašnjih poslova rekla je u nedelju da je incident uznemirujući i da redovno dobija novosti.
Gove je takođe branio Braverman nakon izveštaja da nije postupila po upozorenjima o Manstonu, ali je u intervjuu za "Sky News" priznala da situacija u centru "nije onakva kakva bi trebala biti".
Braverman se smatra čvrstom po pitanju imigracije i ranije ovog meseca kazala je kako je njen san da odveze tražioce azila u Ruandu na procesuiranje, što je politika nekadašnje administracije Borisa Johnsona.