Kineska ekonomija je u izvesnoj meri u gorem položaju nego 2020. kada se pandemija pojavila, rekao je premijer Li Keqiang, pozivajući na uvođenje mera kojim bi se smanjila stopa nezaposlenosti.
"Ekonomski pokazatelji u Kini su znatno pali, a poteškoće u nekim aspektima i su veće nego kada nas je epidemija ozbiljno pogodila 2020. godine“, rekao je Li u sredu posle sastanka o stabilizaciji privrede sa lokalnim vlastima, državnim kompanijama i finansijskim firmama.
Premijer je pozvao zvaničnike da osiguraju da stopa nezaposlenosti padne i da privreda "funkcioniše u razumnom rasponu" u drugom kvartalu ove godine, preneli su državni mediji. Ranije ovog meseca on je upozorio na "komplikovanu i tešku" situaciju sa zapošljavanjem nakon što se stopa nezaposlenosti u zemlji popela na 6,1 odsto u aprilu, najviše od februara 2020.
Nagli pad ekonomije Kine, Covid-Zero smanjuje proizvodnju
Sastanak je poslednji u nizu Lijevih pokušaja da podupre ekonomiju, koja je poslednjih meseci bila pod ogromnim pritiskom zbog novog talasa kovida i karantina, ugrožavajući cilj rasta vlade od oko 5,5 odsto. Posvećenost predsednika Xi Jinpinga politici Covid Zero znači da je skoro izvesno da neće dostići taj cilj ove godine. Ekonomisti sada predviđaju da će rast bruto domaćeg proizvoda dostići samo 4,5 odsto, prema novom istraživanju Bloomberga.
Kina se suočava sa većim deficitom jer troškovi zbog kovida rastu
Li je nagovestio da će Kina pokušati da umanji uticaj stroge politike Covid Zero na ekonomiju. "Istovremeno, dok kontrolišemo epidemiju, moramo da mislimo i na ekonomski razvoj", rekao je on. Li je naglasio primenu trenutnih politika podrške i rekao da će detaljnije mere implementacije biti objavljene do kraja ovog meseca. On je rekao da će ekonomski podaci za drugi kvartal biti objavljeni "na vreme".
Državni savet je u ponedeljak izneo 33 mere podrške kako bi pomogao preduzećima koja se bore sa lokdaunom, uključujući dodatne poreske olakšice, olakšice na plaćanja socijalnog osiguranja i zajmove i dodatno finansiranje za avijaciju i izgradnju železnica. Lokalnim vlastima je naređeno da većinu prihoda od specijalnih obveznica - koje se uglavnom koriste za infrastrukturu - potroše do kraja avgusta.
Centralna banka i bankarski regulator takođe su u ponedeljak održali sastanak sa velikim finansijskim institucijama kako bi ih pozvali da povećaju izdavanje kredita.
Li se sastao sa lokalnim vlastima u aprilu, kada je Šangaj bio usred karantina, kada je apelovao da brzo donesu odluke. Tokom putovanja u provinciju Junan prošle nedelje, rekao je da bi trebalo da "odlučno deluju" da podrže rast.
Kineski premijer apeluje na zvaničnike da više koriste fiskalnu i monetarnu politiku