Zamenik guvernera Banke Engleske (BoE) Ben Broadbent rekao je da nije siguran da će kamatne stope u Ujedinjenom Kraljevstvu morati da rastu onoliko koliko to očekuju investitori i upozorio da bi povećanja kakva očekuju tržišta imala ozbiljne posledice.
Dok su jasni razlozi za oštriju monetarnu politiku u svetlu rastuće stope inflacije, potražnja će se svakako smanjiti zbog viših cena, rekao je Broadbent u svom govoru. Ako bi cene zaduživanja takođe nastavile da rastu, to bi moglo da dovede do smanjenja bruto domaćeg proizvoda od pet odsto, dodao je.
Te poruke ukazuju na sumnje zvaničnika BoE po pitanju tempa kojim bi trebalo zaoštravati monetarnu politiku jer neki pokazatelji pokazuju da je UK već u recesiji. Ne pomaže ni period u kom se promene odvijaju jer je premijerka Liz Truss 23. septembra najavila veliki paket stimulativnih mera od kojih su ubrzo mnoge povučene.
Opširnije
BoE prebacuje fokus na borbu sa inflacijom
Nakon što je Hunt poništio sve Kwartengove i Trussine mere i spasio tržište od kolapsa, sledeća na redu je borba protiv najveće inflacije u poslednjih 40 godina.
20.10.2022
Obećanja BoE ne smiruju tržišta
Bailey je rekao da BoE događaje na finansijskim tržištima posmatra jako pažljivo.
26.09.2022
Banka Engleske povećala kamatne stope za pola boda
Banka Engleske (BOE) povećala je drugi put za redom kamatne stope za pola boda u borbi da smanji inflaciju.
22.09.2022
Investitori su računali da će BoE na sledećem sastanku podići referentnu kamatnu stopu za najmanje jedan procentni poen. Od tada su očekivanja donekle ublažena, a Broadbentov govor namenjen studentima Imperial koledža u Londonu će verovatno ubrzati taj proces.
Vrednost funte je pala nakon govora, dok su obveznice trgovale sa nešto manjim gubicima nego do tada.
Tržišta trenutno računaju na to da će kamatne stope dostići više od pet odsto u 2023. godini, dok se trenutno nalaze na 2,25 odsto. Tržišta novca su svoja očekivanja smanjila za oko 15 baznih poena nakon govora centralnog bankara. To bi značilo da će BoE na sledećem sastanku kamatnu stopu podići za 75 baznih poena, uz prisutan rizik da povećanje bude i veće od toga.
"Ostaje da se vidi da li će kamatne stope morati da porastu baš onoliko koliko to očekuju finansijska tržišta", rekao je Broadbent. "Ako bi referentna kamatna stopa zaista dostigla pet odsto, kumulativni efekat celokupnog zaoštravanja na BDP bio bi nešto ispod pet odsto - a od toga je samo jedna četvtina do sada ostvarena", dodao je.
GBPUSD:CUR
GBP
1,1199 USD
cena na otvaranju
1,1219
prethodna cena na zatvaranju
1,1219
ovogodišnja zarada
-17,2332%
dnevni raspon
0,00 - 0,00
raspon u 52 nedelje
1,04 - 1,38
Ranije ovog meseca, BoE je intervenisala na tržištu obveznica kako bi sprečila rasprodaju hartija od vrednosti od strane penzionih fondova. Od tada, tržište obveznica je ojačalo, a iz BoE su rekli da od prvog novembra mogu da nastave sa prodajom obveznica u svom portfoliju. To je znak da zvaničnici misle da investitori mogu da podnesu brzu promenu dosadašnjeg stanja u kom je novac bio jeftin.
"Podizanje kamatnih stopa u novembru je sigurna stvar", rekao je Luke Bartholomew iz kompanije Abrdn. "Očekujemo da će stopa početkom sledeće godine iznositi oko 4,5 odsto. Banka Engleske će možda početi da smanjuje kamatne stope sredinom godine, ali se na trenutne nivoe verovatno nećemo vratiti pre 2024. godine", dodao je.
Broadbent je rekao da monetarna politika mora biti više "usmerena na budućnost" ako planovi vlade u vezi sa potrošnjom i porezima uspeju da umanje uticaj rastućih cena energenata i dobara.
Ministar finansija UK Jeremy Hunt planira da više detalja o svom fiskalnom planu iznese 31. oktobra. Centralni banka dodaje da će to dati BoE dovoljno vremena da uračuna obveznice u svoju odluku o promeni kamatnih stopa zakazanoj za treći novembar.
"Komitet za monetarnu politiku BoE će verovatno brzo reagovati na vesti o fiskalnoj politici", rekao je.
U odgovoru na pitanja novinara. Broadbent je rekao da postoji jasna razlika između situacije u kojoj se nalazi UK i one u kojoj se nalaze Sjedinjene Američke Države. SAD plaćaju samo desetinu onoga što Evropljani moraju da plaćaju za prirodni gas, dodaje.
"U SAD je mnogo izraženija veoma jaka potražnja", navodi. "SAD nemaju ovakav rast cena ili smanjenje obima trgovine."
Broadbent je takođe skrenuo pažnju da su inflatorna očekivanja porasla u poslednjih nekoliko meseci, ali ne u onoj meri u kojoj se to desilo pre više od 40 godina kada su se centralni bankari istovremeno borili sa rastom cena i zarada.
"Videli smo porast u inflatornim očekivanjima, ali se to ne može porediti sa onim sa čime smo se susreli sedamdesetih", zaključio je.