Izvršna vlast Evropske unije planira da hitno pripremi nekoliko različitih opcija kako da ograniči cenu prirodnog gasa dok pokušava da ublaži energetsku krizu.
Cilj je da predlog bude finalizovan do trenutka kada se lideri sastanu u Briselu na samitu za samo dve nedelje, kaže sagovornik koji je upoznat sa temom. Nakon sastanka šefova evropskih država u Pragu, postoji sve veći konsenzus o merama za borbu protiv rastućih cena energije. Nekoliko zemalja upozorilo je EU da mora brzo da reaguje ili će ugroziti solidarnost bloka, pošto će se države snaći svaka na svoj način.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen rekla je u petak da će koristiti pismo koje je napisala liderima pre sastanka kao agendu za predloge. Opcije uključuju pregovore o "pristojnim cenama" s pouzdanim dobavljačima, mere za obuzdavanje cena na čitavom tržištu i odvajanje uticaja cene gasa na cene električne energije.
Fon der Leyen je predložila ideju o ograničenju cene gasa još u martu i bilo je potrebno sedam meseci da se ideja čvrsto stavi u okvir diskusija. Detalji o tome kako bi radikalna vanredna mera mogla da funkcioniše još uvek su nejasni, ali je Von der Leyen rekla da će to biti razrađeno u narednim nedeljama.
Postoji zabrinutost da bi nametanje ograničenja moglo da ograniči sposobnost Evrope da privuče tečni prirodni gas iz Azije i SAD, što je ključni razlog koji je odložio detaljne planove za ograničenje gasa.
Ograničenje bi moglo da funkcioniše kroz postojanje opsega koji bi omogućio fluktuaciju cena, prema dokumentu koji je video Bloomberg News. Raspon cena bi se redovno revidirao kako bi odražavao nivo drugih ključnih energetskih merila, kao što su cene sirove nafte, uglja i gasa u Severnoj Americi i Aziji.
Prema Evropskoj federaciji trgovaca energijom, nametanjem gornje granice cena postoji opasnost da se energetska kriza pogorša.
"Osnovno pitanje je da postoji nedostatak energije", navodi grupa u dokumentu o stavu. "Ako ograničimo cene, ovo neće nestati i ionako moramo racionalizovati potražnju".
Druge mere uključuju zajedničku platformu za kupovinu, koja bi imala za cilj jačanje pregovaračke moći država članica koje kupuju gas i obezbeđivanje nižih cena.
"Prvi je cilj koordinirati nabavu u zajedničkoj kupovini gasa kako se ne bi takmičili međusobno na globalnom tržištu. Drugi je cilj obuzdati cene gasa", rekla je Von der Leyen.
Moguće odvajanje cene gasa od cene struje bio bi i prvi korak ka celovitoj reformi energetskog tržišta, ali ona nije moguća pre početka naredne godine jer se radi o složenom naporu, dodala je.
Belgijski premijer Alexander De Croo kaže da je krajnje vreme da neki konkretni predlog ugleda svetlo dana.
Detalji plana kasne zbog zabrinutosti da bi ograničavanje cene gasa moglo ograničiti sposobnost Evrope da privuče pošiljke tečnog prirodnog gasa (LNG) iz Azije i SAD. To je i bio razlog zašto se kasni s detaljima plana.
Ono što se zna je da bi određivanje gornje cene omogućavalo raspon oko kojega se cena može kretati.
Energetski stručnjaci se pribojavaju da problem cene ne rešava glavni problem, a to je manjak energije.
Nadalje, smanjenje cene može podstaknuti građane da ne štede dovoljno.
"Moramo početi da se pripremamo i za narednu zimu koja će biti još teža", rekao je francuski predsednik Emmanuel Macron.
Nemački kancelar Olaf Scholz je protivnik ograničenja cene, ali predlaže stvaranje saveza kupaca evropskih i azijskih zemalja.
Nemačka će pokušati da iskoristi sadašnje predsedanje grupom G7 za uspostavljanje globalnog saveza za rušenje cena gasa - ne samo za članice EU.
"Uvozne cene gasa su previsoke. Važno je koordinirati napore sa drugim velikim potrošačima poput Južne Koreje i Japana", smatra Scholz.