Glavni zaključak ovogodišnjeg Svetskog ekonomskog foruma u Davosu jeste da nas čekaju neka nova vremena i nova pravila na polju geopolitike, ali i razvoja ekonomije.
"Ekonomija bazirana na znanju i održivosti deo je svih razgovora, svih panela na kojima sam učestvovala", rekla je u razgovoru za TV Bloomberg Adria Jelena Begović, ministarka nauke, inovacija i tehnološkog razvoja.
Tri tehnologije su u fokusu: digitalizacija, veštačka inteligencija, bio-rešenja, tj. bioekonomija i cirkularna ekonomija. Radi se na tome da se pronađu načini kako država može da stimuliše privatni sektor, razvije javno-privatna partnerstva i omogući društvu da se uključi u tu priču", navela je Begović.
Opširnije
Trump uzdrmao svet i zasenio Davos
Donald Trump postao je 47. predsednik SAD, globalna elita stigla je istog dana u Davosu. Iste nedelje u Srbiji su obveznice planule.
pre 9 sati
Izvršni direktor JP Morgana organizovao najraskošniju zabavu u Davosu
Muzej Kirchner u Davosu u sredu uveče bio je najpoznatiji kao mesto gde Jamie Dimon priređuje veliku zabavu.
23.01.2025
Operator - revolucionarni AI agent OpenAI-ja koji preuzima kontrolu
Misteriozni AI agent Operator obećava revoluciju u automatizaciji
23.01.2025
'Moram da vas identifikujem' - kako je jedno pitanje spaslo Ferrari od dipfejk prevare
"Samo je pitanje vremena kada da će ovi alati za sofisticiranu deepfake tehnologiju, zasnovanu na veštačkoj inteligenciji, postati izuzetno precizni", rekao je Stefano Zanero, profesor digitalne bezbednosti na italijanskom Politecnico di Milano.
16.01.2025
Najveću korist od AI građani će imati od njene primene u medicini i potrebno je reformisati zdravstveni sektor na način da i pacijenti i lekari, ali i država i celokupan zdravstveni sistem, ostvare najveću korist od AI. Sledeći sektor kom veštačka inteligencija može značajno da doprinese je energetika i prelaz na zelena, održiva rešenja, a treća tema su klimatske promene i kako da se mi kao društva, kroz obrazovanje, pripremimo na talase koji će dolaziti i koji će promeniti tržište rada, kazala je ona.
"Neke zemlje, poput Singapura i Danske, našle su svoje mehanizme, ali većina zemalja još uvek traži kako da izađe na kraj sa tehnologijom koja se jako brzo razvija i prodire u sve naše aktivnosti", navodi Begović.