Ekonomski analitičar Draško Aćimović, gostujući u Bloomberg Adria Startu, rekao je da je nerealna procena infalcije od 16,8 posto za avgust te da je realna infalcija u Bosni i Hercegovini oko 20 posto.
"Ako uzemte da statistički biro u Republici Srpskoj vodi čovjek koji je bio savjetnik Željke Cvijanović, čovjek iz vrha vladajuće partije, onda ne možete očekivati da imate realne statističke podatke", rekao je Aćimović.
Aćimović smatra da inflacija nije dosegla svoj vrhunac u BiH.
"Nastavit će rasti i uz trend smanjenja troškova energenata, mislim da nekih posebnih sniženja neće biti. Bosnu i Hercegovinu zaista očekuje jedan jako težak 11. mjesec gdje će građani morati birati da li da plate komunalne usluge ili da kupe hranu", rekao je Aćimović.
Poručio je da niko ne zna u kom pravcu će se stvari odvijati u budućnosti.
"Rudnici zlata i srebra su pali nekih 70 do 80 posto. Uran je izgubio na vrijednosti. Ne postoji sigurno utočište. Mislim da se po prvi put događa na berzama ovakav 'haos'", dodao je.
Zaključio je da države moraju proglasiti stanje ratne ekonomije, i da postoji puno segmenata koji ne odgovaraju terminima klasične ekonomije.
"Mislim da je Europa ušla u ratnu ekonomiju", rekao je Aćimović.
Ceo razgovor možete pogledati na videu.
Profesorka sa Ekonomskog fakulteta u Sarajevu Amila Pilav-Velić objavila je na društvenim mrežama da u BiH, četiri dana pre isteka aktualnog ugovora za gas, "ne znamo koliku cijenu plaćamo od prvog oktobra".
"S obzirom na to da je inflatorna spirala najvećim dijelom rezultat energetske krize i enormnog rasta cijena energenata teško je i zamisliti šta nas sve očekuje iza oktobarskih izbora koji se nekako poklapaju s potpisivanjem novog ugovora o snabdijevanju ruskim gasom", napisala je Pilav-Velić.
Istakla je da o merama podrške, odnosno njihovom izostanaku, ne znamo ništa.
"S druge strane, većina EU zemalja je ponudila direktnu finansijku pomoć građanim i privrednim subjektima bilo u formi 'heat checheque' u Danskoj ili ograničenjem cijena električne struje u Francuskoj ili Njemačkoj", napisala je. "A ako je vjerovati procjenama belgijskog premijera De Croo Evropu čeka ne jedna već deset teških zima kao posljedica poremećaja na energetskom tržistu."
Više na: Inflacija u BiH rekordnih 16,8 posto
Podsećamo, Agencija za statistiku BiH objavila je da su cene u augustu 2022. godine više u odnosu na isti mesec prošle godine za 16,8 posto, što je rekordan iznos. Najveći uzročnici takve inflacije su cene prijevoza, koje su u godini porasle za 28,4 posto, a hrane za 25,6 posto.