Kako se na policama supermarketa u regionu pojavljuje avokado iz Latinske Amerike, dok je u termoelektranama ugalj iz Indonezije? Razlog je međunarodna razmena dobara i usluga između zemalja sveta, koja sve više povezuje svet.
Međunarodna trgovina zemljama omogućava širenje svojih tržišta i pristupe robama i uslugama koje možda ne bi inače bile dostupne kod kuće. Zahvaljujući međunarodnoj trgovini, tržište postaje konkurentnije, što dovodi do jeftinijih proizvoda za potrošače.
Ipak, kompleksan sistem nije bez izazova. Razmena temeljena na komparativnim prednostima pojedinih zemalja vodi do specijalizacije proizvodnje, a to zemlje u razvoju može dovesti u podređen položaj, gde su praktično osuđene na proizvodnju roba s nižom dodatom vrednošću.
Opširnije
Srpska privreda u minusu 42 miliona evra zbog blokade na KiM
Problem bi mogao da se reši ukidanjem ove odluke i doslednom primenom CEFTA sporazuma i SSP sa EU.
03.08.2023
Srbija najlošija u regionu po kvalitetu usluga
Srbija je najlošija u regionu po kvalitetu usluga na prodajnim mestima, pokazalo je istraživanje "Regionalna usluga-GUEST" agencije Heraklea.
02.08.2023
Hrana pojeftinjuje, ali nisu svi srećni zbog toga
Olakšanje za potrošače, izazov za kompanije
31.07.2023
Jack Ma se provodio u Beogradu i merkao sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom
Otvaranje Alibabinog distributivnog centra u Srbiji potpuno bi promenilo ecommerce tržište u našoj zemlji.
18.07.2023
Prednosti međunarodne trgovine
Prošireni pristup tržištu: učestvovanjem u međunarodnoj trgovini zemlje dobijaju pristup većim tržištima, čime povećavaju potencijalnu bazu kupaca za svoje proizvode i usluge. To može podstaći veću proizvodnju i ekonomiju obima.
Diverzifikacija izvora: Različite nacije imaju različite prirodne resurse i stručnost. Međunarodna trgovina omogućava zemljama da iskoriste svoje komparativne prednosti, optimizuju raspodelu resursa i stvore efikasnije svetsko tržište.
Poboljšane inovacije i prenos tehnologije: Saradnja i konkurencija u međunarodnoj trgovini često vode do razmene ideja, znanja i tehnologija. Tek inovacija koristi svim uključenim stranama i podstiče kontinuirani napredak u različitim sektorima.
Stvaranje radnih mesta i rast dohotka: Kada kompanije šire svoje poslovanje kako bi se prilagodile međunarodnim tržištima, povećavaju se mogućnosti zapošljavanja, čime se povećavaju prihodi domaćinstava i smanjuju stope nezaposlenosti.
Izravne strane investicije: Otvorenost za međunarodnu trgovinu podstiče direktne strane investicije jer kompanije nastoje da uspostave prisutnost na obećavajućim tržištima, što podstiče privredni rast i razvoj infrastrukture.
Izazovi u međunarodnoj trgovini
Trgovačke barijere i carine: Vlade mogu nametnuti trgovačke barijere i carine kako bi zaštitile domaću industriju ili ispravile trgovinske neravnoteže. Takvi postupci mogu ometati slobodan tok dobara i usluga, što dovodi do viših cena za potrošače.
Valutne fluktuacije: Nestabilnost tečaja valuta može uticati na profitabilnost trgovine i zakomplikovati finansijsko planiranje za kompanije koje se bave međunarodnim transakcijama.
Politički i regulatorni rizici: Geopolitičke napetosti, promene u vladinim politikama i regulatorne razlike između zemalja mogu stvoriti neizvesnost koja odvraća kompanije od učestvovanja u međunarodnoj trgovini.
Zaštita intelektualnog vlasništva: Neke zemlje možda ne pružaju zaštitu prava intelektualnog vlasništva, što čini kompanije ranjivim na falsifikovanje njihovih proizvoda ili usluga.
Ekološke i društvene posledice: Međunarodna trgovina može dovesti do ekoloških izazova, poput povećanih emisija ugljenika zbog pomorskog prometa, ili podstaći društvena pitanja, uključujući zloupotrebe radničkih prava u nekim regionima.
Primer: trgovinski odnosi između SAD i Kine
Sjedinjene Američke Države i Kina dve su najveće svetske privrede, a njihovi trgovinski odnosi osiguravaju važan pristup tržištu obema državama. Američke kompanije dobijaju pristup ogromnoj bazi potrošača u Kini, što doprinosi većoj prodaji i dobiti američkih izvoznika.
Kina je poznata po svojim proizvodnim kapacitetima i jeftinoj radnoj snazi, što je čini privlačnom destinacijom za američke kompanije koje žele da autsorsuju proizvodnju i smanjiti proizvodne troškove. Zauzvrat, Sjedinjene Države izvoze visokovredne proizvode i usluge, iskorišćavajući svoje tehnološke stručnosti.
Trgovinski odnosi između SAD i Kine doveli su do razmene ideja i tehnologija između država. Američke kompanije često sarađuju s kineskim partnerima u istraživačkim i razvojnim projektima, podstičući inovacije i tehnološki napredak u različitim industrijama.
Kroz godine, SAD i Kina zaplele su se u trgovinske sporove, što je dovelo do uvođenja carina i trgovačkih barijera za različite proizvode. Takvi potezi ometali su slobodan protok dobara između država i rezultirali višim cenama za potrošače s obe strane.
Tečaj razmene između američkog dolara i kineskog juana podložan je nestabilnosti, što je uticalo na cene dobara i profitabilnost kompanija koje učestvuju u bilateralnoj trgovini.
Jedan od važnih izazova u trgovinskim odnosima između SAD i Kine i dalje je zaštita prava intelektualnog vlasništva. Američke kompanije izrazile su zabrinutost zbog krađe intelektualnog vlasništva i prisilnog prenošenja tehnologije prilikom poslovanja u Kini.