Decenije tehnološkog napretka i regulatornih promena pomogle su da putnici u automobilu budu sigurniji u slučaju sudara. Ipak, i dalje je za 73 odsto veća verovatnoća teške povrede ili smrti u čeonom sudaru kod žena nego kod muškaraca, pa je tri puta veća verovatnoća da dožive prelom kostiju ili potres mozga. Švedska inženjerka Astrid Linder pokušava da eliminiše nesrazmeru, razvijajući prvi prototip lutke za testiranje sudara po uzoru na ženu prosečne visine.
"Statistika o povredama pokazuje kako se jaz između muškaraca i žena ne smanjuje uprkos velikom poboljšanju sigurnosti u sudaru", kaže Linder, asistentkinja za prevenciju povreda na švedskom univerzitetu Chalmers i direktorka istraživanja sigurnosti saobraćaja na švedskom nacionalnom institutu za puteve i saobraćaj.
Ona i njen tim su u novembru završili višegodišnji projekat koji su finansirali Evropska komisija i Volvo za izradu i testiranje lutke u laboratoriji u švedskom Linkopingu. Proporcije lutke odgovaraju građi prosečne žene, teška je 62 kilograma i visoka 166 centimetara. Tim je u obzir uzeo razlike u rigidnosti i snazi zglobova između muškaraca i žena i posebno se usredsredio na pokrete kičme, vrata i ramena kako bi što vernije imitirao kako bi žensko telo reagovalo u odnosu na sedište automobila u sudaru.
Propisi u SAD i Evropskoj uniji (EU) kažu da proizvođači automobila koriste samo lutke koje podsećaju na muškarca teškog 75,5 kilograma. Pravila su deo problema, kaže Linder, jer ne daju kompanijama podsticaje da u obzir uzmu ostatak stanovništva.
"Iskreno govoreći, trebalo bi da žene budu gnevne", kaže Christopher O'Connor, generalni direktor Humanetics Groupa, industrijskog predvodnika u proizvodnji lutaka za test sudara iz Mičigena, koji proizvođače automobila širom sveta snabdeva od 1960-ih. "Trebalo bi da auto bude bezbedan bez obzira na sedište i pol osobe u vozilu."
Humanetics radi na novim lutkama za koje se nada da će postati standard. Ima žensku lutku THOR-5F sa 150 preciznih mernih senzora fokusiranih na delove tela gde su žene najosetljivije na povrede. O'Connor kaže kako je to veliki napredak u odnosu na prethodne modele ženskih lutaka, koje su zapravo bile samo smanjene verzije muških modela. Čak i bez regulatornih zahteva da proizvođači automobila koriste takvu lutku, kompanija je prodala nekoliko desetina proizvođačima automobila i vodećim laboratorijama.
"Zainteresovani smo za Linderinu lutku i THOR-5F, ali obe zahtevaju puno rada pre nego što se odlučimo na kupovinu", rekla je Lotta Jakobsson, viši tehnički stručnjak za prevenciju povreda u Volvu. Nacionalna uprava za sigurnost u prometu u SAD radi s Humaneticsom na poboljšanju izdržljivosti grudnog koša lutke THOR-5F, koji je previše mek, kaže Jakobsson. Prototip THOR-5F-a predstavljen je pre nekoliko godina, a proći će još najmanje jedna godina pre nego što bude spreman za kupovinu, kaže. "Kupićemo lutke kad budu dovoljno dobre", kaže. "Do tada radije radimo virtualno", kaže, misleći na računarske simulacije. "Velika je investicija kupiti lutku."
Cena Humaneticsove lutke THOR obično je oko milion dolara, iako to može dosta varirati, u zavisnosti od korišćenog sistema za prikupljanje podataka, kaže Barney Loehnis, direktor marketinga kompanije Humanetics. Iako računarska simulacija može pomoći da se ubrza razvoj automobilskih proizvoda i omogući procena povreda šireg raspona veličina putnika, inženjeri zahtevaju fizičke testove kako bi videli kako čelik, pojasevi i vazdušni jastuk funkcionišu u stvarnosti, kaže Loehnis. "Fizičko testiranje uvek će biti potrebno za proveru valjanosti modela i dizajna simulacije", kaže.
Ohrabrujuće je što je zaštita putnika u automobilu nadrasla "zaštitu muškaraca srednje veličine", kaže Jessica Jermakian, zadužena za istraživanja vozila u ustanovi Insurance Institute for Highway Safetyju (IIHS), neprofitnoj organizaciji koju finansira američka industrija osiguranja. Međutim, prosto stavljanje ženske lutke na vozačko sedište neće automatski dovesti do poboljšanja sigurnosti za žene, kaže. "Moramo razmišljati holistički", kaže Jermakian. "Moramo smisliti kako možemo da smanjimo prebrzu vožnju, sprečimo nezgode i uklonimo nekompatibilnost između većih i manjih automobila."
Istraživanje koje je prošle godine objavio IIHS pokazalo je kako je u većem broju slučajeva povećan rizik za žene u nezgodama povezan sa vrstama vozila koje žene voze i okolnostima sudara, a ne fizičkim razlikama. Žene obično voze manje i lakše automobile, a i češće su u vozilima koja su udarena bočno ili sa zadnje strane, prema IIHS-u.
Linder nije obeshrabrio izazov transformacije njene ženske lutke iz prototipa na sertifikovani alat sa fiziološkim osobinama koje verno ocrtavaju obrasce pokretljivosti žene kako bi pružila što preciznije rezultate testa sudara. Taj proces bi mogao da uključuje godine testiranja i istraživanja. Kaže da će raditi ono što inače rade istraživači - pokušati da dobiju nova sredstva i nastave dalje.