Za razliku od većine političara, Angela Merkel je uvek bila spremna da prizna grešku i da promeni pravac kada je to potrebno. Ta osobina je jedan od glavnih razloga zbog kojih je uspela da ostane na vlasti 16 godina.
Zato je pomalo razočaravajuće što ova osobina jedva dolazi do izražaja u dugoočekivanim memoarima "Freedom", koji su objavljeni istovremeno u 30 zemalja 26. novembra. Umesto toga, bivša kancelarka opisuje svoju mladost u nekadašnjoj Istočnoj Nemačkoj i meteorski uspon do samog vrha vlasti u ujedinjenoj zemlji, stvarajući utisak da je reč o varijaciji na temu pesme Edtih Piaf "Non, je ne regrette rien".
Merkel je nekada uživala status najmoćnije žene u svetu, lidera koji je predvodio Zapad, nakon što je pretrpeo dvostruki udarac zbog Bregzita i izbora Donalda Trumpa za predsednika 2016. godine. Posle njenog odlaska sa vlasti 2021. godine, Nemačka je počela da posrće, suočivši se s recesijom, usponom krajnje desnice i unutrаšnjim političkim borbama, što je razvejalo svaku iluziju o vodećoj ulozi Nemačke u Evropi. Merkel, naravno, nije odgovorna za to što je sadašnja vlada bespomoćna, ali mnogi Nemci smatraju da je seme sadašnjih problema posejano tokom njene vladavine.
Opširnije
Nemačka – kraj dominacije i početak adaptacije
Početkom decembra Nemačku je potresla vest o hapšenju zavereničke grupe koja je imala plan da preuzme vlast i uništi nemačku demokratiju.
11.12.2022
Merkel kao Neville Chamberlain našeg vremena
Šest meseci nakon završetka kancelarskog mandata Angele Merkel, ona odgovara na kritike da je prema Rusiji i Kini vodila previše mekanu politiku.
09.06.2022
'Nemačka propada postepeno i vuče Evropu sa sobom' - VW i Scholz u centru pažnje
Oko 66.000 radnika VW dosad učestvovalo u štrajkovima.
16.12.2024
Ljudi koji su obeležili 2024. i koji će uticati na 2025. godinu
Već treću godinu zaredom, Bloomberg Businessweek Adria bira osobe i ideje koje su obeležile tekuću godinu i koje će imati uticaja u idućoj.
30.12.2024
Ovoj knjizi, iako ima više od 700 strana, nedostaju kontekst i iskrenost u vezi s nekim od najvažnijih trenutaka u karijeri Angele Merkel. Takođe, gotovo da nema priznanja grešaka. U jednom delu Merkel opisuje, na primer, vreme kada su njeni konzervativni demohrišćani (CDU) jedva uspeli da pobede socijaldemokrate na izborima 2005, iako su prognoze govorile da će CDU ubedljivo pobediti. "Osetila sam se kao gubitnik", piše Merkel.
Te večeri Merkel i odlazeći kancelar i lider Socijaldemokratske partije Nemačke (SPD) Gerhard Schröder zajedno su gostovali na televiziji. Gnevni Schröder praktično je vikao na Merkel, poručujući joj da nikada neće biti kancelar. "Pomislila sam: Svašta! Šta se to ovde dešava?", napisala je ona. Onda se, kako je navela, smirila. "Pričekaj da vidiš šta će se sledeće desiti", prisećala se ona. "Nemoj preterano reagovati i pričaj samo kada ti se obrate. Obrati pažnju na to kuda ovo vodi."
Merkel je ubrzo nakon toga ušla u svoju limuzinu i odvezla se u sedište svoje stranke kako bi se smirila ili razmotrila situaciju zajedno sa svojim glavnim savetnicima. Atmosfera je bila sablasna, dok su njeni rivali u stranci smišljali načine kako da je skinu sa čela stranke, a saveznici lutali od sobe do sobe sa čašom u ruci, panično paleći cigaretu za cigaretom. Oko ponoći, vidno pripita Merkel se pojavila u holu, bleda i znojava, mašući bocom crnog vina. Fotoreporteri su ušli s namerom da ovekoveče tužan kraj političarke koja je toliko obećavala. Beate Baumann, nekadašnja šefica kabineta Merkelove i koautorka memoara "Freedom", brzo je shvatila šta se dešava i sklonila Merkel od kamera.
Knjiga je povremeno dosadna pošto Merkel i Baumann previđaju slične, haotične trenutke. Na samitu NATO-a u Bukureštu 2008. godine Merkel je blokirala članstvo Ukrajine u Severnoatlantskom savezu, zbog čega je oštro kritikovana nakon invazije ruskog predsednika Vladimira Putina na Ukrajinu. Merkel u knjizi pokušava da opravda svoj stav navodeći da se plašila Putinove odmazde. Bilo bi iluzorno misliti da će NATO zaštititi Ukrajinu od ruske agresije, piše Merkel i dodaje da članstvo u Alijansi ne bi odvratilo Putina, koji je, kaže, uvek rad da kazni.
Merkel zauzima isti odbrambeni stav kada je reč o "Severnom toku 2", gasovodu u Baltičkom moru koji povezuje Rusiju i Nemačku. Ona je, nakon što je Rusija anektirala Krim, nastavila da podržava taj projekat (gasovod je uništen pod misterioznim okolnostima pre dve godine). "Smatrala sam da je moj zadatak da nabavim jeftin gas za nemačku privredu", rekla je u intervjuu za nedeljnik "Spiegel" povodom izlaska njene knjige. "Sada vidimo koje su posledice visokih cena energenata po našu zemlju."
"Freedom", nažalost, nudi oskudan uvid u ulogu Merkelove u ekonomskoj i političkoj krizi koju Nemačka sada proživljava. Rezultat je knjiga koja deluje kao pokušaj Merkelove da opravda svoje odluke i postupke tokom 16 godina provedenih na vlasti, i to žene koja je bila poznata po iskrenosti i spremnosti da prizna grešku.