Greg Peters, jedan od izvršnih direktora Netflixa, samouvereno je sredinom februara izašao na binu Holivudskog paladijuma, koncertne dvorane u art deko stilu u Los Anđelesu, kako bi održao motivacioni govor polaznicima Netflixove akademije za nove zaposlene (New Employee College).
Peters, u košulji i belom džemperu sa rajsferšlusom, vitak, sa upečatljivim zelenim očima, izložio je sažeto istoriju Netflixa, a zatim i analizu situacije sa konkurencijom na tržištu. Tradicionalne medijske kompanije poput Walt Disney Co. i Paramount Global, koje su kasnile sa uvođenjem usluge striminga, sada se bore da zarade novac. Velike tehnološke kompanije poput Amazon.com Inc. i Apple Inc. mogle bi da ulože mnogo više od ostalih, ali nisu usmerene na industriju zabave. Neke od tih kompanija, rekao je, moraće na kraju da obustave usluge. Netflix Inc., već sada popularniji od svih konkurenata (osim kompanije YouTube), ostvaruje brz rast i iz godine u godinu generiše milijarde dolara. Kompanija je u dobrom položaju – tačnije “sjajnom položaju”, rekao je Peters, ispravljajući tekst sa telepromptera. On je zatim ostavio publiku uz jednostavnu rečenicu: “Sami ćemo biti krivi ako izgubimo”.
Peters je napustio podijum praćen aplauzom, a zatim u garderobi govorio za Bloomberg Businessweek o ideji koju je nabacio na sceni: sledećoj velikoj prednosti kompanije – verziji usluge striminga koja će se prilagođavati željama i ukusima korisnika. Ako volite da gledate dokumentarce četvrtkom uveče, to ćete i dobiti, a ako volite da gledate komedije nedeljom, spremite se da se smejete dok budete ručali.
Opširnije
Evropske banke teško prekidaju odnose sa Rusijom
Evropska centralna banka (ECB) pojačava pritisak na banke da ubrzaju izlazak sa ruskog tržišta.
03.07.2024
Hladan tuš za pregrejani Airbnb
Preko najpopularnijih digitalnih platformi u zemljama regiona, svake godine dolazi oko desetine turista koji ostvaruju otprilike četvrtinu svih noćenja.
02.07.2024
Jednorozi su vladali deceniju. Tehnološkom svetu treba nova zver
Era opsednutosti visokim procenama vrednosti startapova mora da se završi. Vreme je da se ponovo usredsredimo na prihode.
27.06.2024
Ko su regionalni milioneri koji ulažu u hotele sa pet zvezdica?
Hotelijerstvo je unosan posao. Da može biti zlatni rudnik, prepoznali su i mnogi regionalni biznismeni.
20.06.2024
Albumi sa sličicama - strast veća od igre na terenu
Nije samo igra na terenu ono što privlači ljubitelje fudbala. Skupljanje sličica postaje jednako značajan deo iskustva u celom Adria regionu.
22.06.2024
Ideja je ambiciozna i još nije u praksi proverena, ali bi mogla da pomogne Netflixu da se izdvoji u odnosu na slične servise. Kompanija već dugo prati koliko je vremena potrebno konkurentima da kopiraju njen izgled: Disney i Apple su brzo to uradili, dok je Amazonu trebalo sve vreme ovog sveta. “Bukvalno bih startovao štopericu”, rekao je on.
Petersovo samopouzdanje bilo bi ludost samo par godina ranije. Netflix je izgubio korisnike u prvoj polovini 2022, tokom najgorih šest meseci svog postojanja, zbog čega je morao da otpusti na stotine zaposlenih i smanji program. Vrednost njegovih akcija je drastično pala uz gubitak od oko 200 milijardi dolara tržišne vrednosti. Posle decenije brzog rasta činilo se da je Netflix zapao u teškoće. Nove kompanije su se nadmetale za korisnike, posebno u SAD. Rat u Ukrajini je primorao kompaniju da se povuče iz Rusije, gde je imao malu ali rastuću bazu korisnika. Zbog inflacije korisnici su postali osetljiviji na cenu pa nije mogao da ih poveća. Netflixovi hitovi poput Virgin River i Ginny & Georgia nisu impresionirali kritiku niti one koji odlučuju o dodeli nagrada.
Netflix je na to odgovorio dvema velikim inicijativama – uvođenjem reklama i sprečavanjem deljenja lozinki, što su mnogi posmatrači protumačili kao očajnički korak. Kompanija je uvek navodila da joj ne smeta što korisnici dele naloge a “nema reklama” postavila je za osnovni princip. Netflix, nekad blagonaklon prema korisnicima u poređenju sa kablovskim medijima, počeo je da sebe doživljava kao samo još jedan servis, a njegov usporeni rast je naveo Wall Street da dovede u pitanje celokupnu industriju zabave. Ako vodeći striming servis ne može više da raste, šta onda to znači da druge medijske kompanije koje su pokušale da ga sustignu trošeći milijarde dolara. Deonice kompanija Disney, Warner Bros. Discovery and Paramount su takođe pale, u događaju poznatom kao “Netflix korekcija”.
Međutim, Netflix je još jednom opovrgao skeptike pretvorivši one koji su besplatno koristili usluge u korisnike koji plaćaju, a da pritom nije izazvao revolt kod korisnika. Platforma za strimovanje dobila je skoro 30 miliona novih korisnika prošle godine - drugi najbolji godišnji rezultat, i još 9,3 miliona u prvom tromesečju ove godine, što je njen najbolji rezultat na početku godine od buma tokom pandemije 2020. Dok Disney (koji je vlasnik ABC, ESPN i drugih mreža) i Paramount (CBS, Nickelodeon, Comedy Central, itd.) pokušavaju da izađu na kraj sa kolapsom kablovskih usluga i visokim cenama striminga, Netflix je sve jači.
Kompanija dominira kada je reč o najpopularnijim serijama u SAD - Griselda, Baby Reindeer (Maleni Irvas) i The Gentlemen (Gospoda) najveći su hitovi ove godine, i suočava se sa slabijom konkurencijom kod kuće i u inostranstvu. Nakon što je godinama trošio novac na svoje širenje, Netflix je na putu da ostvari profit od deset milijardi dolara u 2024.
Veći deo toga je Petersova zasluga. Njegov bivši šef, suosnivač Netflixa Reed Hastings, postavio je Petersa da odlučuje o reklamama i zajedničkom korišćenju naloga. “Doneo je neke odlične odluke za nas”, kaže Hastings iz ski-centra Powder Mountain u Juti, koji je u njegovom vlasništvu. “Inspirisao je tim da sve to obavi za šest meseci. To je izuzetan vremenski rok i on je bio poput generala na bojištu.” Hastings se prošle godine penzionisao kao jedan od izvršnih direktora, prepustivši svoju poziciju Petersu, koji je sa 53 godine deceniju mlađi.
Peters je sada jedan od najmoćnijih izvršnih direktora na čelu medija u svetu. Ipak, on je praktično potpuno nepoznat. Pitajte bilo koga u Silicijumskoj dolini o Netflixu i oni će prvo pomisliti na Hastingsa. Pitajte bilo koga u Holivudu i on će pomisliti na Teda Sarandosa, Petersovog druželjubivog suizvršnog direktora, koji je delio funkciju sa Hastingsom. Kolege i poslovni partneri opisuju Petersa kao inteligentnog, pragmatičnog i ambicioznog – reč “svestrana ličnost” se često pominje – a posle uspešno izvršene promene u kompaniji u protekla 24 meseca, počela je da mu prija javna strana posla.
Ipak, zaustavljanje deljenja lozinki pružilo je samo privremeni podsticaj. Kada je Netflix u aprilu najavio da će sledeće godine prestati da objavljuje podatke o broju korisnika, akcije su naglo pale jer su se investitori zabrinuli da se brzom rastu bliži kraj. Oni žele da znaju kako Netflix planira da nastavi da ostvaruje rast.
Netflix nije imao ogranizovanu akademiju za nove zaposlene kada mu se Peters pridružio 2008, mada je naterao nove zaposlene da se preobuku i izvedu skeč na orijentaciji. Peters i nekoliko novopečenih zaposlenih izveli su pesmu grupe ABBA u Las Gatos bioskopu u Kaliforniji. (On je opisao to iskustvo kao vrlo neprijatno.) To je bilo mnogo pre serija House of Cards (Kuća od karata) ili Squid Game (Igra lignje); striming servis kompanije, star tek godinu, bio je tek besplatni dodatak usluzi iznajmljivanja DVD-a putem pošte.
Neil Hunt, direktor za razvoj i upravljanje proizvodima, tražio je nekoga ko bi mogao da pomogne da usluga stigne do što više uređaja. Usluga striminga je u prvo vreme bila dostupna samo na kompjuteru. Netflix je morao da ubedi proizvođače televizora i konzola i drugih elektronskih proizvoda za potrošače da podrže proizvod. Hunt je organizovao sastanak Petersa i rukovodstva Netflixa u centru San Franciska. Peters, šarmantni inženjer, odmah je ostavio utisak zahvaljujući dobrom poznavanju sporta, muzike, industrije zabave i hrane (pored tehnologije) i spremnosti da se u razgovoru ne ponaša kao kreten. “Hteli smo da ga zaposlimo odmah, rekla je Leslie Kilgore, članica upravnog odbora, u to vreme Netflixova direktorka za marketing.
Peters je naučio da programira otprilike u isto vreme kada je naučio da piše. Njegova porodica se mnogo selila kada je bio dete. Proveo je nekoliko godina u Mineapolisu, gde je do četvrtog razreda već naučio latinski, a zatim i nekoliko godina u Kanzasu gde se zainteresovao za stranu kinematografiju. Gde god da je bio, uvek se bavio kompjuterima praveći igrice na svom kompjuteru Apple II Plus. “Mislim da sam rođen sa kompjuterom”, rekao je za podkast Stratechery ranije ove godine.
Iako se oblači i govori kao tipičan tehnološki direktor iz Silicijumske doline (voli da nosi prsluke), Peters je najpre hteo da bude astronaut. Dobio je vojnu stipendiju ROTC za Univerzitet Jejl, gde je diplomirao i astronomiju i fiziku; za diplomski rad je izabrao programski softver koji modelira unutrašnje procese zvezda kako bi objasnio kako one funkcionišu. Posle diplomiranja, pridružio se Američkom ratnom vazduhoplovstvu i bio stacioniran u Los Anđelesu sa idejom da će ga obuka pripremiti za let u svemir. Međutim, veći deo vremena je proveo radeći na GPS satelitima i nakon tajnog zadatka u Sanivejlu, odlučio je da ne želi da čeka još deceniju da bi dobio priliku da poleti sa Zemlje.
Umesto toga, zaposlio se kao inženjer u Wine.com, jednom od nekoliko startapova usredsređenih na preuzimanje onlajn tržišta. Uz priliv para od investitora koji ulažu u startapove, ova firma iz Zalivske oblasti San Franciska postala je žrtva hajp ciklusa prvog Dot-com balona. Ali ne pre nego što je Peters unapredio svoje znanje. Wine.com je zapošljavao nekoliko vodećih somelijera koji bi sedeli u kuhinji sa 40-50 otvorenih boca vina i razgovarali o tome.
Peters je i dan-danas vrlo zainteresovan za tu temu. Na večeri u italijanskom restoranu u Los Anđelesu proveo je nekoliko minuta diskutujući sa somelijerom o prednostima različitih vina, odlučivši se na kraju za barolo star 50 godina. (Somelijer je pohvalio izbor). Peters je nastavio da dalje objašnjava tokom večere kako su osobine barola počele da dolaze do izražaja; vino je u početku imalo ukus sličan cigari i “mokrom kartonu” da bi zatim razvilo aromu trešnje. “Skoro kao da je sok od trešnje”, rekao je on. “Izuzetno je.”
Inženjer po struci, Peters se u Netflixu najpre zaposlio na mestu koje je od njega zahtevalo veštinu prodaje. Striming je bio nešto potpuno novo i kompanije u elektronskoj industriji nisu imale interes da sarađuju sa Netflixom. Oko 95 odsto proizvođača uređaja je odbilo ovu kompaniju. Ali Petersu je bilo dovoljno da pridobije nekoliko njih. On i Hastings su posetili proizvođača televizora Vizio Inc. iz Ervajna, u Kaliforniji, kako bi ga ubedili da proizvede TV povezane sa internetom. William Wang, osnivač i izvršni direktor kompanije, već je pokušao da napravi smart TV krajem 1990-tih ali je izgubio mnogo novaca. Međutim, bio je spreman da proba ponovo. Peters i Hastings su ubedili Vizio da stavi dugme na daljinskom upravljaču kako bi se jednim pritiskom pokrenuo Netflix. Netflix je mnogo dobio na pouzdanju kada je kompanija Microsoft Corp. pristala da servis učini dostupnim na svojoj popularnoj konzoli Xbox.
Nije bilo potrebno mnogo da Hastings shvati da je Peters jedan od šačice rukovodilaca sa potencijalom izvršnog direktora. Peters je na kraju uspeo da servis učini dostupnim na svim mogućim uređajima; on je izgradio lokalne mreže kako bi obezbedio kvalitetan striming u udaljenim delovima Latinske Amerike i sastavio efikasan tim. Kada je tehnološka kompanija za obrazovanje Coursera Inc. pokušala da zaposli Petersa kao direktora za tehnološki razvoj 2015, Hasting je uspeo da ga zadrži ponudivši mu posao iz snova. Zatražio je od Petersa da predvodi širenje Netflixa na Japan, prvo njihovo tržište u Aziji. Petersova žena je Japanka i on je godinama učio japanski jezik. Njegovo slanje u Tokio te godine izazvalo je u početku kontroverze unutar firme. On je, kao generalni direktor, bio zadužen ne samo za lokalne operacije već i za izbor i proizvodnju sadržaja, marketing i reklame. Japan je bio prva zemlja u kojoj Sarandos nije nadgledao organizovanje programa.
U prvo vreme Peters je pokušao da jednostavno reprodukuje Netflixovu strategiju iz SAD a to je visokokvalitetan program koji je bio skuplji od prosečnog japanskog TV programa. Sada kada se osvrne unazad, Peters smatra da bi Netflix bio mnogo uspešniji u predstavljanju brenda publici da je otkupio prava za emitovanje lokalnih popularnih emisija.
Posle par godina boravka Petersa u Tokiju Hastings ga je pozvao i upitao ga šta planira za vikend – Hastings je želeo da doleti sledećeg dana da bi razgovarali. Na trenutak, Peters je pomislio da će biti otpušten. Umesto toga, Hastings ga je pitao da li želi da bude Netflixov direktor za razvoj proizvoda. Većina u Netflixu je smatrala Petersov boravak u Japanu neuspešnim, ali je Hastings smatrao da se Peters uspešno izborio sa izazovom. “Nismo se preispitivali u smislu da smo rekli "da smo imali bolje glavnog direktora", rekao je Hastings. On je 2017. otpustio Hunta i dodelio Petersu nadležnost za razvoj proizvoda. Japan je danas jedno od Netflixovih najvećih tržišta u Aziji.
Peters je ubrzo po povratku iz Japana počeo da razmatra pitanje deljenja lozinki. Kompanija nije smatrala to problemom, gotovo podstičući korisnike da manipulišu sistemom. I dalje je godišnje dobijala desetine miliona novih korisnika i smatrala da novi gledaoci predstavljaju besplatan marketing. Peters je znao da će to na kraju prerasti u problem. Kako bi Netflix rastao, postajalo bi sve teže privući toliko novih korisnika. Peters je testirao načine za suzbijanje deljenja lozinki počevši od onih koji su najotvorenije to zloupotrebljavali. Kompanija im je poslala mejlove u kojima je navela da je svesna njihovih postupaka i zatražila da prestanu s tom praksom. U suprotnom, Netflix će zatvoriti njihove naloge. Ovaj prvi korak nije imao veliki domet. Netflix nije još smatrao da je deljenje lozinki gorući problem i brinulo ga je kako će korisnici reagovati.
Praksa tolerisanja je počela da se menja na jesen 2021. Početak epidemije je pogodovao kompaniji; širom sveta je u prva tri meseca 2020. dnevno dobijala više od 165.000 korisnika. Ipak, rast se usporio u drugoj polovini te godine i ostao usporen tokom 2021. Netflix je dostigao gornju granicu potencijalne publike u SAD gde je striming servis već imao više od 60 miliona korisnika i dodatnih oko 30 miliona koji su koristili tuđi nalog. Kablovska televizija je dosegla do oko 100 miliona domaćinstava u SAD, Netflix nije imao mnogo prostora za rast.
Iako su se svi u kompaniji slagali s tim da treba zaustaviti deljenje lozinki, ostalo je otvoreno pitanje kako to uraditi. Lako je bilo utvrditi ko zloupotrebljava naloge, ali se u praksi to radilo na različite načine. Neki ljudi su delili nalog sa partnerima ili decom koja žive s njima. To se smatralo legitimnim. Neki su delili nalog sa prijateljem ili rođakom koji živi na drugom mestu. To je već bilo problematičnije (i raširena praksa). A onda, tu su i ljudi koji dele lozinke sa desetinama ljudi često preprodajući nalog onima koji ne mogu ili ne žele da plaćaju na tradicionalan način. Kompanija je napravila računarski model kako bi mogla da razlikuje osobu koja putuje u drugu zemlju od osobe koja koristi nalog svog rođaka.
Kompanija je, pošto je utvrdila ko deli nalog, morala da smisli kako da korisnike koji to zloupotrebljavaju natera da plate. Rasprava o tome je bila jedna od najžustrijih u istoriji Netflixa. Na jednoj strani je bio Hastings, dugogodišnji lider firme. On je smatrao da Netflix treba da naplaćuje prema boravištu, kao što to čine kablovske televizije. To znači da bi ljudi plaćali po boravištu i da im treba novi nalog ako idu negde drugde. Na drugoj strani je bila većina Hastingsovog izvršnog tima. Peters je smatrao da ovaj model krši osnovno načelo Netflixa: ako platiš, možeš ga nositi svuda sa sobom. On je predložio model zasnovan na individualnom korisniku. Korisnik može pristupiti Netflixu gde god da ide, a osobe koje žele da dodaju korisnike na svoj nalog treba da plate naknadu.
Hastings ume da bude tvrdoglav, što proističe iz njegovog samopouzdanja stečenog tokom tri decenije uspeha (i neto imovine od oko šest milijardi dolara). Ipak je pristao na to da se oba plana isprobaju. Netflix je 2022. pokrenuo model plaćanja po korisniku u Čileu, Kostariki i Peruu, a plaćanje po boravištu u pet drugih zemalja Latinske Amerike. Deljenje lozinki je bilo najzastupljenije u tom regionu koji je dugo bio idealan poligon za testiranje: u većini zemalja se govori španski i postoje slični izazovi u pogledu plaćanja jer mnogi građani nemaju račune u banci.
Rezultati su bili nedvosmisleni. Petersov pristup – model baziran na korisnicima, a ne mestu boravka, doveo je do otvaranja više novih naloga, manje otkazivanja i manje ogorčenja na internetu. “Greg je bio u pravu”, kaže Hastings. (Netflixovo sprečavanje deljenja lozinki je toliko bilo uspešno da Disney and Warner Bros. Discovery Inc. planiraju da urade isto to kasnije ove godine.)
Do tog trenutka Hastings je već neko vreme razmišljao o tome ko će ga naslediti. On i njegov upravni odbor bi o tome razgovarali nekoliko puta godišnje, mnogo pre nego što je razmišljao o penzionisanju, a Hastings je imao listu 10 do 15 zaposlenih koje je želeo da vidi na rukovodećim pozicijama. On je redovno pozivao članove odbora na sastanke sa svojim direktno podređenima kako bi imali bolji uvid u način rukovođenja. Odbor je već unapredio Sarandosa u jednog od izvršnih direktora u julu 2020, što je bilo priznanje za rukovođenje operacijama kompanije u Holivudu, ali i test za model sa više izvršnih direktora. Istovremeno, Hastings je unapredio Petersa u direktora za operativne poslove dodelivši mu takođe veliki portfelj.
Malo kompanija ima dva izvršna direktora i, spolja gledano, Peters i Sarandos deluju kao čudan par. Peters teži efikasnosti - on nastoji da sastanke jedan na jedan sa kolegama ograniči na pola sata. Sarandos je vešt, dopadljiv šarmer koji se vikendom druži sa svojim prijateljima iz sveta slavnih. Peters, iako spolja deluje smireno i pristupačno, jedan je od najambicioznijih ljudi u Netflixu. Tokom izleta kompanije sa najvišim rukovodiocima Peters bi bezazlene društvene igre Family Feud or Iron Chef pretvorio u agresivan sport. (Neki su ga optuživali za varanje, što on “odlučno” odbacuje.)
Peters i Sarandos su ipak neobičan spoj, ali je njihovo partnerstvo izgradilo giganta zabave vrednog oko 260 milijardi dolara. Netflix je dugo prkosio konvencijama spajajući Holivud i Silicijumsku dolinu. Hastings je bio uveren da će Sarandos i Peters staviti kompaniju na prvo mesto. U januaru 2023. Netflix je objavio da će Hastings biti imenovan za izvršnog predsednika odbora, a Peters unapređen u izvršnog direktora. Sarandos kaže je da njegov odnos sa Petersom “iznenađujuće visoko funkcionalan” i da su uspostavili “zaista interesantan ritam”.
Peters je i dalje bio uzbuđen dok je 3. marta sedeo tik uz teren arene Michelog Ultra u Las Vegasu. Počeo je dan tako što je igrao tenis sa španskim teniskim zvezdama Rafaelom Nadalom i Carlosom Alcarazom. Zatim je, sa ženom, ćerkom i nekoliko kolega, gledao kako Nadal i Alcaraz razmenjuju osnovne udarce na crnoj podlozi u kazinu Mandalay Bay. Peters, strastveni igrač tenisa, objasnio je razlike u stilovima: Nadal, iskusni veteran, još se oporavljao od povrede kuka, što je uticalo na njegovu pokretljivost ali ne i na odlučnost po kojoj je poznat. Alcaraz, sav u snazi i brzini, vodeći je igrač među mlađom generacijom.
Netflixov teniski turnir je daleko od Vimbldona, ali je prvi sportski događaj koji je Netflix prenosio uživo za svojih 27 godina postojanja. Ove mečeve je prenosio na engleskom i španskom, a jednog dana želi da prenosi sportske događaje na više jezika širom sveta. Nakon višegodišnjeg fokusa na film i TV Netflix je počeo da testira šta bi njegovi fanovi želeli da gledaju uživo. Kompanija je počela da prenosi i stendap nastup Chrisa Rocka u martu 2023, a mesec kasnije i ponovno okupljanje u hit emisiji za upoznavanje Love is Blind. Prenos uživo ponovnog okupljanja je prekinut, što je razbesnelo fanove.
Ali Netflix postepeno širi svoje mogućnosti, bilo kreiranjem događaja kao što je golf meč slavnih, ili dobijanjem dozvola za manje ceremonije poput dodele nagrada Američkog udruženja filmskih i televizijskih glumaca (SAG). Ulozi za većinu događaja ove godine su mali - i u smislu veličine publike i snage striminga, pošto se kompanija priprema za veće projekte u budućnosti. Komedija prozivanja (live roast) zvezde američkog fudbala Toma Bradya bila je najpopularnija emisija nekoliko dana zaredom ranije ovog meseca, a u julu Mike Tyson i influenser Jake Paul će se suočiti u ringu. Od naredne godine Netflix će pustiti u ponudu sedmični rvački program Raw u celom svetu.
“Cilj nam je da možemo da organizujemo događaje velikog obima širom sveta svake nedelje a da se i ne oznojimo”, kaže Peters. On je jedan od Netflixovih visokorangiranih menadžera koji su ohrabrili kompaniju da se upusti u eksperiment prenosa sportskih događaja uživo. Neki su forsirali tenis. Drugi su raspravljali o kupovini lige za surfovanje. U početku ti predlozi nisu prolazili. Stav kompanije je dugo bio da nije zainteresovana za direktne prenose sportskih događaja.
Ipak, Netflix je morao da menja pristup radi krupne promene u prioritetima. Tokom većeg dela postojanja kompanije, najznačajniji način merenja uspeha bio je broj novih pretplatnika tokom svakog tromesečja. Deonice kompanije su rasle i padale na osnovu tih brojki. Kompanija je naručila programe za koji je smatrala da će privući nove korisnike, proširivši ponudu sa igranih serija na engleskom na stendap komedije, originalne filmove, rijaliti programe i animirane sadržaje na nekoliko jezika. Kako podstrek proistekao iz suzbijanja širenja lozinki slabi, Netflix ulazi u novu fazu, onu u kojoj su prihodi od postojećih pretplatnika jednako važni kao i dodavanje novih pretplatnika.
Netflix je utvrdio tri načina za to: povećanje cene, prodaja reklamnog prostora i pravljenje video-igrica. Dok je povećanje cena bilo uspešno, na drugim dvema inicijativama se još radi. Igrice inspirisane hitovima poput Stranger Things i Love Is Blind su među najpopularnijim, ali čine mali deo poslovanja iako doprinose širenju brenda ovih serija. Reklame su hitnije pitanje, ali se Jeremi Gorman, izvršna menadžerka koju je Peters angažovao za to, pokazala kao neodgovarajuća. Otpuštena je posle samo godinu.
Najveći problem kompanije su razmere poduhvata. Dok su Amazon i Disney poručili korisnicima da moraju da plate više da bi izbegli reklame, što znači da ih i dalje milioni postojećih pretplatnika gledaju, Netflix je počeo od nule. Većina njegovih korisnika koristi uslugu bez reklama iako je paket sa reklamama najpopularnija opcija među novim pretplatnicima. Netflix ima 40 miliona korisnika paketa sa reklamama u 12 zemalja, što je tek deo publike Amazonovog Prime Videa, a da ne govorimo o YouTubeu. Njegove cene su 50 do 100 odsto veće u odnosu na konkurente i ne voli da deli mnogo podatke o publici određenih emisija ili događaja koji se prenose uživo. Neflix je zaradio samo par stotina miliona dolara od prodaje reklama prošle godine. YouTube, njegov najveći konkurent u onlajn video-sadržaju, prednjači sa 30 milijardi dolara.
I dok Netflix gradi svoj biznis sa reklamama, nijedan program nije toliko privlačan oglašivačima kao što su sportski prenos uživo, što kompaniji omogućava da takođe prikaže reklame premijum pretplatnicima. Netflix se do sada zadovoljavao time da pravi svoje jednokratne događaje. Tek treba da se nadmeće za prava na glavni paket za neki od velikih sporskih događaj - uz dužno poštovanje rvanju, jer smatra da su svi ti događaji previše skupi u odnosu na veličinu publike koja ih prati.
Ipak, analitičari veruju da je samo pitanje vremena kada će Netflix krenuti da se nadmeće za nešto veliko; kompanija je razgovarala sa NBA i postigla dogovor sa NFL-om da prenosi dve utakmice na Božić. “Rado bismo se bavili sportom”, kaže Peters. Ako kompanija može da smisli kako da to učini a da joj se isplati, “radićemo to non-stop".
Pred kraj teniskog meča u Las Vegasu, Alcaraz i Nadal su pojačali tempo. Nadal je dominirao u prvom setu, dok je Alcaraz uzvratio i osvojio drugi set. Pre početka tajbrejka – ko prvi osvoji 10 poena, Peters se izvinio i otišao da se pripremi za dodelu trofeja. Iako je većina zagriženih fanova želela da Nadal pobedi u ime starih vremena, Alcaraz je uspeo da pobedi svog idola iz detinjstva. Podigao je trofej, stojeći pored Petersa i osvajača osam grend slemova Andrea Agassija.
Nakon što je nakratko bio na proslavi posle meča, brendiranoj Netflixovim promotivnim materijalom, Peters je napustio zabavu kako bi stigao na let kući. Na izlasku iz arene obožavateljka mu je prišla i upitala da li je on Netflixov izvršni direktor. Prepoznala ga je na teniskom terenu, a to je bilo prvi put te noći da ga neko koga ne zna prepozna.