U prošlosti je vozni park zemalja Adria regiona bio poprilično monoton. Mnogi će se prisetiti vremena kada su putevi bili puni fića, stojadina, renoa četiri, ruskih lada i istočnonemačkih vartburga. Ako pitate ljude koji auto im prvo pada na pamet kada pomisle na Jugoslaviju, mnogi će odgovoriti: jugo 45. Prestižni i sportski automobili bili su retki. Skupih automobila prestižnih marki bilo je malo, a u njima su se najčešće vozili političari.
Na primer, za vreme Jugoslavije, Josip Broz Tito navodno je izborom automobila poručivao kom političkom polu naginje. Danas su razlozi za kupovinu automobila bitno drugačiji. Najskuplje automobile ne voze samo političari. U njima su sportisti, pevači, lekari, preduzetnici... Uz status i uspeh izražavaju stil i ljubav prema tehnologiji. Kako smo pisali početkom godine, neki preduzetnici iz Adria regiona poseduju flote vredne nekoliko miliona evra.
Proverili smo koji su se najskuplji automobili u prvih sedam meseci ove godine pojavili na putevima Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Severne Makedonije, Slovenije i Srbije.
Najskuplji automobili u regionu u prvih sedam meseci vozili su se u Srbiji. Lista pokazuje da među najskupljim limenim ljubimcima ove godine dominiraju ferariji jer ljudi i dalje žele da budu deo jednog od najekskluzivnijih klubova na svetu – vlasnika lepotana iz Maranela. Među markama u svih pet zemalja ističe se i Mercedes-Benz koji, doduše, nije ušao među prvih deset najtraženijih.
1. Ferrari SF90 Spider: 710 hiljada evra
Najskuplji automobil prodat je u Srbiji, a reč je o Ferrariju SF90 Spider. Ferrari SF90 prvi je serijski hibrid te marke, a oznaka Spider otkriva da se krov može preklopiti za 14 sekundi. Reč je o najsnažnijem kabrioletu čija proizvodnja nije ograničena. Nosi beogradske registarske tablice. Vozilo je prvi put registrovano 2022, opremljeno je trkačkim paketom opreme “assetto fiorano” koji ćete najlakše prepoznati po spojleru od karbonskih vlakana, a automobil košta najmanje 500 hiljada evra. Kako je saopšteno iz srpske carinske uprave, vozilo je vredno 590.000 evra, ali na to tek dolaze sva davanja, što znači da je kupac automobil platio više od 700 hiljada evra.
2. Ferrari 488 Pista: 573.400 evra
Drugo mesto zauzeo je Ferrari 488 Pista. Model 488 proizvodio se između 2015. i 2019, a Pista je verzija koja je proizvedena 2018. i 2019, prilagođena za trkačke staze. Model 488 je Ferrari srednje klase. Oličenje je poznate formule pogona na zadnjim točkovima, srednje postavljenog osmocilindričnog motora i romantičnog dizajna. Na nemačkom tržištu vrednost mu varira između 400 i 540 hiljada evra. Pista, inače registrovana u Sloveniji, bila je kolekcionarski primerak i prodavala se znatno skuplje. U ljubljanskom Autobrokeru prodata je za 573.400 evra.
3. Ferrari 812 GTS: oko 530 hiljada evra
U Ferrariju je svaki automobil prilika za slavlje. S modelom 812 GTS slave povratak 12-cilindarskog motora u redovnu ponudu Ferrarija bez krova. Poslednji put Italijani su sličan automobil ponudili pre 50-ak godina s Daytonom Spider. Čarobna formula je 12 cilindara, zadnji pogon i vetar u kosi. Krov se sklapa za 14 sekundi. Pokreće ga 6,5-litarski motor snage 588 kilovata (800 konjskih snaga). Ferrariji s 12 cilindara uvek su predstavljali vrh ponude, što znači da lako dosežu cenu od pola miliona evra. Spomenuti Ferrari 812 GTS našao je kupca u Beogradu. Prema podacima Carinske uprave Srbije, vozilo je bez poreza vredelo skoro 442 hiljade evra, što znači da je kupca na kraju koštao najmanje 530 hiljada evra.
4. Ferrari SF90 Stradale: 519.200 evra
Najskuplji automobil u Hrvatskoj bio je Ferrarijev hibrid SF90 Stradale. Reč je o kupe verziji plagin hibrida kojom su Italijani proslavili 90. godišnjicu trkačkog tima Scuderia Ferrari. Divlji hibrid pokreće benzinski motor s osam cilindara i tri elektromotora. Osmocilindrični motor daje 574 kilovata (780 konja) snage. Kada svi elektromotori rade, snaga sistema je 735 kilovata, odnosno 1.001 konja. Do 100 km/h ubrzava za 2,5 sekundi, a najveća brzina mu je 340 km/h. Nepoznati hrvatski kupac platio ga je skoro 520.000 evra. Mate Rimac kupio je sličan model 2021. godine.
5. Ferrari 296 GTB: 450.000 evra
Još jedan hibridni Ferrari zaokružuje listu pet najskupljih. Model 296 GTB je Ferrari iz budućnosti i odgovor na sve zahtevnije ekološke kriterijume. Više ga ne pokreće osmocilindraš, već 2,9-litarski šestocilindraš pomoću elektromotora. Razvija snagu od 610 kilovata (830 KS) i omogućava vožnju do 25 kilometara u električnom načinu rada. Model 296 GTB prvi je pravi Ferrari sa šestocilindričnim motorom, a pre toga se takav pogonski sistem prodavao samo u Dino modelima. U Sloveniji je ovaj hibridni automobil registrovao Autobroker, koji ga i prodaje za 450.000 evra.
6. Rolls-Royce Ghost: oko 430 hiljada evra
Rolls-Royce Ghost ne može se više razlikovati od ostalih deset najboljih automobila. Ne mari za ubrzanje i brzinu, već igra na luksuz i udobnost. Ghost je ulazni model u svet ručno izrađenih britanskih limuzina. U aprilu je jedan dobio kranjske registarske oznake. Istovremeno, na internetu je prodat za 448.000 evra. Od tada su cene malo pale. Da slično vozilo danas želite da registrujete u Sloveniji, to bi vas koštalo oko 430.000 evra. Automobil je na nemačkom portalu prodavala slovenačka kompanija Fabjangas iz Šenčura, koja poseduje jednu od najvećih estetskih klinika u Sloveniji.
7. Ferrari 458 Speciale: oko 420 hiljada evra
Model 458 Speciale vrlo je cenjen Ferrari među kolekcionarima i najstariji automobil na našoj listi. Prethodnik je spomenute Piste. Može se pohvaliti atmosferskim motorom s osam cilindara koji se vrti do devet hiljada obrtaja. Oznaka Speciale znači da je reč o verziji Ferrarija 458 Italia prilagođenoj reli stazi. Proizvodili su se između 2013. i 2015, a vrednost polovnih kreće se između 350 i 450 hiljada evra. Kupac iz Hrvatske platio ga je oko 420.000 evra.
8. Porsche 911 GT2 RS: oko 420 hiljada evra
Tokom protekle decenije marka Porsche transformisala se iz proizvođača sportskih u brend luksuznih automobila. Većina posla danas im je šminkanje terenskih Volkswagena, ali i dalje znaju da proizvode automobile od kojih obožavaocima brzine zasuze oči. Trkačku verziju GT2 RS Porsche retko proizvodi - poslednji put 2018, a ukupno ih je proizvedeno oko hiljadu. Zbog svoje retkosti dobro drže vrednost. Cene polovnih na tržištu kreću se od 360 hiljada pa do više od pola miliona evra. Hrvatski kupac je za jedan takav platio oko 420.000 evra, pokazuju podaci tamošnje Carinske uprave.
9. Ferrari F8 Spider: oko 400 hiljada evra
F8 Spider je verzija bez krova Ferrarija F8 Tributo, koja postaje kabriolet za samo 14 sekundi. Ferrarijev model F8 zlatna je sredina u ponudi brenda. Pokreće ga 3,9-litarski osamcilindarski motor koji razvija 530 kilovata ili 720 konja. Kupe je prestao da se proizvodi u martu, ali još se nudi verzija Spider. S modelom F8 Spider Italijani se opraštaju od osmocilindarskog motora koji je pokretao ključne modele marke. Cene novih trenutno se kreću oko 400 hiljada evra. Žuti F8 Spider našao je svog kupca u Mariboru.
10. Lamborghini Urus S: 400 hiljada evra
Lista ne bi bila potpuna bez marke Lamborghini. Na njemu se zato našao Urus, prilično netipični Lamborghini namenjen kupcima SUV vozila koji žele vrhunske performanse. Osvežen je 2022, a dostupan je u opuštenijoj S verziji i verziji Performante nadograđenoj za trkačke staze. Oba pokreće 4-litarski V8 s 490 kilovata (666 konjskih snaga). Jarkozeleni Urus S završio je u jednoj od slovenačkih garaža. Budući da za spomenuti automobil nema tačne cene, izračunali smo da bi danas slično opremljen s porezima u Sloveniji koštao oko 400.000 evra.
SRBIJA: Zagrejali su se za Bentleyje
Iako su prva dva mesta najskupljih vozila u Srbiji pripala Ferrariju, u prvih deset bilo je najviše Bentleyja. Među njima su bila tri kupea Continental GT, SUV Bentayga S i limuzina Flying Spur. Najskuplji od njih bio je Continental GT u modelu s 12 cilindara za koji je kupac morao da izdvoji najmanje 370.000 evra. Još dva Lamborghinija Urus i Audija A8, u blindiranoj verziji, dospela su na listu. Pri obračunu okvirnih cena pretpostavili smo da su svi automobili evropskog porekla, što znači da se carina ne plaća.
SEVERNA MAKEDONIJA: Kunu se u Mercedes
I u Severnoj Makedoniji kupovinu skupog automobila znatno poskupljuje porez na motorna vozila koji i za vozila čija je vrednost veća od 50.000 evra iznosi maksimalnih 20 odsto. Najskuplje vozilo u 2023. godini bio je Lamborghini Urus, za koji je kupac morao da izdvoji oko 350.000 evra. Mercedes-Benz i Porsche podelili su ostatak poretka. Dobrih 320 hiljada evra morao je da plati kupac Mercedes-AMG G63. Na trećem mestu je Porsche 911 turbo S, koji je koštao skoro 250.000 evra. Slede ga Mercedes-Maybach 580 i Mercedes-AMG G63. Tri mesta pripala su Mercedesu kupe s četvoro vrata i plagin hibridu AMG GT 63 S E. Poredak zaokružuju Porsche Cayenne Turbo GT i 911 Targa 4 GTS.
SLOVENIJA: Luka Dončić kupio Brabus
Slovenačka finansijska uprava ne beleži posebno najskuplje registrovane automobile. Podaci se odnose samo na porez na motorna vozila. Konačna vrednost vozila ne može se izračunati iz samog poreza jer oporezivanje zavisi od emisija. Zato smo morali da tražimo najskuplji iz baze svih registrovanih vozila Ministarstva infrastrukture i izračunati okvirnu vrednost.
Među prvih deset je i Mercedes-AMG G63 u doradi Brabus 800 Widestar, a pripada Luki Dončiću. Nije poznato koliko ga je platio. Na evropskom tržištu takvih je malo, a cene se kreću između 330 i 430 hiljada evra. Ostala mesta podelili su Mercedes-Maybach S680, Lamborghini Huracan Evo, Porsche GT3 RS i Ferrari Portofino M.
Opširnije
Koje automobile voze preduzetnici u regionu?
Potražili smo preduzetnike iz regiona koji imaju vozne parkove vredne nekoliko miliona evra. Ko šta vozi?
13.05.2023
Bosna i Hercegovina: Mercedes i Porsche caruju
Prvih deset mesta na listi najskupljih automobila u Bosni i Hercegovini podelili su Mercedes-Benz i Porsche. Najskuplji je bio vrhunska Mercedesova limuzina S680 u verziji Maybacha. Ovo je najskuplji automobil registrovan u Bosni i Hercegovini nakon 2020. godine, a kupac ga je platio oko 300.000 evra. Na drugom mestu je Porsche 911 u sportskoj verziji GT3, za koji je kupac platio oko 230.000 evra. Slede još dva Porschea 911 turbo S, a svaki je prodat za otprilike 210.000 evra. Najpopularniji automobil bio je džip Mercedes-AMG G63, koji je četiri puta ušao među deset najskupljih. U prvih deset nalaze se i Mercedes-AMG SL63, kao i nekoliko godina star Porsche GT3 RS.
Hrvatska zagonetka
U 2022. Hrvatska je doživela pravi procvat kupovine prestižnih automobila. Država je uvela porez na ekstraprofit od 33 odsto koji su morale da plaćaju kompanije s prihodima većim od 40 miliona evra i dobiti 20 odsto većom od četvorogodišnjeg proseka. Kako nam je objasnio jedan od hrvatskih stručnjaka, dosta kompanija ili preduzetnika kupilo je luksuzne automobile kako bi izbeglo plaćanje tog poreza. I u 2023. Hrvati su kupili podosta skupih i zanimljivih automobila.
Nismo radili posebnu tabelu za Hrvatsku zbog nedostatka podataka hrvatske carinske uprave. Za neke automobile verzija automobila nije jasno vidljiva. U prvih deset najverovatnije bi se našli Ferrari Roma, McLaren Artura i Bentley Flying Spur. Na spisku bi se verovatno našao i Mercedes SLR Mclaren s preradom Fab Designa. Kako nezvanično saznajemo, automobil je kupljen u Dubaiju. Zbog problema s homologacijom uvezen je kao kulturno dobro. Kako se šuška na društvenim mrežama, vlasnik vozila je sin bivšeg splitskog gradonačelnika Željka Keruma.
Kako smo sastavili listu najskupljih automobila?
Kontaktirali smo sa carinskim upravama svake zemlje i pitali ih za vrednosti najskupljih automobila uvezenih u prvih sedam meseci ove godine. Slovenačka finansijska uprava (Furs) ne evidentira vrednost automobila, već samo obračunati porez na motorna vozila (DMV). Iz ovog drugog se više ne može utvrditi konačna tačna vrednost uvezenog vozila. Stoga smo sami izračunali približne vrednosti vozila. Hrvatska carinska uprava nije želela da otkrije tačne vrednosti automobila, već samo raspon cena, pa smo morali da izračunamo približne vrednosti pomoću uporedivih automobila koji se prodaju na evropskom tržištu.
Porezi na luksuz poskupljuju automobile
Zemlje regiona imaju različite poreske politike, pa cene istog automobila mogu biti različite u pet zemalja. Vrednost može znatno porasti u Hrvatskoj, gde se pored poreza na dodatu vrednost (PDV) naplaćuje i poseban porez na motorna vozila (PPMV). Neki to zovu porez na luksuz. Pored emisije ugljen-dioksida, veličine motora i ekoloških standarda, meri se i tržišnom vrednošću vozila. Pomenuta taksa može da poskupi vozilo za 100 hiljada evra i više.
Automobili se takođe oporezuju u Severnoj Makedoniji u zavisnosti od njihove vrednosti. Sličan porez – DMV – već godinama naplaćuje Slovenija, ali se od 2021. više ne vezuje za vrednost vozila, već samo za emisije. To znači da je znatno niža, pri čemu ekološki najrasipniji automobili retko prelaze 10.000 evra. Po starom aranžmanu iznosio je i više od 10, pa i 100 hiljada evra.
Članak je nastao u saradnji s Aleksandrom Tomić, Mirelom Haskić Suša, Vanjom Popović i Mirom Soldićem – Bloomberg Adria.