Za polovinu kompanija u Srbiji najveći problem je kako da pronađu i zadrže zaposlene, a za 27 odsto teškoće takođe predstavljaju i visoka fluktuacija zaposlenih i motivacija. Ovo su rezultati istraživanja koje je obavila platforma za zapošljavanje Infostud, koj obuhvata kompanije iz svih sektora izuzev IT.
Međutim, kada je u pitanju privlačenje kandidata, IT sektor se suočava sa istim izazovima. Istraživanje je pokazalo i da male IT kompanije teže prate trendove i uvode benefite, srednje kompanije se najviše bore sa tim kako da privuku kandidate, a velike kako da zadrže zaposlene.
Infostud
Opširnije

Zaposleni tuže Twitter jer nisu dobili bonuse za 2022.
Tužbu je podnela grupa zaposlenih koja je radila u prvom kvartalu ove godine a nisu dobili planirane bonuse.
21.06.2023

Fed razmišlja o zapošljavanju bihevioralnih naučnika za nadzor banaka
Sada u većini timova u Fedu rade pravnici i ekonomisti.
21.06.2023

Visokoobrazovani su najveći gubitnici AI buma
Rad sa kupcima, marketing i prodaja, softverski inženjering i istraživanje i razvoj na udaru.
18.06.2023

Talent paradoks u Srbiji: izazov je naći adekvatne radnike
Srbija se trenutno nalazi u fazi razvoja koji predvode investicije.
24.05.2023
Miloš Turinski iz Infostuda u emisiji Zoom In izjavio je da kompanije sada više nego ikada moraju da rade na "brendu poslodavca" (engl. employer branding) i da neprestano učvršćuju svoju poziciju i svoju brigu prema zaposlenima.
"Zaposleni inače na prvo mesto stavljaju dobre međuljudske odnose kao prvi kriterijum kada odlučuju o poslodavcu. Doduše, prošle godine, zbog krize, na prvom mestu bila je visina zarade. Kandidatima je najbitnije da je kompanija finansijski stabilna, pa potom da neguje dobre međuljudske odnose i da oni imaju mogućnost da napreduju i da uče", navodi Turinski i dodaje da visoko među kriterijume postavljaju mogućnost da im radno vreme bude fleksibilno, kao i oblik rada - činjenica je da se nakon korone deset odsto zaposlenih nikada nije, niti želi da se vrati da radi u kancelariji.
Sa tim se slaže i Tijana Bošnjak, rukovodilac sektora za talente za Jugostočnu Evropu u kompaniji Nestle. Ona smatra da je sada najvažnije da se postavi jedan personalizovan pristup svakom od zaposlenih.
"Tu je bitna uloga linijskog menadžera koji će da prepozna ulogu i potrebu svakog od zaposlenih i da je stavi u fokus. Govorimo o različitom spektru - kako kada nađete kandidata da ga zadržite, koji su to benefiti koje vi morate da iznesete iz godine u godinu i kako da ih menjate i da budete fleksibilni", kaže Bošnjak.
Infostud
Sandra Savatić Jovanović, šefica odeljenja biznis partnera i razvoja organizacije i ljudi u Erste banci, nadovezala time da nije više reč samo o konkretnim benefitima, već o suštinskom pristupu.
"Nije svakom zaposlenom u istu momentu potreban isti benefit. Važan je pristup da se obezbedi mentalni i finansijsko zdravlje zaposlenih. To je okvir u kome se trenutno krećemo s benefitima, da nudimo zaposlenima stalni pristup psihološkoj podršci u raznim trenucima njihovog života. Erste grupa je prošle godine prvi put podelila akcije Erste grupe. Odobrili smo prve dividende. To je iz jedan pozitivan pravac. Generalno posmatrano, radnici neće ostati u nekoj kompnaiji radi nekih konkretnih benefita, već su benefiti definitivno postali deo celokupnog pristupa", navodi Savatić Jovanović.
Sagovornici emisije Zoom In saglasni su u tome da se kompanije nalaze u konstantom procesu regrutacije zaposlenih i da treba da im pruže personalizavan pristup kako pri definisanju radnih pozicija, tako i kod kreiranja benefita. Na koje načine - pogledajte u videu.