Srbija beleži suficit kada je reč o izvozu poljoprivredno-prehrambenih proizvoda. Međutim, nedavnim potpisivanjem sporazuma s Kinom i Egiptom potencijal za izvoz je postao još veći.
Podsećamo, sporazum o slobodnoj trgovini s Kinom stupio je na snagu 1. jula i od tada bez carine mogu da se izvoze sveže voće i povrće, farmaceutski proizvodi, proizvodi hemijske i mašinske industrije. Sporazum o slobodnoj trgovini između Egipta i Srbije potpisan je 13. jula, a omogućava izvoz oko 10.400 proizvoda iz Srbije bez carine.
Slobodan Aćimović, profesor Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, kaže da je veoma dobra stvar što smo kao država otvorili takve spoljnotrgovinske mogućnosti potpisivanjem ovih sporazuma.
Opširnije

Srbija u Egipat mahom izvozi duvan, sporazum prilika da se to promeni
Sporazum s Egiptom znači bolju konkurentost za domaće proizvode, budući da su dosadašnje carine bile prilično visoke.
17.07.2024

Sveže jabuke, borovnice i junetina od danas bez carina u Kinu
Smrznute maline će se tek za 10 godina bez carina izvoziti u Kinu
01.07.2024

Analiza BBA: Region sada troši više i privlači strane trgovinske lance
Sektor maloprodaje u Adria regionu se oporavlja ove godine, nakon slabijih rezultata u 2023, kažu analitičari BBA.
29.07.2024

Kina sve bliža da pretekne Nemačku kao najveći trgovinski partner Srbije
Trgovina Srbije sa svetom u prvih pet meseci ove godine porasla je u odnosu na isti period prošle godine za 0,9 odsto.
28.06.2024
"Ključno pitanje sad je: šta dalje i kako ući u operacionalizaciju toga. Ne treba da dozvolimo da naše poljoprivredne i prehrambene kompanije lutaju jer nemaju budžete da se bave ozbiljnim istraživanjem tržišta. Kao država trebalo bi da zauzmemo kompanijski 'key account' pristup, gde bi nama ključni kupac mogli da budu Kina ili Egipat, a onda da pokušamo da se sistematizujemo na analizu njihovih privrednika i tržišta", navodi Aćimović.
Kada su u pitanju proizvodi sa dodatom vrednosti, Aćimović ističe da prvo treba da se uradi analiza oslobađanja od carina u sporazumima koji su potpisani.
Bloomberg Adria TV
"Naše vino neće stići u Kinu bez carina, već će se carine kroz narednih pet godina spuštati za po 20 odsto. Hajde onda da napravimo vremenski plan kada i koje proizvode ćemo da izvozimo i da napravimo klastere. Za ta istraživanja tržišta, mislim da bi trebalo da napravimo novu agenciju koja bi to radila i da zaposlimo dominantno mlade ljude koji će mnogo brže i aktivnije, kroz internet, istraživati tržišta. Kada je u pitanju broj proizvoda koji imamo a koji imaju potencijal, tu takođe treba da se primeni kompanijski pristup i vidi šta imamo na strani ponude, a šta na strani tražnje kako bismo ih uvezali i povećali izvoz", objašnjava Aćimović.
Na pitanje o konkurentnosti Srbije po pitanju prehrambenih proizvoda, Aćimović kaže da uz potpisano ukidanje carina možemo biti veoma konkurentni. "Kada smo do skoro imali carine od 40 ili 50 odsto na uvozno vino u Kini, naravno da nismo mogli da budemo konkurentni. Sada možemo i naše žito da probamo da plasiramo u Egipat, ali moramo da razmišljamo o sposobnosti i organizovanosti našeg logističkog sektora kako bismo mogli to da realizujemo. Ja bih sugerisao određeno udruživanje logističkim kompanijama, čak i traženje novih transportnih ruta", navodi Aćimović.
Više o tome da li su IKT usluge putokaz za druge proizvode i usluge kako povećati izvoz, pogledajte u videu.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...